Aktuální článek
Tři roky natvrdo pro pěstitele konopí Dvořáka

Tři roky natvrdo pro pěstitele konopí Dvořáka

  • Na tři roky do vězení s ostrahou poslal Okresní soud v Prostějově známého pěstitele konopí, sedmapadesátiletého Dušana Dvořáka. Uznal ho vinným ze zločinu nedovolená výroba a nakládání s omamnými a psychotropními látkami. Soud také zamítl jeho žádost o propuštění z vazby. Verdikt není pravomocný, Dvořákova obhájkyně Zuzana Kožnárková avizovala, že se proti rozsudku odvolá.

Dvořák byl v minulosti za stejné činy třikrát odsouzen. Své počínání vysvětloval před soudem záměrem pomoci lidem, kterým léčebné konopí ulevuje při bolestech a nemocech. U soudu se snažil vysvětlovat, že regulace pěstování konopí je v ČR nepřiměřená. „Moje jednání není trestným činem, nepodařilo se doložit, že šlo o škodlivé látky, já můžu doložit, že lidem neškodí, nemám ani jednu reklamaci,“ ohradil se Dušan Dvořák. K tomu, že mu policie opakovaně zabavila množství konopí a že soud rozhoduje o propadnutí věci, se obžalovaný ohradil slovy: „Jak můžete krást někomu něco, co mu pomáhá!“ Před senátem tvrdil, že na rozdíl od lékařů ví, kolik látky je třeba komu poskytnout, a to na základě zkušeností a znalosti odborné literatury.

Zpochybnil také postup policie při zjišťování množství zabaveného konopí a určování množství THC. O licenci na pěstování a léčbu nežádal, podmínky dané zákonem ale nedodržoval, protože „je to tak lepší“. Minulých jednání soudu ve svém případě se neúčastnil. Soudkyně prostějovského soudu vydala na Dvořáka zatykač, protože údajně několikrát za sebou zmařil hlavní líčení, když se nedostavil k soudu. Existovala obava, že by pokračoval v trestné činnosti nebo se dál vyhýbal trestnímu stíhání.

Chtěl politický azyl

Dvořák byl zatčen v listopadu v Praze. Podle policie si vyřídil vízum do USA, později Dvořák uváděl, že chtěl v USA žádat o politický azyl. Před zatčením podal podle serveru cannabiswarisover.com v pořadí již dvacátou ústavní stížnost, podle níž ho česká justice omezuje na ústavních právech. U soudu potvrdil, že chtěl vycestovat do Kanady. Podle státního zástupce Jaroslava Miklendy se ale u soudu prokázala vina obžalovaného, i když tvrdí, že pěstováním konopí pomáhá lidem. „Není prostor pro pochybnosti, porušil zákon, navíc byl pro stejnou věc v minulosti již odsouzen,“ řekl Miklenda. „Jsem nevinen, žádný trestný čin jsem nespáchal, věci jsou zmanipulovány,“ hájil se Dvořák v závěrečné řeči.

„Pokud stát stanovil pravidla o nakládání s návykovými a omamnými látkami v zákoně, musíme je respektovat, ať se nám to líbí, nebo ne. Skutek se stal, dopustil se ho obžalovaný. Hrozil mu trest v rozmezí od dvou do deseti let. Společenská nebezpečnost je v tom, že se svého jednání dopouštěl opakovaně. Trest při dolní hranici trestní sazby je přiměřený okolnostem,“ řekla v odůvodnění rozsudku předsedkyně senátu Adéla Pluskalová.

Zdroj: Novinky.cz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!