Aktuální článek
Léčebné konopí jde v Německu na dračku

Léčebné konopí jde v Německu na dračku

  • Aktuální německé statistiky ukazují, že prodeje konopí hrazeného pojišťovnami zde v posledním čtvrtletí i nadále prudce stoupaly.

Německo je dnes největším dovozcem léčebného konopí na světě – stálý růst jeho prodeje v místních lékárnách je přitom dobrým znamením pro globální konopný průmysl. Na rostoucí poptávku se nyní začínají připravovat budoucí exportéři zejména v Kanadě. 

Dvacetiprocentní nárůst

V období mezi letošním dubnem a červnem uhradily v Německu svým klientům pojišťovny konopí za celkovou částku 29,5 milionů Euro. Oproti předcházejícímu čtvrtletí, kdy německé pojišťovny uhradily konopí za 24,5 milionů Euro, tedy celková suma vzrostla o 20 %. V meziročním srovnání s druhým čtvrtletím roku 2018 přitom letošní hodnota stoupla o celých 74 %. Výše uvedené údaje vychází ze statistik publikovaných Německou národní asociací pro fondy zákonného zdravotní pojištění (GKV-Spitzenverband), které berou v potaz všechny kategorie léčebného konopí vydaného do června roku 2019. 

Letos v květnu vydalo Německo vnitrostátní povolení pro pěstování konopí – první sklizně očekáváme koncem roku 2020. 

Data společnosti GKV-Spitzenverband nabízí objektivní přehled celkové situace na německém trhu – ve svých statistikách opomíjejí pouze soukromý sektor zdravotnictví. 

Rozděl a panuj

Aktuálních statistiky GKV-Spitzenverband, které se zaměřují na první čtvrtletí roku 2019, zavedly nové členění dat týkajících se trhu s léčebným konopím – ty se nyní dělí na tři obsáhlé kategorie dle různých typů produktů, ze kterých si pacienti mohou vybrat. Léčivé konopí je pacientům v Německu dostupné v několika různých formách – v rostlinné podobě jako sušené či drcené květy, ve formě syntetického THC – dronabinolu – známého spíše pod obchodním názvem Marinol, ale i v komplexních konopných výtažcích od kanadských firem Tilray či Aurora. Až do května roku 2019 se přitom statistiky na jednotlivé kategorie nezaměřovaly a léčebné konopí zkoumaly pouze jako celek. Samostatnou kategorií léčebného konopí jsou hotové farmaceutické výrobky zahrnující například přípravky Sativex či Canemes, které jsou pro léčebné využití v Německu legální, ale i další importovaná hotová léčiva, jako je například zmiňovaný Marinol. Tyto léky přitom úřady již od počátku bedlivě sledují a regulují. V této kategorii dosud minimálně 95 % všech měsíčních prodejů tvořil Sativex.

Dovoz z Kanady a Holandská

Významnou kategorií léčebného konopí jsou sušené, nezpracované květy bez uvedené země původu či konkrétního producenta. Až do konce druhého čtvrtletí roku 2019 se konopí do Německa dováželo výhradně z Nizozemí a Kanady. Letos v květnu Německo vydalo vnitrostátní povolení pro pěstování konopí – první sklizně očekáváme koncem roku 2020. V posledních měsících do Německa přišly první zásilky léčebného konopí z Austrálie, Kolumbie, Portugalska a Uruguaye – produkty z Latinské Ameriky jsou ale zatím určeny pouze pro testování. 

V meziročním srovnání s druhým čtvrtletím roku 2018 letošní hodnota stoupla o celých 74 %. 

Následující graf zobrazuje aktuální statistiky od společnosti GKV-Spitzenverband pro druhé čtvrtletí roku 2019. Poprvé zde není uvedena obecná kategorie „konopných přípravků“ – tu nyní nahrazují tři nové detailní kategorie: květy konopí využívané v preparátech, dronabinolové směsi připravované pro každého pacienta zvlášť farmaceutem a komplexní konopné výtažky ze zahraničních zdrojů, u kterých farmaceut pouze mění popis produktu na etiketě.

Nový způsob kategorizace nabízí detailnější pohled na reálnou situaci na trhu. Ze statistik konečně můžete vyčíst, kolik rostlinné formy konopí, komplexních extraktů či dronabinolových směsí pojišťovny za dané období přesně uhradily. Aktuální statistiky přitom ukázaly, že množství „nezpracovaných květů konopí“ a „květů využívaných při výrobě preparátů“ představuje v druhém čtvrtletí roku 2019 celých 55 % veškerého konopí uhrazeného pojišťovnami. Zároveň je třeba dodat, že statistiky společnosti GKV-Spitzenverband neberou v potaz konopí vydané pacientům na předpis v soukromém zdravotnictví. 

Slibné statistiky

Rekord v objemu léčebného konopí uhrazeného německými pojišťovnami padl letos v květnu. Zákonné zdravotní pojišťovny během tohoto měsíce svým klientům proplatily léčivé konopí za 10,6 milionů eur, čímž poprvé překročily pomyslnou metu 10 milionů. V červnu pak tato suma klesla na 9,5 milionů eur. V souladu s prognózou uveřejněnou v červnu magazínem Marijuana Business Daily v druhém čtvrtletí letošního roku celková částka proplacená pojišťovnamii nadále roste. Zároveň i objem dovezeného konopí dle průzkumu Spolkového úřadu pro léčiva a léčebné produkty (BfArM) prudce stoupá. Údaje o dovozu konopí úřad BfArM většinou uvádí v celých kilogramech sušené rostliny konopí. Na německý trh s léčebným konopím se ale samozřejmě dováží i jiné konopné produkty než nezpracované rostliny – údaje ohledně těchto výrobků však BfArM již pravidelně nezveřejňuje.

Léčebné konopí je pacientům v Německu dostupné v několika různých formách

Statistiky vydané organizací GKV-Spitzenverband přitom také nejsou zcela kompletní – jak již bylo zmíněno, nezahrnují konopí vydané pacientům v sektoru soukromého zdravotnictví. Předpisy vydané soukromými klinikami přitom pravděpodobně hrají poměrně důležitou roli – alespoň tedy co se týká prodeje nezpracovaného sušeného konopí. Statistiky dále ukázaly, že ve všech uvedených kategoriích částka proplacená pojišťovnami neustále roste. Hodnota nezpracovaného konopí a hotových farmaceutických produktů uhrazených pojišťovnami přitom oproti minulému čtvrtletí stoupla o 10 %, zatímco hodnota kategorie „farmaceutických přípravků“ vzrostla oproti minulému čtvrtletí o 38 %. Uvedené údaje o prodeji jsou založeny na maloobchodní ceně konopí v lékárnách, které jsou v Německu jediným místem, kde si pacienti konopí mohou zakoupit. U produktů, které nepatří do skupiny „hotových farmaceutických preparátů“, přitom lékárny běžně navyšují ceny až o 100 %.

Zdroj: mjbizdaily.com/

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!