Aktuální článek
Vaporizér v testu 01: Tinymight (Finsko)

Vaporizér v testu 01: Tinymight (Finsko)

  • Dnes si v rámci nového seriálu můžete poprvé přečíst podrobnou recenzi jediného vaporizéru. Na trhu se objevují nové vaporizéry již méně často, o to víc jsou ale propracované do nejmenších detailů, a proto také vyžadují mnohem podrobnější zkoumání. Tabulka parametrů, ale i oblíbené plusy, minusy a tipy zůstanou pro větší přehlednost zachovány. V textové části pak nabídnu podrobnější popis funkcí a vlastností přístroje. Nově přibylo mé osobní bodové hodnocení vaporizéru.

Často už mi původní stručný formát nestačil, a přesně takový je i případ dnešního borce z Finska, s názvem Tinymight. Tento vaporizér si mě na letošním Cannafestu doslova přitáhl, protože jsem zrovna náhodou procházela okolo Vapolounge ve stejnou chvíli, kdy jej tam představoval sám tvůrce. Na první pohled mě Tinymight okamžitě zaujal a na druhý mě rozhodně nezklamal. Zásluhu na tom má originální zpracování i jeho výkon. Pojďme se podívat, co všechno tento první severský vapík nabízí.

Balení a použité materiály

Hned na úvod mě potěšilo balení vaporizéru. Místo papírové krabice se vše podstatné vešlo do malého pytlíku. Uvnitř něj najdeme vaporizér vyrobený ze solidního dubového dřeva, jehož konce jsou chráněné lehkou hliníkovou slitinou. Tinymight je vybaven širokým skleněným náustkem s kovovým chladičem a vyměnitelnou baterií typu 18650. Výrobce přibalil navíc ještě jeden delší skleněný náustek a velmi stručný, přesto naprosto výstižný návod.

Minimalistický vzhled bez zbytečností 

Na horní oválné straně vaporizéru je v širší části umístěn kruhový otvor pro zasunutí kotlíku, jehož druhý konec slouží jako náustek. Uvnitř této skleněné trubičky z křemíkového skla je vložen pohyblivý ocelový chladič zakončený sítkem. Kolem otvoru pro náustek je vyvrtáno osmnáct malých průduchů, kudy dolů do přístroje proudí vzduch, který při cestě vzhůru ochlazuje výpar. Vedle náustku je v užší části vaporizéru ještě otvor pro zasunutí baterie, který je zajištěn šroubovacím uzávěrem. Na spodní straně se nachází otočný knoflík s regulací teploty a zdířka pro mikro USB nabíječku, vedle které je umístěna notifikační dioda. Tlačítko pro zapnutí je umístěné na užší boční straně, ve spodní části kovového pláště, kde je velmi nenápadné.

Dva způsoby nahřívání

Třikrát po sobě zmáčkneme jediné tlačítko, přístroj třikrát zavibruje a rozbliká se dioda. Tím signalizuje první ze dvou způsobů nahřívání, pro který se vžilo anglické označení „on demand“, tedy „na požádání“. Po dalším stisknutí a podržení tlačítka se začne topné těleso v Tinymight nahřívat na nastavenou teplotu v rozmezí od 120 do 240 stupňů Celsia. Její dosažení trvá pouze několik vteřin a je oznámeno krátkou vibrací. Za stálého držení tlačítka potáhneme z náustku výpar a následně tlačítko uvolníme. Pro další tvorbu výparu je potřeba znovu přidržet tlačítko a vyčkat několik vteřin na vibraci. Tímto úsporným způsobem dostáváme z bylinky účinné látky pouze v momentě zahřívání. I do okolí se uvolňuje jen minimum výparu, takže je velmi diskrétní.

Druhá možnost se aktivuje také trojitým stiskem, avšak při posledním stlačení přidržíme tlačítko zmáčknuté až do okamžiku zpětné vazby v podobě delší vibrace a stálého svícení diody. V ten okamžik je přístroj již nahřátý a dál udržuje nastavenou teplotu po celou dobu až do vypnutí. To provedeme opět trojitým stiskem tlačítka. Když zapomeneme, přístroj se po třech až pěti minutách (dle míry rozehřátí topného tělesa) vypne automaticky. Tento druhý způsob nahřívání pojmenoval výrobce „session“, tedy něco jako seance či posezení. Je vhodný zejména tehdy, kdy vaporizujeme pozvolna od nejnižší teploty k nejvyšší, například před spaním nebo při chronických obtížích, anebo třeba při posezení s přáteli.

Ochlazený výpar neškrábe

Aby byla vaporizace za všech okolností příjemná a my měli důvod se k ní vracet, nesmí být výpar horký ani nesmí škrábat v krku. Díky mnoha průduchům, vedeným odshora dolů a zpět nahoru, dochází u Tinymight k velmi dobré cirkulaci vzduchu. V případě delšího náustku se výpar dostává do úst perfektně ochlazený i při nastavení na maximum výkonu, které pro léčebné účely doporučuji do úrovně 8. Kratší náustek je komfortní při teplotách odpařování do 180 stupňů Celsia, což máme přibližně úroveň nastavení ukazatele na úrovni 6. Nastavení 9 a 10 jsem využila pouze pro odpaření extraktů. Příslušenství zatím není k dispozici, lze ale použít kovové kapsle běžně dodávané například výrobcem Flowermate. Nastavení nad 220 stupňů Celsia (úroveň 9) může být také vhodné pro kuřáky, kteří se snaží odnaučit kouřit a potřebují při inhalaci cítit výpar a trošku si i zakašlat.

Indikátor rovnoměrného odpaření

Pozorování změny barvy bylin u Tinymight je velmi snadné i v průběhu vaporizace, protože se nachází v průhledné skleněné trubičce, kterou můžeme z přístroje kdykoliv pohodlně vytáhnout. V případě dokonalého odpaření je tato hnědá barva rovnoměrně patrná v celém vzorku. Neměla by však být hnědá jen některá místa a jiná zelená. V takovém případě můžeme vzorek v náustku protřepat nebo i promíchat například párátkem.

Variabilita velikosti kotlíku

Toto je podle mého názoru obrovská výhoda finského přístroje. Stačí obyčejná tužka, která umožňuje libovolně posunovat ocelový chladič uprostřed trubičky, a vytvořit tak menší či větší kotlík podle potřeby. Na skleněnou trubičku si po navážení bylinek můžeme udělat i značku, která nám usnadní příští dávkování.

Čištění a plnění

Snadné čištění a plnění jsou při každodenním použití vaporizéru nesmírně důležité. I tady posunuli výrobci Tinymight laťku na solidní úroveň. Nejenže má vaporizér kompletně rozebíratelný chladič v náustku, z přístroje můžeme po odšroubování krytky dokonce vyjmout i spodní sítko, které chrání nahřívací element, a s ním i dutý kovový váleček, který rozvádí teplo po obvodu skleněného kotlíku. Toto můžeme klidně provést téměř okamžitě po skončení vaporizace, protože jednotlivé díly velmi rychle chladnou. Ve skutečnosti to ale není nutné. Na běžnou údržbu po jednom dni použití totiž zcela postačí malý kartáček, kterým očistíme chladící vložku se sítkem od zbytků bylin a vyfoukneme otvor pro zasunutí kotlíku s náustkem.

Rychlost nahřátí

Díky originálnímu řešení dosáhl tento přístroj v nahřívání téměř raketovou rychlost. Od naplnění bylinkami po první nádech neuběhne ani deset vteřin.

TIP: Skleněnou trubičku při vyndávání nejprve uchopíme a pozorně vyndáváme s přístrojem otočeným náustkem k zemi, aby nedošlo k vysypání bylin nebo rozbití skla.

Kvalita baterie a rychlé nabíjení

Výrobce zvolil velmi kvalitní baterii, protože nahřívání Tinymight vyžaduje velký výkon. Přesto se podařilo zajistit poměrně dlouhou výdrž na jedno nabití. Zároveň je tato baterie schopná velmi rychlého nabíjení, je ale nutné používat nabíječky a kabel s hodnotou minimálně 2A.

Celkové hodnocení

Vaporizér Tinymight sice patří mezi dražší kousky, ale svými schopnostmi a vzhledem u mě výrazně boduje. Mezi zásadní parametry patří absence plastů, rychlé nahřívání a velmi dobré chlazení výparu. Navíc přináší i několik skvělých nápadů, jako je možnost měnit velikost kotlíku a způsob nahřívání. Přístroj se pohodlně plní i čistí, baterie jde vyměnit a teplotu můžeme velmi přesně nastavit. Díky tomu splňuje téměř všechny mé požadavky na ideální vaporizér.

Charlie’s chart

91 ze 100 

Srážím 3 body za váhu nad 150 gramů, 2 body za absenci displeje, 1 bod za cenu nad 5 tisíc, 1 bod za menší rozsah nastavení teplot, 1 bod za drobné díly v chladiči a 1 bod za chybějící kapsle na extrakty.

……………………………………………………………………………………………………………………… 

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!