Aktuální článek
7 faktorů, které mají vliv na zkušenost s konopím

7 faktorů, které mají vliv na zkušenost s konopím

  • Zeptejte se deseti konopných nadšenců na jejich oblíbenou odrůdu a dostanete deset různých odpovědí. Někteří dávají přednost klidnému, příjemnému rauši, jiní očekávají nabuzení, někdo chce účinky pociťovat po celém těle, další zase jen v hlavě. Když si chcete užít konopí, na vaše osobní preference působí spousta faktorů, ovšem onu známou „zkouřenost“ může ovlivnit také řada externích činitelů, které je nutné brát v potaz.

Pokud pochopíte okolnosti, které mají na váš konopný prožitek vliv, získáte schopnost lépe si užívat účinky různých odrůd a zjistit, co je pro vás nejlepší. Níže představujeme sedm faktorů, které mají vliv na prožitou zkušenost po konzumaci psychoaktivního konopí s THC. 

1. Výběr místa

Prostředí hraje klíčovou roli v tom, jaký bude váš prožitek, a neměli byste je proto brát na lehkou váhu. Je vcelku běžné, že když konzumujete stejnou odrůdu na dvou různých místech, vaše zážitky se mohou diametrálně lišit. Až se to stane příště, zeptejte se sami sebe: Jakou jste před užitím měli náladu a kde jste se právě nacházeli? Byli jste uvolnění, šťastní, klidní? Nebo naopak napjatí, ustaraní či neklidní? Byla vám příjemná společnost ostatních lidí? Byli jste v přírodě či uprostřed davu?

Některé způsoby podávání – například vaporizace – usnadňují kontrolu dávkování, což obvykle neplatí v případě konopí podávaného v potravinách.

Vaše omámení mohou prudce ovlivnit různé scénáře. Než si poprvé potáhnete, je důležité si uvědomit, zda se cítíte příjemně. Možná sami víte, že pokud užijete konopí a pak se vydáte do přeplněného nádraží, vyvolá to ve vás úzkost, anebo jste už zjistili, že ideální doba pro vykouření jointu je ve vašem případě v pyžamu těsně před spaním. Jakmile začnete brát v potaz prostředí, brzy zjistíte, kde je vám nejlépe, a dokážete se tak naladit na to, abyste si ovlivnění vaší psychiky konopím náležitě užili. 

2. Způsob užití

Konopí můžete kouřit, vaporizovat či konzumovat v potravinách, přičemž každý způsob má spoustu dalších variant a proměnných. Obecně lze říct, že koláček s konopím na vás bude mít jiný účinek než inhalace z vaporizéru. Vaše tělo totiž konopí podané jednotlivými způsoby zpracovává rozdílně a množství, které takto požíváte, se obvykle velmi liší. Aby toho nebylo málo, omámení způsobené konopím v potravinách je často mnohem delší a silnější. Některé způsoby podávání – například vaporizace – usnadňují kontrolu dávkování, což obvykle neplatí v případě konopí podávaného v potravinách. Kromě toho na vás může daleko silněji zapůsobit konopný extrakt než kouření jointa a v případě jointa zase lépe vidíte, kolik konopí konzumujete, což u potravin není vůbec snadné. Všechny tyto faktory hrají svou roli a ovlivňují kvalitu a délku omámení konopím. Je důležité znát své meze, pokud jde o jednotlivé způsoby. To, že každý večer zvládnete vykouřit joint, ještě neznamená, že si doslova nesednete na zadek z konopného koláčku. 

3. Dávkování

Dávkování může být ošemetné, zejména pokud zkoušíte potraviny s konopím nebo novou odrůdu. Veledůležité je začít s nízkou dávkou a tu pomalu zvyšovat.

Terpeny dodávají odrůdám vůni a chuť, které máme tak rádi, mohou však mít vliv na působení THC?

Když se zamýšlíte nad tím, co ovlivňuje vaše omámení, právě dávkování je zřejmě tím nejvýznamnějším faktorem. Příliš nízká dávka vám může dát pocit, že to ani nestálo za námahu; příliš vysoká vás naopak může uzemnit a vy budete schoulení na pohovce čekat, až „to“ odezní, zatímco vás bude dohánět k šílenství zvuk sousedovy sekačky (sama jsem to zažila). Jestliže si chcete konopí opravdu užít, je ohromně důležité znát svou ideální dávku a tu nepřekračovat. 

4. Kanabinoidní profil

Jaký na vás bude mít konopí účinek, lze v současné době alespoň částečně odhadnout na základě kanabinoidního profilu dané odrůdy. Někteří lidé mají například velký požitek z účinků nejznámějšího kanabinoidu THC, pro jiné mohou být jeho účinky příliš intenzivní anebo u nich mohou vzbuzovat nepříjemné reakce, jako je třeba úzkost. Je také nutné pamatovat na další kanabinoidy, jako například CBD, CBG, THCV, CBN a další. Kanabinoidní profily jsou rozmanité a u každé odrůdy se odlišují, s jejich pomocí lze ale poměrně dobře stanovit, jak by daná odrůda měla ovlivnit váš prožitek. Nejprve je však nezbytné zjistit, jaké pocity ve vás jednotlivé kanabinoidy vyvolávají, což obvykle vyžaduje trochu experimentování. Jakmile zjistíte, které jsou pro vás nejvhodnější, díky znalosti složení dané odrůdy budete mít moc ve vlastních rukou a sami si určíte, jaký typ omámení požadujete. To ale není všechno – do hry vstupují další faktory, například poměr CBD:THC v dané odrůdě, jelikož CBD dokáže potlačit účinky THC. Proto s jednou odrůdou, která má vysoký obsah THC, můžete zažít nepříjemné okamžiky, ale jiná, kde bude i CBD, na vás může působit zcela opačně. 

5. Terpeny

S terpeny už máte zkušenost, ačkoli jste toto slovo třeba nikdy neslyšeli. Jde například o citrusové aroma v odrůdě Lemon Haze, borůvkovou příchuť v odrůdě Blueberry Kush či „benzin“ v Sour Dieselu. Terpeny dodávají odrůdám vůni a chuť, které máme tak rádi, mohou však mít vliv na působení THC? Tato otázka je fascinující a je zde potřeba nových výzkumů, avšak dílčí poznatky naznačují, že opravdu mohu hrát významnou úlohu. 

Než si poprvé potáhnete, je důležité si uvědomit, zda se cítíte příjemně.

Například potenciálním účinkem limonenu je podle všeho odbourávání stresu, zatímco takový linalool může uvolňovat a zlepšovat náladu. Celé to dává smysl – třeba linalool je látka, která dává nezaměnitelnou vůni levanduli, přičemž relaxační účinky levandulového oleje nikdo nezpochybňuje. V budoucnu se jistě vědci i soukromé firmy budou předhánět v provádění výzkumů, jež potvrdí prospěšnost terpenů, a uživatelé konopí budou vědět, jaké terpeny jim to vlastně chutnají. 

6. Věk

Pokud jste se ptali rodičů, zda v mládí kouřili trávu, možná vám odpověděli, že to párkrát zkoušeli, ale s postupujícím věkem je to přestalo bavit. Neznamená to hned, že se z nich prostě stali nudní patroni, pravdou ale je, že věk může hrát překvapivou roli v tom, zda a jak si člověk užívá psychoaktivní účinky konopí. Studie provedená v roce 2007 na krysách nalezla spojení mezi věkem a účinky konopí. Dospívající krysy v rámci experimentu tolerovaly účinky konopí daleko lépe než jejich dospělé protějšky, u nichž se ve větší míře vyskytoval stres, úzkost a omezení pohybu. 

7. Tolerance

Každý jsme jiný, což lze také tvrdit o toleranci dané osoby k THC. Toleranci ovlivňuje výše zmíněný věk, ale také další faktory, jako je frekvence užívání, chemické pochody v těle a to, jak dlouho už konopí konzumujete. Je důležité poznat vlastní toleranci, abyste věděli, jak mnoho či málo si můžete dát, obzvlášť pokud konopí užíváte s jinými lidmi, kteří mohou mít jinou míru tolerance. Koneckonců svou toleranci stanovíte pouze vy sami, a jakmile ji budete znát, máte mnohem menší šanci, že se konopná zkušenost stane nepříjemnou. 

Zdroj: www.leafly.com

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!