Aktuální článek
IACM 56: Pilotní studie programu na snížení užívání opioidů pomocí konopí

IACM 56: Pilotní studie programu na snížení užívání opioidů pomocí konopí

  • Mnoho pacientů s chronickou bolestí se léčí pomocí opioidů na předpis, a to v dávkách, které překračují doporučené normy. Následné snižování dávky bývá kvůli obavám pacientů z možného návratu ochromující bolesti velmi obtížné.

Pravděpodobnost úspěchu může zvýšit několik faktorů: připravenost pacienta na změnu, nabízená psychologická podpora, farmakologická podpora a pečlivé sledování zdravotního stavu pacienta. Právě těmto čtyřem faktorům se věnovala nová kanadská studie, jejíž závěry byly zveřejněny v prestižním lékařském časopise American Journal of Psychiatry and Neuroscience.

Výzkumu se účastnilo 600 pacientů. Na počátku studie každý z nich užíval denně opioidy v dávkách odpovídajících 90–240 miligramům ekvivalentní dávky morfia. Během šestiměsíčního období byly pacientům dávky opioidů postupně snižovány dle jejich individuálních potřeb většinou o 10 % za týden či dva. Psychologická podpora byla pacientům poskytována skrze zdarma dostupnou internetovou aplikaci a farmakologická podpora byla zajištěna konopím v množství 0,5 gramu na den za každé 10% snížení dávky opioidních léků.

Abstrakt končí velmi pozitivně: „Po šesti měsících opioidy zcela vysadilo 156 pacientů (26 %). Dalších 329 pacientů (55 %) snížilo dávky v průměru o 30 %, zatímco pouhých 114 pacientů (19 %) svůj režim léčby bolesti nijak nezměnilo. Jediný pacient, který v závěru studie vyžadoval zvýšení dávky opioidů, čelil těžko zvladatelným bolestem.“

Zdroj: www.semanticscholar.or


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!