Aktuální článek
Ze Stanley Cupu přímo na Cannabis Cup

Ze Stanley Cupu přímo na Cannabis Cup

  • Darren McCarty, bývalá hvězda týmu Detroit Red Wings, za svou kariéru vyhrál čtyřikrát nejslavnější hokejovou trofej – severoamerický Stanley Cup. Brusle sice už pověsil na hřebík, trofeje chce ale sbírat dál. Akorát v trochu jiném sportu.

McCarty navázal spolupráci s konopnou společností Pincanna, která nyní buduje obrovský komplex pro pěstování i zpracování léčebného konopí v Pinconningu severně od Bay City ve státě Michigan. Jeho snem je vyhrát jednou se svými vlastními odrůdami Cannabis Cup, o nějž každoročně po celých Spojených státech soupeří ty nejlepší konopné produkty.

Z ledu na trávu

McCarty chce během svého působení ve společnosti i nadále propagovat legalizaci a léčbu konopím, díky které se v roce 2015 zbavil závislosti na alkoholu. Hokejista sice už nějaké zkušenosti s pěstováním má, ale v novém byznyse se rozhodl pěstování, zpracování i prodej konopí svěřit odborníkům. On sám bude mít na starost marketing a propagaci. V nabídce značky Pincanna najdete všechno od mastí či gumových medvídků s CBD až po speciálně vyšlechtěné odrůdy s relaxačními účinky nebo tyčinky s arašídovým máslem, které by měly uzemňovat lépe než hokejistovy pověstné rány. „Ohledně názvů odrůd už mám pár nápadů.

Za zlepšení zdravotního stavu vděčí koňským dávkám konopí.

Chtěl bych, aby vycházely z mojí kariéry. Líbí se mi třeba název Sweet Revenge (tj. Sladká pomsta),“ vzpomíná McCarty s nadsázkou na slavnou bitku s Claudem Lemieuxem z Colorada Avalanche. Tomu to před lety nandal, aby se pomstil za napadení spoluhráče z Red Wings Krise Drapera. „Chtěl bych, aby názvy odrůd odkazovaly na moje nejkrásnější hokejový vzpomínky.“

Branky, pěsti, vteřiny

„Já jsem vyhrál čtyřikrát Stanley Cup a oni zase čtyřicetpětkrát Cannabis Cup,“ ozřejmil McCarty své rozhodnutí ohledně spolupráce s firmou Pincanna, která brzy plánuje otevřít výdejny v michiganských městech Kalkasce, East Lansingu a Albionu. „Chtěl bych se stát prvním držitelem Stanley Cupu a Cannabis Cupu zároveň.“ McCarty tuto novinku oznámil zpravodajství Free Press a poté ji sdílel s fanoušky i ve svém podcastu „Grind Time with Darren McCarty“ (Čas drcení s Darrenem McCartym). Kariéru bývalého útočníka Red Wings lze rozhodně považovat za veleúspěšnou. Tento agresivní dříč byl po boku Krise Drapera, Joea Kocura a Kirka Maltbyho často vysílán do rvaček. Právě díky drsným hochům jako on si Red Wings dokázali ochránit své vyhlášené útočníky v nejslavnějším období dějin týmu. McCartyho si vysloužil oblibu zejména mezi všemi fanoušky silového a nesmlouvavého hokeje, což ale neznamená, že by nebyl skvělý střelec – během třináctileté kariéry u Red Wings a dvou sezón u Calgary Flames vstřelil 127 gólů a měl 161 asistencí, takže v kanadském bodování nasbíral nezanedbatelných 288 bodů.

Nyní se ale rozhodl bojovat za legalizaci konopí. Proč? Podle svých slov je dnes jen díky konopí stále naživu. Před několika lety mu zásadně pomohlo při léčbě alkoholismu a drogové závislosti. Hokejista nyní doufá, že se ve svých úspěších na ledě bude pokračovat i v konopném světě. 

Alkohol je nejhorší protihráč

McCartyho problémy s alkoholem vyvrcholily, když se 11. listopadu roku 2015 totálně zhroutil. V té době již v důsledku bezuzdného pití piva a whisky trpěl vysokým krevním tlakem a dokonce měl i poškozená játra. Toho dne se však rozhodl, že je načase démona alkoholu jednou provždy porazit. Po čtyřech neúspěšných odvykacích kúrách, několika dnech strávených u soudu a dvou rozvrácených manželstvích už byl nejvyšší čas. „Vyrůstat mezi hokejisty v tomhle ohledu nebylo lehký. Museli jste si vybrat – buď jste holdovali chlastu, nebo trávě. Konopí mě tehdy moc nezajímalo, a tak jsem v těch dvanácti třinácti letech začal pít. Tak to prostě v hokejový komunitě chodilo… Po konopí jsem až do první operace v roce 1999 ani jednou nesáhl. Po operaci jsem ale musel brát spoustu prášků a byl jsem z nich strašně zblblej a rozhozenej.“

„Chtěl bych se stát prvním držitelem Stanley Cupu a Cannabis Cupu zároveň.“

Když jeden z kamarádů viděl, jak na tom je, přemluvil ho, aby konopí aspoň zkusil. „Jak jsem vyzkoušel trávu, hned mi bylo jasný, že je to přesně to, co moje tělo potřebuje. Fakt jsem zíral, že ty hromady prášků můžu jednoduše nahradit rostlinou! A přitom jsem ji vždycky kategoricky odmítal. Konopí mi navíc pomohlo i proti nespavosti. Tu jsem dřív bohužel řešil chlastem.“ 

Zelená naděje

Jedna zkušenost s konopím ho však k abstinenci nepřinutila, a tak pil, dokud ho alkohol nedohnal až k absolutnímu kolapsu. Tehdy se o McCartyho staralo několik kamarádů a pečovatel se specializací na léčbu konopím. Ten mu doporučil klid na lůžku a týden v kuse mu po troškách podával konopný výtažek s vysokým obsahem THC, známý v ilegální podobě jako fénixovy slzy. „Upadl jsem z toho do takovýho v podstatě kómatu. Když jsem se ale po týdnu vzbudil, zjistil jsem, že najednou na chlastu nejsem fyzicky závislej,“ vzpomíná na klíčové chvíle McCarty. „Pamatuju si, jak jsem samou vděčností padl na kolena a děkoval pánubohu.“

Od té doby se už hokejista alkoholu ani nedotkl. Zhubl 27 kilo, zbavil se většiny léků na předpis, co do té doby pravidelně musel užívat, dokonce přestal i kouřit. „Za posledních deset let jste mohli sledovat, jak se vám měním před očima. Propadal jsem se stále hlouběji a hlouběji do propasti alkoholismu, a z toho mě dokázalo dostat až konopí,“ prohlašuje McCarty, který dnes žije ve městě Madison Heights. „Cítím se, jako by mi bylo pětatřicet. Mládnu jako Benjamin Button,“ naráží lišácky na postavu z povídky „Podivuhodný případ Benjamina Buttona“ odF. S. Fitzgeralda, zfilmované Davidem Fincherem. 

S konopím od rána do večera

Za zlepšení svého zdravotního stavu z velké části vděčí koňským dávkám konopí. Hned jak vstane, dá si „zdravotní dávku“, jak tomu říká, 100 miligramů CBD. Přes den vykouří několik jointů, které ho povzbudí jako „pořádná sklenice pomerančovýho džusu“. Následuje odpolední relax na trávě a pár šluků na dobrou noc.

„Konopí mi pomohlo i proti nespavosti, kterou jsem předtím řešil pitím alkoholu.“

„S konopím jsem se dneska probudil, pak jsem si zakouřil po cestě na golf a nakonec i na greenu během hry,“ popisuje svůj denní režim McCarty. „Až budu mít po rozhovoru, asi si ještě jednoho jointíka dám. Tenhle týden je vůbec zajímavej. Začalo to prohuleným víkendem na detroitský konopný přehlídce High Times a od tý doby to pokračuje v podobným duchu,“ zrekapituloval svůj pozitivní vztah ke konopí.

Na námitku, že možná jen vyměnil jednu závislost za druhou, reaguje trochu popuzeně. „Užívání trávy za závislost rozhodně nepovažuju. Konopí je totiž rostlina,“ brání se. „Žiju teď podle jasných pravidel. A konopí má v mým životě pevný místo. Zachránilo mi život – díky němu jsem přestal pít. Drogám se vyhýbám – neberu koks ani prášky… Ale ve skutečnosti mi je úplně jedno, co si o mně myslíte, protože dneska prostě dobře vím, co je pro mě dobrý,“ usmívá se McCarty. Alkoholu se bývalý hokejista teď ani nedotkne – ví totiž, že by stačil jediný doušek a vše by se mohlo vrátit na cestu do pekel. Rozhodl se za alkoholem udělat tlustou čáru a začít psát novou kapitolu svého života. „Možná jsem hulič, ale rozhodně vím, proč to dělám.“

Zdroj: eu.freep.com


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!