Aktuální článek
Další výzkum ukazuje, že každodenní konzumace konopí může být účinnou alternativou opioidů při léčbě bolesti

Další výzkum ukazuje, že každodenní konzumace konopí může být účinnou alternativou opioidů při léčbě bolesti

  • Don Durban z Vancouveru užívá už několik let opiáty, s jejichž pomocí se snaží mírnit bolesti nohou způsobené cukrovkou a také problémy spojené s chronickým zánětem slinivky břišní. Stejně jako mnoho dalších pacientů se po legalizaci konopí v Kanadě rozhodl zkusit právě tuto rostlinu jako alternativu k vysoce návykovým léčivům na předpis.

Šestašedesátiletý Durban rychle zjistil, že konopí, především ve formě potravinových doplňků, funguje proti bolesti naprosto skvěle: „Jen díky němu jsem výrazně omezil užívání Dilaudidu (analgetikum na bázi opiátů), který mi předepisuje lékař.“ Jeho subjektivní pocity jsou v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky. 

Snižování rizik

Aktuální výzkum realizovaný díky spolupráci Univerzity v Britské Kolumbii a tamějšího Centra pro výzkum návykových látek ukazuje, že každodenní užívání konopí může být pro pacienty trpící chronickými bolestmi účinnou alternativou k léčbě opioidy, což jsou léky na bázi opiátů. Mezi roky 2014 a 2017 prováděli vědci dotazníkový výzkum zahrnující více než 1 100 respondentů, kteří se léčili s chronickými bolestmi, a zjistili, že pravděpodobnost zneužívání opiátů byla u pravidelných uživatelů konopí až o 50 procent nižší než u osob bez zkušeností s léčbou kanabinoidy. 

Zneužívání návykových opiátů patří mezi pacienty k běžným způsobům vyrovnávání se s bolestí.

Skupina respondentů byla tvořena pacienty, jimž byly předepsány opiáty jako prostředek k léčbě chronické bolesti, a zahrnovala jak osoby užívající konopí, tak abstinenty. Závěry výzkumu byly zveřejněny v době, kdy jsou rizika užívání opiátů stále očividnější. Úřad koronera v Britské Kolumbii například minulý měsíc zveřejnil statistické údaje, podle nichž jen v této provincii zemřelo mezi 1. lednem a 31. srpnem 2019 v souvislosti s užíváním opioidů 690 osob.  Podle Michaela Johna Milloye, vědce z Centra pro výzkum návykových látek a profesora Univerzity v Britské Kolumbii, není možné s jistotou tvrdit, že všichni účastníci výzkumu užívali opiáty pouze k potlačení bolesti, předcházející výzkumy nicméně ukázaly, že zneužívání návykových opiátů patří mezi pacienty k běžným způsobům vyrovnávání se s bolestí. Zároveň je Milloy přesvědčen o tom, že rostoucí množství důkazů podporuje teorii, že by opiáty u některých pacientů mohly být doplněny nebo zcela nahrazeny konopím. 

Jasné výsledky

„Máme studie zahrnující uživatele konopí na předpis z Kalifornie a celých Spojených států a jasně na nich vidíme, že celá řada z nich dokázala omezit nebo zcela přerušit konzumaci opiátů,“ uvedl. „Důležitost našeho výzkumu spočívá v tom, že porovnává data získaná od uživatelů konopí s údaji osob, které tento typ léčby neaplikovaly.“

Konopí užívá k mírnění slabší a středně silné bolesti a v případě náhlého ataku silných bolestí ho doplňuje o opiáty. 

Přechod od jednoho druhu léčiv k jinému ale zdaleka není snadný. Pro pacienty jako je Don Durban je prakticky nemožné získat přístup k legálnímu konopí na předpis. Legalizace uzákoněná v loňském roce sice pomohla změnit společenské klima zahalující užívání konopí – rekreačně i na předpis – vládou nastavená pravidla regulace ale na druhé straně postavila pacientům do cesty překážky, které jsou pro řadu z nich z finančních či jiných důvodů nepřekonatelné, obzvláště pokud se nemohou spolehnout na pomoc dobrovolníků, jako je Sarah Blythová. Blythová založila společně s kolegy Spolek pro prevenci předávkování a je šéfkou programu High Hopes (Vysoké naděje), jehož cílem je zprostředkovávat potřebným obyvatelům vancouverské čtvrti Downtown Eastside bezpečné dodávky konopných preparátů. V současné době se tato organizace spoléhá na dary v podobě konopných potravin, sušených květů a tinktur od místních výdejen a snaží se získat obchodní licenci, aby se mohla stát legálním podnikem.  „Kdyby nebylo Sarah a jejího týmu, bylo by to pro mě nesrovnatelně obtížnější,“ potvrzuje Don Durban. Sama Blythová je přesvědčená, že legální trh je pro znevýhodněné občany nedosažitelný. 

Bez kreditky si neškrtnete

„Všechno si můžete objednat na internetu, ale tito lidé nedisponují kreditními kartami a nemohou tak za svůj nákup zaplatit,“ popisuje. Blythová. „Žádné legální obchody nebo výdejny se v této oblasti nenacházejí a osoby s omezenou mobilitou tak nemají mnoho možností, jak si konopí opatřit.“ Zákon ve Vancouveru ještě do nedávna zakazoval existenci obchodů s konopím ve čtvrti Downtown Eastside a k jeho zrušení došlo teprve v červnu loňského roku. „Snažíme se sehnat odpovídající prostory a navázat spolupráci s licencovanými výrobci, abychom lidem zprostředkovali alespoň základní dostupnost prostředků k léčbě bolesti,“ vysvětluje Blythová. „Čím kvalitnější je konopí, tím více pacientům pomáhá.“

Opioidy by u některých pacientů mohly být doplněny nebo zcela nahrazeny konopím. 

I pro Dona Durbana je dostupnost základním předpokladem účinnosti terapie. Konopí užívá k mírnění slabší a středně silné bolesti a v případě náhlého ataku silných bolestí ho doplňuje o opiáty. Frekvence užívání konvenčních analgetik se u něj po nasazení konopí snížila z každodenní aplikace na jedenkrát za týden.  Sarah Blythová nicméně poukazuje na fakt, že konopí není pro každého stejně vhodné a opiáty není možné jednoduše vysadit ze dne na den: „Každý den slyšíme, že lidé chtějí léčit své bolesti a traumata konopím, to ale nijak nesnižuje nutnost dostupnosti bezpečných opioidů. Někteří lidé konopí užívat nechtějí nebo nemohou a i pro ně musíme mít odpovídající řešení. Nemluvíme tedy o konopí jako náhradě za opiáty, ale jako o alternativním způsobu řešení chronických bolestí.“

Zdroj: www.theglobeandmail.com/

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!