Aktuální článek
Ze světa legalizace 32: Konopné kliniky na Jamajce a plantáž v Polynésii

Ze světa legalizace 32: Konopné kliniky na Jamajce a plantáž v Polynésii

 • Úmrtí desítek lidí v důsledku inhalace nelegálních náplní do vapovacích per se zdají být dalším důkazem, že klíčem k ochraně zákazníků je regulovaný trh. Jenže to by legálně prodávané konopí nesmělo co do kvality tak drasticky pokulhávat za výpěstky z domácích pěstíren a černého trhu! Pomocnou ruku nám však podává jamajský ministr s geniálním jménem Floyd Green.

 Mezinárodní

 • V polovině listopadu informovaly evropské deníky o prvním potvrzeném úmrtí v důsledku inhalace e-liquidových náplní neboli vapování na území EU. Stalo se tak v Belgii, kde zemřel teprve osmnáctiletý mladík na selhání dýchacích orgánů. Mistryně zdravotnictví Maggie De Blocková následně v belgickém parlamentu uvedla, že „byla zjištěna souvislost s elektronickými cigaretami. Jiné vysvětlení pro tak závažnou pneumonii u tohoto pacienta neexistuje.“ Podle prvních zjištění šlo o ilegální „konopnou“ náplň, která ovšem neměla obsahovat THC, ale CBD. O „vapovací krizi“ především ve Spojených státech si můžete více přečíst v článku zde.
 • Akcie konopných firem v Severní Americe chřadnou a v listopadu přišel další obrovský propad. Největší kanadští producenti totiž zveřejnili výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí loňského roku, které zklamaly investory jak malými příjmy, tak rostoucími dluhy. Kromě Kanady je zklamáním legalizační trh i v nejlidnatějším americkém státě Kalifornii. A důvody, proč lidé raději zůstávají věrní černému trhu? Nadměrné daňové zatížení a z toho plynoucí nesmyslně vysoké maloobchodní ceny, složitý a přeregulovaný systém vydávání licencí na pěstování a prodej (v Kalifornii naprostá většina měst využila práva prodejny zakázat, v Kanadě je zase ministerstva a státní úředníci licencují šnečím tempem) a v neposlední řadě skutečnost, že zákazníkům se legální konopí jeví nekvalitní. 

USA

 • Podle nejnovějšího celonárodního průzkumu Gallup podporuje legalizaci konopí pro rekreační účely 66 procent dospělých Američanů. Tuto otázku dostávají Američané každý rok již od šedesátých let, kdy podpora legalizace byla na 12 procentech. V roce 1977 to bylo 28 procent a v roce 2006 už 36 procent. Od té doby toto číslo rychle a nezadržitelně roste.
 • V polovině října se setkali guvernéři čtyř důležitých států na severovýchodě USA, aby prodiskutovali společný postup při plánování legalizace rekreačního konopí. Pokud by státy New York, New Jersey, Connecticut a Pensylvánie vytvořily jednotný legální trh, žila by najednou téměř polovina obyvatel Ameriky na území, kde je konopí legální. 

Kanada

 • 17. října, tedy přesně na rok od legalizace rekreačního konopí, byla konečně spuštěna takzvaná legalizace 2.0 – prodej extraktů, pokrmů a nápojů s obsahem kanabinoidů včetně THC. Naprostá většina legálních producentů a prodejců do rozšíření trhu vkládá velké naděje, které je má zachránit od bankrotů, nicméně jak upozornila například agentura Reuters, tyto firmy před sebou mají stále velmi trnitou cestu kvůli extrémnímu nedostatku licencovaných prodejen v zemi. Například v nejlidnatější provincii Ontario jich je 24 na zhruba patnáct milionů obyvatel – pro srovnání v americkém Coloradu jich v roce 2018 bylo 509 na zhruba pět a půl milionu obyvatel. 

Jak nejlépe ochráníme zdraví lidí, zejména mladých, a jaký přístup je opravdu racionální?

Mexiko

 • Před několika měsíci oslavovaly mexické a americké úřady odsouzení Joaquína „El Chapo“ (Prcek) Guzmána, vůdce obávaného kartelu Sinaloa. Podle oficiálních vyjádření se mělo jednat o zlomový okamžik války proti drogám a zásadní ránu zasazenou mexickému organizovanému zločinu, ovšem vývoj posledních týdnů ukazuje, že se vůbec nic nezměnilo a situace se ještě zhoršuje. Ve čtvrtek 17. října se stalo dosud nevídané – policie v hlavním městě státu Sinaloa Culiacánu, které má skoro milion obyvatel, zatkla jednoho ze synů El Chapa. Když se tak stalo, během chvíle se k policejní stanici sjely stovky po zuby ozbrojených členů nejen kartelu Sinaloa, ale i dalších „konkurenčních“ gangů, aby společnými silami Ovidia Guzmána Lópeze osvobodili. Část z nich zahájila palbu na policejní stanici, část zapalovala auta v okolí, aby zabránila příjezdu policejních posil nebo armády. Během přestřelek zahynulo nejméně osm lidí a zoufalí policisté mladého Guzmána raději propustili, aby si zachránili holé životy. Toto vítězství kartelu, který na několik hodin zcela ovládl jedno z největších mexických měst, je obrovským ponížením pro mexickou vládu a dost možná značí začátek nové, ještě horší fáze mexické války proti drogám. 

Chile

 • V polovině listopadu se na sociálních médiích objevila zpráva, že se kvůli nepokojům a násilnostem, které v posledních měsících sužují tuto i další jihoamerické země, ruší jedna z největších a nejoblíbenějších akcí na celém kontinentu Expoweed. 

Jamajka

 • Na konci října představil ministr průmyslu, obchodu, zemědělství a rybolovu Floyd Green vládní plán na expanzi léčebného konopí a s ním souvisejícího rozvoje turismu. „Zřídíme kliniky, kde se budou lidé moci léčit díky příhodnému jamajskému klimatu, skvělým službám a samozřejmě díky skvělému konopí.“ Podle ministra se od března loňského roku, kdy byla otevřena první výdejna konopí pro pacienty, podařilo vybudovat solidní základy – k 30. září vydalo ministerstvo 47 licencí pro pěstování, prodej, zpracování, dopravu, vývoj a výzkum konopí. Dalších dvanáct žadatelů je ve finální fázi schvalovacího procesu a dalších 250 žádostí je v současnosti zpracováváno. 

Rusko

 • 10. listopadu byl vznesen rozsudek nad šestadvacetiletou Izraelkou, která byla zadržena s devíti gramy konopí na moskevském letišti, kde čekala na svůj navazující let na cestě domů z Indie. Za „pašování drog“ dostala Naama Issacharová trest ve výši neuvěřitelných sedmi a půl let nepodmíněně – deset měsíců za každý gram. Jak zjistil deník The Times of Israel, podle nejmenovaného izraelského státního úředníka „Rusko za posledních několik měsíců již mnohokrát nabízelo, že Issacharovou vydá zpátky do země výměnou za Alexeje Burkova, ruského hackera, který byl v roce 2016 zatčen v Izraeli a kterého chtěli soudit v Americe.“ Burkov byl nakonec v druhé polovině listopadu vydán do Spojených států, takže se Naama z ruského vězení asi jen tak nedostane. Petice na podporu vyjednávání za propuštění Naamy zde.

Austrálie

 • Na konci září schválili zákonodárci v Teritoriu hlavního města Austrálie (ACT), což je jeden z australských států, který sestává jen z hlavního města Canberry a nejbližšího okolí, legalizaci konopí pro osobní potřebu, konkrétně samopěstování a užívání. Dospělí obyvatelé tohoto teritoria, jichž je dohromady skoro půl milionu, tak nyní mohou přechovávat až 50 gramů sušených květů a doma pěstovat až čtyři rostliny.
 • Na konci října přišlo očekávané „tytyty“ od Mezinárodního výboru pro kontrolu narkotik (INCB), což je organizace spadající pod OSN, která obvinila ACT z porušování nejméně tří mezinárodních dohod, jichž je Austrálie signatářem. Podobně INCB reagoval na legalizaci v Kanadě, amerických státech i Uruguayi, ovšem k nespokojenosti těchto byrokratů žádný ze států na výzvy a varování nijak nereagoval – a to je jedině dobře. 

Francouzská Polynésie

 • Magazín High Times informoval 14. listopadu o tom, že francouzská policie vyšetřuje Guye Lalibertého, jednoho ze dvou zakladatelů a bývalého majitele Cirque du Soleil, kvůli ilegální plantáži konopí.To si má pěstovat na soukromém ostrově Nukutepipi v souostroví Tuamotu, které spadá po francouzskou správu. Zástupci šedesátiletého miliardáře ihned reagovali prohlášením, podle nějž je Laliberté „pacient užívající konopí k léčbě“ a veškeré konopí je pro jeho „osobní potřebu“. Jak s případem policie naloží, zatím není známo. 

Německo

 • 25. října informovala německá média o názorovém posunu mezi prominentními členy vládnoucí Křesťanskodemokratická unie (CDU), kteří začínají otevřeně hovořit o legalizaci konopí v zemi. „Konopí by mohlo být povoleno pro osobní potřebu, samozřejmě s kontrolovanou produkcí a distribucí,“ nechal se slyšet 34letý poslanec za CDU Marian Wendt. „Zdroje, které se tím uvolní policii a soudům, by měly být využity na boj s černým trhem.“
 • O týden dříve se k problematice vyjádřila i nová protidrogová koordinátorka Daniela Ludwigová, která nahradila nechvalně proslulou prohibicionistku Marlene Mortlerovou. Jak se zdá, Ludwigová zastává zcela opačné názory: „Musíme přestat s černobílými debatami, protože tak se nikam nepohneme. Otázka zní: Jak nejlépe ochráníme zdraví lidí, zejména mladých, a jaký přístup je opravdu racionální?“ V rozhovoru pro deník Neue Osnabrücker Zeitung dále v souvislosti s konopím prohlásila, že její strana CSU nad legalizací „uvažuje už roky“ a že „člověk se samozřejmě nestane závislým, když to jednou vyzkouší. I z toho důvodu zkoumáme různé možnosti regulace a kontrolované distribuce.“ Tímto zdravíme českou protidrogovou koordinátorku Jarmilu Vedralovou, která by si cestou třeba ze Skotska, kde uvidí důsledky škrtů v prevenci, mohla udělat pracovní návštěvu v Německu, aby nabrala rozumnou inspiraci. 
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!