Aktuální článek
Recenze knih: Konopí a spiritualita

Recenze knih: Konopí a spiritualita

  • Soubor esejů s názvem Konopí a spiritualita: Putování s dávným duchovním spojencem je nesmírně cenným příspěvkem do debaty o regulaci konopí. THC coby kanabinoid, který mění naše vědomí, je však i v této době stále považován za něco škodlivého a nebezpečného. Reklamy jsou plné CBD přípravků s údajně úžasnými zdravotními účinky, u nichž je vyzdvihováno, že neovlivňují mysl. Nejsou ale psychoaktivní účinky THC, tedy vliv na našeho ducha a spirituální přesah, právě to, co dnes spoustě lidí zoufale schází?

Není tomu tak dávno, co americký konopný aktivista Bill Levin využil díry v zákoně státu Indiana a založil První církev konopnou (First Church of Cannabis). Zpráva se dostala do médií nejen napříč Spojenými státy, ale po celém světě a sklidila vesměs dva druhy reakcí – opovržení a kritiku „poblázněných feťáků“ anebo úsměvné mávnutí rukou od liberálnější části veřejnosti „ti huliči už nevědí, co by“. Prakticky nikdo nebral vážně možnost, že by užívání konopí mohlo nějak souviset s vírou a náboženskými prožitky. 

Se vší vážností

Kniha editovaná kanadským pedagogem a autorem Stephenem Grayem, který se celý život věnuje enteogenům, buddhismu a tradičním medicínám, přistupuje k myšlence konopí jako nástroje k intenzivnějšímu spirituálnímu prožívání zcela seriozně, což představuje první velké plus. Dalším je hned předmluva, kterou napsala uznávaná psychiatrička dr. Julie Hollandová – hlavní editorka nesmírně přínosné publikace Tráva z roku 2014, jež je taktéž k dostání v českém jazyce v edici Legalizace. Jako lékařka specializující se na farmakologii upozorňuje na fakt, že v dnešní medicínské, ale i politické a materiálně ekonomické debatě o konopí, která probíhá po celém světě, „zcela chybí diskuze o vztahu mezi konopím a spiritualitou: konopí jako potrava pro duši, cesta k transcendenci a spojení s vyšším vědomím.“

Kromě Hollandové a Graye představí své názory v celkem jednadvaceti esejích nejen konopní badatelé, ale odborníci z různých oborů jako například čtenářům Legalizace dobře známý historik a expert na konopí a Ježíše Krista Chris Bennett, bývalý šéfredaktor magazínu High Times a přítel legendárního Jacka Herera Steven Hager, oceňovaný spisovatel Floyd Salas nebo šaman Mariano da Silva, který sepsal poutavé zamyšlení nazvané „Moudrost konopí z pohledu brazilského ayauhaskového šamana“. 

Jeden klenot vedle druhého

V podstatě každý příspěvek v knize Konopí a spiritualita by si zasloužil samostatnou recenzi na několik stran. Už jen názvy vybízejí k okamžitému přečtení a konopným nadšencům se na ně budou sbíhat sliny, jako se kdysi sbíhaly psům pana Pavlova. Posuďte sami: „Pro lásku k listu: Ganjou povznesená jóga,“ „Rituální a náboženské užívání konopí na Jamajce,“ „Přeměna vědomí a dávná moudrost indických sádhů,“ „Santa Maria a ayahuasca: Kombinování posvátných medicín“ a tak dále. Stephen Gray sám přispěl celkem sedmi esejemi, ale osobně jeho hlavní přínos spatřuji spíše v citlivém nakombinování témat, kde se prolínají praktické zkušenosti šamanů z odlehlých a civilizací nepolíbených koutů planety s duchovním rozvojem pomocí konopí uprostřed moderního světa. Je pravda, že na někoho mohou předkládané myšlenky místy působit až moc neuchopitelně a ezotericky, nicméně je nutno konstatovat, že kniha jako celek je vyváženým a hlavně originálním příspěvkem do konopné literatury.

……………………………………………………………………………………………………………..

Konopí a spiritualita 
Putování s dávným duchovním spojencem

Vybral a uspořádal Stephen Gray

Stephen Gray a 17 dalších významných představitelů moderního hnutí uživatelů konopí v tomto průvodci zkoumají spirituální přínosy konopí a předkládají návod, jak k tomuto rostlinnému spojenci, našemu dávnému souputníkovi a ochránci, přistupovat.

Fontána, Olomouc 2019., 1. vydání.
Brožovaná vazba, 327 str., 21×15 cm.
Cena: 368 Kč, k dostání www.legalmarket.cz

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!