Aktuální článek
Ve státech s rekreační legalizací se vysokoškoláci méně opíjejí do němoty

Ve státech s rekreační legalizací se vysokoškoláci méně opíjejí do němoty

  • Nová analýza zveřejněná v odborném žurnálu Addictive Behaviors přišla se zajímavým zjištěním: Vysokoškolští studenti z amerických států, ve kterých je konopí legální pro všechny dospělé obyvatele, mají menší tendenci k nadměrné konzumaci alkoholu než jejich vrstevníci z ostatních států. Průzkum využil data sebraná v průběhu poslední dekády a zúčastnilo se ho 1,1 milionu respondentů

„Dospěli jsme k závěru, že problémy s alkoholovými excesy u studentů vysokých škol se po legalizaci rekreačního konopí mění,“ prohlásila Zoe Alley, doktorandka z Oregonské státní univerzity a jedna ze spoluautorek studie. Vědci alkoholové excesy definovali jako konzumaci pěti či více alkoholických nápojů během krátkého časového úseku v předcházejících dvou týdnech.

Ve státech, které rekreační konopí legalizovaly, se snížila pravděpodobnost alkoholových excesů u studentů starších 21 let o 6 procent. Tento efekt byl pozorován jen u studentů starších 21 let, protože věk 21 let je ve všech státech USA zákonem stanovená hranice pro legální konzumaci alkoholu a zároveň ve státech s legálním rekreačním konopím pro konzumaci konopí.

„Jakmile žijete ve státě, kde je konopí nelegální, a dosáhnete věku 21 let, začnete často pít pravidelně alkohol, protože to je droga, ke které se dostanete legálně,“ vysvětluje David Kerr, profesor psychologie z Oregonské státní univerzity.„V Oregonu však funguje i mnoho prodejen konopí. Na ulici je nelze jen tak přehlédnout – hned je vám jasné, co se v nich prodává. Konopí je zde stejně snadno k dostání jako alkohol.“ Mladí dospělí tak nemusí nutně volit alkohol, jenž má horší dopady na jejich zdraví i na veřejnou bezpečnost, ale vybrat si na večerní zábavu místo piva konopí. 

Zdroj: www.sciencedirect.com


Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!