Aktuální článek
Bang!

Bang!

  • Mnoho lidí v poslední době (znovu) nachází zálibu ve stolních hrách, které jsou zábavné, ať už užíváte jakékoliv drogy, nebo dokonce když neužíváte vůbec žádné. V tomto seriálu vám budu představovat takové stolní hry, ke kterým se dostanu a které sám považuji za zábavné a hodné hraní.

Bang! je karetní hra, která hodně sází na předstírání a schopnost taktizovat. Minimální počet hráčů je 4, ale mnohem zábavnější je maximální počet, tedy 7 hráčů. Tematicky je hra zasazena do prostředí Divokého západu.

Jak se to hraje?

Na začátku se vylosují role, které poté určují celý styl hry. Můžete se stát šerifem, jeho zástupcem, banditou nebo renegátem. Cíl šerifa je zabít renegáta a bandity, cíl zástupce je pomoct šerifovi zvítězit, cíl banditů je zabít šerifa a nakonec cíl renegáta je zůstat poslední ve hře, tedy zabít všechny a šerifa jako posledního. Vtip je v tom, že všichni kromě šerifa nechávají své identity v utajení, což otevírá mnoho prostoru pro taktizování. Dále se vylosují charaktery, tedy kartičky, které udávají, kolik zásahů hráč vydrží a vždy mají nějakou speciální schopnost, například lízání si více karet. Ve hře jsou karty jako bang!, kterým se střílí do ostatních hráčů, úhyb, který před touto střelbou chrání, indiáni, kteří zaútočí na všechny a brání se proti nim právě kartou bang! a mnoho dalších. Ve hře jsou i karty, které po vyložení zůstávají na stole, a které zvyšují dostřel (ano, tato hra pracuje dokonce i s takovými atributy, jako je dostřel) nebo umožňují se částečně krýt před nepřátelskou palbou. Po rozdání úvodních karet probíhá hra předvídatelně. V každém si tahu si hráč lízne několik karet, podle uvážení některé odehraje a pokračuje další hráč. Jedna partička pak trvá většinou 30 až 60 minut.

Hlavní tahák hry

To, co činí tuto hru zajímavou, nejsou samotné karty, ale taktizování díky skryté identitě hráčů. Šerif tak do poslední chvíle často neví, kdo je na jeho straně a kdo se jen přetvařuje, aby mu v rozhodující chvíli vpálil kulku do zad. Při větším počtu hráčů se hra stává skutečně zajímavou a diplomacie, schopnost přetvářky, případně „poker face“ jsou důležitější než to, jaké karty si zrovna líznete. Možná to tak v tuto chvíli nezní, ale dává to hře úplně novou dimenzi proti „obyčejným“ karetním hrám, kde záleží prakticky pouze na tom, jak vám chodí karty do ruky. Hra se dá dodatečně ozvláštnit třeba nějakým druhem sázek. My například vždy před hrou dáme na stůl každý po jednom jointu, aby nakonec vítěz dostal všechny (případně se o ně rozdělili, pokud je vítězů víc).

Hodnocení

Nad touto hrou jsem strávil s přáteli již desítky hodin a pořád nás nepřestává bavit. Nebál bych se srovnání s těmi nejlepšími stolními hrami, jako jsou Osadníci z Katanu nebo Carcassone. Pokud máte rádi stolní hry nebo o koupi nějaké přemýšlíte, Bang! vás nezklame. Velkým plusem je i celkem decentní cena proti větším titulům. Hra se dá pořídit za 269 Kč a k dispozici je i rozšíření, obohacující hru o nové karty, nové postavy i úplně nový druh karet. Ty se nehrají rovnou, ani nezůstávají natrvalo na stole, ale jedno kolo se „nabíjejí“, aby po odehrání byly odhozeny. Existuje  ještě rozšíření Zlatá horečka, ale to jsem neměl dosud tu čest vyzkoušet. Zkrátka za takovéhle peníze asi lepší stolní hru nepořídíte.

+ Velká možnost taktizovat

+ Jednoduchost a přehlednost

+ Cena

– Hrací strategie se po čase začnou opakovat, zejména pokud hrajete ve stabilním kolektivu

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!