Nedávný výzkum publikovaný v magazínu Environmental Entomology zkoumal jedenáct farem zaměřených na produkci technického konopí v oblasti Finger Lakes ve státě New York. Výzkumníci došli k závěru, že výška rostliny má pozitivní vliv na množství včel, jak informuje server Marijuana Moment.
Přínos konopí pro včely
Dvoumetrové a vyšší rostliny přilákaly téměř sedmnáctkrát více včel. Celkově bylo v blízkosti vyšších rostlin zpozorováno šestnáct různých druhů. „Produkce technického konopí stoupá a pěstitelé, hospodáři i zákonodárci by si měli uvědomit, jaký přínos má pro včelí kolonie. Oblibu technického konopí mezi včelami by měli brát v potaz také při vyvíjení strategií na hubení škůdců,“ píší výzkumníci. „Výška rostlin úzce souvisí s rozmanitostí a počtem včel. Pole s vyššími rostlinami přilákalo daleko více různých druhů.“
Technické konopí produkuje dostatek pylu v dobách, kdy je ho jinde nedostatek.
Takový objev přichází jako na zavolanou. Jak poznamenávají výzkumníci, tento nepostradatelný blanokřídlý hmyz trpí v důsledku rozvoje zemědělského průmyslu, který v oblasti mnohdy nahrazuje původní plodiny těmi, které více vynášejí. Technické konopí možná není pro včely tak silným lákadlem jako jiné rostliny, produkuje však dostatek pylu v dobách, kdy je ho jinde nedostatek. Podle výzkumníků by mohlo konopí hrát klíčovou roli v udržení kolonií při životě a na oplátku zachránit ty části potravního řetězce, které potřebují péči včel.
Přínos včel pro lidstvo
Včelí opylování je pro americké zemědělství stěžejní. Podle Organizace pro výživu a zemědělství se díky němu v rámci domácí rostlinné výroby produkují plodiny v hodnotě 20 milionů dolarů. Celosvětový ekonomický přínos včel je odhadován na hodnotu 235 až 577 miliard dolarů.
Dvoumetrové a vyšší rostliny přilákaly téměř sedmnáctkrát více včel.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o pozdní plodinu kvetoucí během neúrodného období v roce, má veliký potenciál podpořit opylovače a tím pádem i opylování plodin v nadcházejícím roce, a to právě díky vyplnění prázdného prostoru v pozdním ročním neúrodném období,“ tvrdí výzkumníci.
Zdroj: www.thegrowthop.com