Aktuální článek
Konopný průmysl v USA v roce 2019: třetí nejrychleji se rozvíjející odvětví zaměstnává čtvrt milionu lidí

Konopný průmysl v USA v roce 2019: třetí nejrychleji se rozvíjející odvětví zaměstnává čtvrt milionu lidí

  • Americký legální konopný průmysl v roce 2019 hospodářsky vzrostl o 15 procent a povedlo se mu vytvořit pracovní místa pro až 33 700 osob. Momentálně je tak v sektoru zaměstnáno rekordních 243 700 lidí.

Zpráva o pracovních místech od konopné mediální společnosti Leafly se zaměřila na ekonomický růst konopného průmyslu v loňském roce. Statistikami o prodeji konopí v USA se Leafly začala zabývat před třemi lety a od té doby se počet zaměstnanců v sektoru zvýšil o více než 100 procent. Jeden z nejzkušenějších redaktorů Leafly a hlavní autor Zprávy o pracovních místech Bruce Barcott k tomu dodává: „Počet pracovních míst se mezi lednem 2017 a lednem 2020 zdvojnásobil. A tím se v USA nemůže chlubit žádný jiný sektor.“ Většina konopných firem loni zažila silný rok s dobrými výnosy. Tyto statistiky s ohledem na podmínky v jednotlivých amerických státech je potřeba vnímat v širším kontextu. Faktem je, že loňský 15% růst by znamenal úspěch v jakémkoli sektoru. Připočítejme k tomu však i to, že v roce 2018 se počet zaměstnanců v konopném průmyslu zvýšil celkově o 65 procent. Barcott všechna zjištění nové zprávy o pracovních místech podrobně rozebral. Zmínil, že dobrá čísla představují pro průmysl naději do budoucna, a také se zaměřil na to, jak moc se statistiky mezi jednotlivými americkými státy liší. 

Za poslední tři roky se se počet zaměstnanců v konopném sektoru zvýšil o více než 100 procent. 

Své závěry doplnil slovy: „Bezpochyby jste viděli všechny ty novinové titulky o finančních potížích a o propouštění zaměstnanců v nespočtu předních konopných firem, a to dokonce i v té mé. Je to vcelku zvláštní, protože konopný průmysl navzdory tomu, co tvrdí média, nadále vytvářel pracovní příležitosti a nenápadně posiloval. Za rok 2019 došlo k celostátnímu nárůstu zaměstnanců o 15 procent. Když si to přepočítáme, tak to činí 33 700 nových míst za rok. Při našich posledních výpočtech jsme zjistili, že v lednu 2020 se legálním konopí pracovně v USA zabývá až 243 700 osob. A to do toho počítáme jen ty, co mají nějakou formu plného úvazku. Osobně mě už ani příliš nepřekvapuje, jak tento sektor pořád vzrůstá.“

Hlavní zjištění ze zprávy o pracovních místech za loňský rok

      Ve státě Florida se zvedl počet pracovních míst v sektoru o 93 procent, protože zde proběhla legalizace konopí teprve loni. Na místním průmyslu se momentálně podílí více než 20 tisíc zaměstnanců. Na Floridě je také nejvyšší počet uživatelů léčebného konopí z celých USA, a to kolem 300 tisíc pacientů. Celková hodnota floridského trhu tak činí 800 milionů dolarů (v přepočtu asi 18 miliard korun).

      Trh s léčebným konopím ve státě Oklahoma loni vzrostl o 221 procent. Celkové výnosy z prodeje se oproti předchozímu roku téměř ztrojnásobily a dosáhly 350 milionů dolarů (v přepočtu 8 miliard korun).

      Situace ve státech s již zavedeným legálním trhem je v roce 2020 stabilní. Nicméně státy Washington a Colorado, které mají nejdéle fungující legální trh v zemi, zaznamenaly loni až 8% růst.

      Ve státě Massachusetts se zvedla hodnota místního trhu o 333 procent, neboť v roce 2019 vydělal 676 milionů dolarů (v přepočtu asi 15 a půl miliardy korun).

      I v americkém vnitrozemí ve státech Ohio, Illinois a Pensylvánie se počet pracovních příležitostí v průmyslu loni zdvojnásobil.

Barcott dodává: „V Massachusetts došlo k obrovskému 333% nárůstu díky zavedení prodeje po internetu a vytvoření více než 10 tisíc pracovních míst. Nejen tento stát, ale i některé další však mají přes sebou ještě dlouhou cestu. 

Výdejny v pohraničí patří mezi ty nejvýnosnější. 

V Massachusetts bydlí 7 milionů lidí. Stejný počet žije i ve státě Washington, ale na rozdíl od Massachusetts, kde funguje 36 výdejen, jich tady operuje celkem 350. Dan Adams z deníku Boston Globe uvedl, že v roce 2020 se v Massachusetts plánuje otevřít dalších 60 výdejen, ale oproti Washingtonu s jeho 350 výdejnami je to stále málo. Pořád tu máme potenciální zákazníky, kterým v okolí jejich bydliště výdejny chybí.“

Data ze zprávy se zabývají i jednotlivými americkými státy

Zpráva o pracovních místech od Leafly vychází z informací, které prostřednictvím analýzy trhu práce shromáždily nejrůznější americké datové firmy zaměřující se na konopí, jako například MPG Consulting, Whitney Economics, BDS Analytics, NewFrontier Data, Vangst či Headset. K dispozici byla samozřejmě také data od jednotlivých státních regulačních úřadů. To, jakým způsobem jednotlivé státy statistické údaje počítají, se nicméně mnohdy liší. 

Barcott k tomu podotýká: „Celkový roční počet pracovních míst v naší zprávě vychází ze statistických informací, které nám je stát schopen poskytnout. Kupříkladu však stát Florida zveřejňuje počet nových uživatelů léčebného konopí každý týden nebo měsíc. A to číslo neustále stoupá a stoupá. Když pak pracujeme na naší zprávě, neustále musíme doplňovat i nová data z Floridy, což je neuvěřitelné. Na loňském růstu se ve státě podíleli hlavně právě konopní pacienti. Dokonce i samotný prodej léčebné sušiny určené k inhalaci poprvé přispěl celkovému růstu konopného průmyslu na Floridě. Místní statistické úřady se také poprvé zaměřily na celostátní prodej rostliny. Poslední čísla ukazovala, že se na Floridě prodá více než 500 kilogramů léčebného konopí týdně. Každý stát však své statistiky utváří jinak. A občas i poněkud zvláštně.“ 

Konopný průmysl navzdory tomu, co tvrdí média, nadále vytvářel pracovní příležitosti a posiloval. 

Dále Barcott dodává: „Konkrétně stát Colorado poskytuje informace o konopném průmyslu naprosto skvělým způsobem. Sbírají data jak o prodeji, tak o výnosech a mimo jiné mají i databázi všech licencovaných prodejců ve státě. Kdo se chce nějak podílet na obchodování s konopím, musí od státu obdržet povolení. Díky tomu máme přehled o tom, jak se celkové výnosy průmyslu projevují také na počtu pracovních míst. Jiné státy nám však také poskytují dobrá data. Ta se zaměřují třeba na počet pacientů, kteří navštěvují výdejny, a k tomu též výnosy z místního prodeje. Tyto údaje nám pak velmi pomáhají s výpočtem toho, kolik peněz Američané ročně utratí za legální konopí.“

Konzervativní státy amerického středozápadu vykazují překvapivé výsledky

Redaktor Leafly Bruce Barcott uvádí: „Vcelku nás zaskočilo, jak dobře se dařilo trhům s léčebným konopím v Arizoně, Oklahomě a na Floridě. Důvodem našeho překvapení byl fakt, že zmíněné státy jsou spíše kulturně i politicky konzervativní. I tak se v nich podařilo vybudovat velmi silný a rozsáhlý trh. Ve státě Oklahoma užívá léčebné konopí průměrně každý dvacátý člověk, což dohromady představuje více než 5 procent všech obyvatel.“

Na Floridě se prodá více než půl tuny léčebného konopí týdně. 

Stát Illinois v rámci konopného průmyslu představuje velmi významnou oblast. Již měsíc po otevření prvních výdejen se zde prodalo konopí za 40 milionů dolarů (v přepočtu asi 915 milionů korun). Barcott k tomu dodává: „A to měli jen omezené množství zásob. Podle mě můžeme předpokládat, že prodeje budou i nadále konzistentní, už jen protože se počítá s otevřením dalších licencovaných výdejen. V Illinois by pak v konečném důsledku mohlo nastat něco podobného, co se stalo i ve státě Colorado, který ihned po legalizaci těžil ze své výhodné vnitrozemské polohy a zažíval příliv návštěvníků z okolních států, kteří se nechtěli o legální konopí nechat ochudit. Illinois se stejně jako Colorado nachází ve vnitrozemí a hraničí s pěti dalšími státy, kde je konopí stále ještě zakázané. Proto jsou také výdejny v pohraničí ty nejvýnosnější. Nejsem v pozici, abych podobné jednání obhajoval, a určitě nikomu nedoporučuju, aby konopné produkty vozil za hranice státu. Ale žádný zákon vám nezakazuje sem přijet a vychutnat si je přímo na místě.“ 

„Během několika let studia konopného průmyslu jsem dospěl ke zjištění, že většina lidí se snaží zákony neporušovat,“ uvádí Barcott. „Ale té samé většině také nestojí za to, aby jeli přes celé Spojené státy, jen aby si někde pořídili svou oblíbenou bylinu legálně. Když je tedy řeč o nezákonném prodeji, musíme mít na paměti, že existuje logické vysvětlení, proč v některých oblastech stále prosperují nelegální prodejci.“ 

Barcott dále pokračoval: „Stát Ohio oproti ostatním v roce 2019 poněkud zaostával. Bydlí zde 12 milionů obyvatel a po celém území se nachází pouhých 48 výdejen. Ale i tak se jim podařilo to, že místo původně odhadovaného pětimilionového trhu (v přepočtu asi 115 milionů korun) se tu v roce 2019 díky konopí vydělalo až desetkrát tolik. V následujícím roce odhadujeme, že by hodnota trhu v Ohiu mohla stoupnout až na 220 milionů (v přepočtu 5 miliard korun). Průmysl se zde rozrůstá neskutečným způsobem. Padesátimilionový výnos v roce 2019 zvedá laťku hodně vysoko. Když se podíváme na počet zaměstnaných v místním průmyslu, dá se říct, že onu padesátimilionovou hranici stát Ohio dávno překonal.“

Kalifornie poprvé ohlašuje úbytek pracovních míst

Rok 2019 byl pro konopný průmysl ve státě Kalifornie velmi zajímavý. Celkové výnosy z legálního prodeje zde činily 2,03 miliard dolarů (v přepočtu asi 46 miliard korun). Místní sektor stále zaměstnává nejvíce lidí v celé zemi, a to přesně 39 804. Kalifornie jako úplně první v USA zahájila prodej legálního rekreačního konopí, ale v roce 2019 musel místní průmysl připustit, že zde poprvé došlo k razantnímu snížení počtu pracovních pozic. Společnost Leafly zjistila, že poté co kalifornský zákon o zdravotních pracovnících pozbyl platnosti, více než 8 tisíc osob zaměstnaných v místním konopném průmyslu tímto přestalo splňovat podmínky pro legální licenci. Barcott nicméně předpokládá, že tyto pracovní pozice stát časem opět uzná.

Konopný sektor v Kalifornii zaměstnává 40 000 lidí.

K tomu dodává: „Naše zpráva o pracovních místech samozřejmě počítá pouze s osobami, co svou činnost vykonávají v mezích zákona. Tomuto faktoru jsme museli věnovat obzvláště velkou pozornost v případě Kalifornie, kde loni vypršela platnost zákona, který zastřešoval zdravotní pečovatele a pečovatelství jako celek. Nespočet pečovatelských služeb, které do té fungovaly buď v absolutním, nebo alespoň v částečném souladu se zákonem, tak ztratil svůj legální status. Proto jsme jejich výnosy nemohli do naší zprávy zahrnout. Ve státě Kalifornie se navíc celý trh velice přísně reguluje, což podle mého názoru má často za vinu to, že mnohé osoby, které ještě v roce 2018 fungovaly zcela legálně, v loňském roce zkrátka přestaly splňovat zákonné požadavky. To však neznamená, že jejich pracovní místa přestala existovat. Předpokládáme však, že kalifornský konopný průmysl loňskou ztrátu dožene díky neustálému zvyšování počtu nových licencovaných prodejců a také v souvislosti s tím, až některá města přestanou prosazovat lokální zákaz výdejen konopí.“

Zdroj: www.leafly.com

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!