Aktuální článek
Konopí pomáhá snižovat množství opioidních léků užívaných proti bolesti

Konopí pomáhá snižovat množství opioidních léků užívaných proti bolesti

  • Studie, která byla publikována v odborném časopise International Journal of Drug Policy, měla za cíl zjistit, zda lze vědecky ověřit zkušenosti pacientů, kteří úspěšně nahrazují konopím opioidní léky na bolest.

Výzkumníci z Floridské mezinárodní univerzity využili data z Národního průzkumu užívání drog a zdraví, na základě jejichž analýzy došli k následujícím závěrům: „Výsledky multivariační statistiky založené na logistické regresi ukazují, že povolení konopné léčby souvisí s nižší pravděpodobností užívání opioidních léků na bolest.“

„Konopí pomohlo pacientům výrazně zmírnit závislost na opioidech, což naznačuje, že účinky konopí se dokážou těmto lékům vyrovnat. Kde bylo konopí dostupné, pacienti ho před opioidy preferovali,“ dočteme se v abstraktu studie.

V dalším průzkumu publikovaném v odborném časopise PLoS ONE se vědci ze Sanfranciského lékařského střediska pro veterány tázali pacientů, do jaké míry nahrazují opioidní léky konopím. Konkrétně se účastníků studie ptali na jejich způsob užívání konopí a opioidů. Z 9 003 respondentů jich 486 (5 %) uvedlo, že v posledním roce užívali současně konopí i opioidy, 43 % uvedlo, že opioidy užívali každodenně, a 23 % potvrdilo, že konopí užívali v předcházejícím měsíci. Výsledky ukázaly, že 41 % pacientů z tohoto statistického vzorku díky konopí užívání opioidů omezilo či dokonce zcela ukončilo. Oproti tomu 46 % respondentů uvedlo, že spotřeba opioidů se nezměnila, a 8 % naopak muselo dávky těchto léků navýšit.

V závěru se píše mimo jiné následující: „Nejčastějším důvodem pro nahrazení opioidů konopím byla lepší účinnost proti bolesti (36 %), méně vedlejších účinků (32 %) a abstinenčních příznaků (26 %). Ostatní důvody, proč pacienti raději volí konopí, zahrnovaly menší finanční nákladnost (13 %) a větší pochopení okolí pro konopí než pro opioidy (13 %).“

Zdroje:

www.ncbi.nlm.nih.gov

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!