Aktuální článek
Thajsko otevřelo první dvě konopné kliniky vydávající extrakty

Thajsko otevřelo první dvě konopné kliniky vydávající extrakty

  • Na 400 pacientů, z nichž mnozí procházejí léčbou rakoviny, dostalo zadarmo konopný extrakt při příležitosti otevření kliniky na předměstí Bangkoku provozované ministerstvem zdravotnictví.

Na 400 pacientů, z nichž mnozí procházejí léčbou rakoviny, dostalo zadarmo konopný extrakt při příležitosti otevření kliniky na předměstí Bangkoku provozované ministerstvem zdravotnictví.

Na této a ještě jedné klinice jsou podle agentury Associated Press (AP) nyní dostupné konopné výtažky, které lze využít při léčbě určitých zdravotních problémů, mezi které patří migréna, nespavost, nevolnost, necitlivost či bolest. Konopné přípravky jsou dle prohlášení místního zdravotnictví založeny na tradiční medicíně a dvě bangkocké kliniky jsou prvními vlaštovkami plánované celostátní sítě výdejen konopí, kterou by ministerstvo mělo začít budovat v nejbližší době. „Konopí může být pro mnohé pacienty řešením. Přinejmenším jim může pomoci zlepšit kvalitu života,“ prohlásil při slavnostním otevření dr. Prasert Mongkolsiri, ředitel jedné z místních nemocnic.

Chamroen Nakuraiové, které je dnes 57 let, před dvěma lety lékaři diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlin. V rozhovoru pro AP uvedla, že jí konopný výtažek pomáhá mírnit vedlejší účinky chemoterapie, ale až doteď ho sháněla pouze na černém trhu přes dealery. Ministr Anutin Charnvirakul, který nové změny v zákonech ohledně léčivého konopí prosadil, v rámci slavnostního otevření prohlásil, že doufá, že se léky na bázi konopí brzy dostanou na oficiální seznam základních léků. Díky tomu by je thajské zdravotnictví mohlo pacientům hradit v rámci tzv. 30bahtového programu, ve kterém pacienti za ošetření hradí pouze částku v hodnotě 25 Kč. Ministerstvo zdravotnictví v současnosti vyrábí konopné výtažky v šesti produkčních centrech rozmístěných po celé zemi.

Zdroj: apnews.com

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!