Aktuální článek
Flashback

Flashback

  • Novinky ze světa konopí.

Legalizujte!

O voňavou dávku legrace se našim východním sousedům již podruhé postaral šéf polské parlamentní antiklerikální strany Hnutí na podporu Palikota, Janusz Palikot. Politické uskupení zabodovalo v hluboce konzervativní zemi převážně u mladých voličů svým postojem například vůči homosexuálům, potratům, či legalizaci marihuany. V rámci probíhající kampaně za liberalizaci zákonů o užívání drog vykouřil společně s několika desítkami jeho příznivců před Sejmem (polský parlament) cigaretu s konopím. Nad hlavy si za přihlížení policistů rozvinuli transparent s konopným listem a nápisem „Legalizujte!“. Hlavní aktér celého happeningu připomněl, že ač sám aktivně drogy neužívá, účelem je dosáhnout zásadních legislativních změn, aby přechovávání malého množství marihuany pro vlastní potřebu nebylo trestným činem. Z původního záměru zapálit si jointa přímo v poslaneckém klubu RPP v Sejmu sešlo těsně poté, co Palikot obdržel důrazné varování předsedkyně parlamentu Evy Kopaczové, že mu za podobný čin hrozí „tak jako každému Polákovi vězení do tří let.“ Kouření před televizními kamerami tehdy nahradil zapálenou svíčkou s konopným výtažkem. Policie ani v jednom případě nezasáhla, avšak vyšetřuje, zda se nejedná o propagaci návykových látek.

Zamrzlý úsměv

Vozit u sebe vysmátý model nemusí mít zákonitě vtipnou dohru. O tom dnes určitě nepochybuje mladý řidič, kterého pražští policisté zastavili v rámci běžné silniční kontroly v Opatovické ulici na Praze 4. Majitel osobního automobilu se policistům zdál nezvykle mnohomluvný a rozverný, navíc byl uvnitř vozu cítit marihuanový kouř. Po důkladnější kontrole auta policie nalezla několik kilogramů konopí. Pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan k tomu uvedl: „Vzhledem k tomu, že řidič měl podle policistů viditelně rozšířené zornice, zajímali se také o to, zda řidič některou ze zakázaných látek před nebo během jízdy užil. Třiatřicetiletý muž se ke konzumaci marihuany přiznal, užití potvrdil i pozitivní test na přítomnost drog. Policisté jeho vozidlo posléze prohledali a našli téměř tři kilogramy sušiny. K jejich nákupu se na místě přiznal a zároveň uvedl, že marihuanu veze prodat svým zákazníkům.“ Řidiče hlídka předvedla na služebnu, kde mu bylo sděleno podezření z trestných činů nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Jelikož byl zadržený pro tento prohřešek stíhán již čtyřikrát, soud pravděpodobně nebude ke vtipálkovi ani zdaleka tak benevolentní, jako v minulosti.

Salute, Spolu-Spiriti!

Vesmířanka a populární zpěvačka Jana Kratochvílová neopomněla ve svém posledním rozhovoru pro Novinky.cz zmínit nezrealizovaný titulní rozhovor pro náš magazín: „Nedávno mě, antidrogovou osobu, oslovil časopis Legalizace, který bojuje za legalizaci marihuany, abych napsala titulní článek. Přitom já jsem si nikdy nevzala nic kromě acylpyrinu, a to jsem se ještě týden omlouvala spiritu, že jsem to udělala, protože mě už opravdu hodně bolela hlava. Žádné drogy nebereme. Tak jsem ten článek napsala a napsala jsem tam i o tom hologramu a myslela si, že budou uvolnění, když chtějí volnost i pro sebe, ale zase udělali cenzuru. Časopis, který bojuje za legalizaci marihuany, neunesl drogu jasmínku. To je totiž moje nynější jméno a přišla jsem na něj, když jsem doma našla lahvičku od svého prvního parfému s vůní jasmínu, který mi koupil můj milovaný tatínek.“ Jasmíně se tímto za způsobené příkoří omlouváme, jsme rádi, že máme mezi skutečnými hvězdami alespoň jednu opravdovou antidrogovou osobu, a doufáme, že to s těmi lahvičkami moc nepřehání.

Babrák a Obama

Opravdu roztomilý doprovod měl při své nedávné cestě helikoptérou americký prezident Barack Obama. Bezpečnostní prostor kolem jeho letky opět narušilo malé letadlo typu Cessna. Marné volání kontrolní věže v kalifornské oblasti Orange County napravily až posádky dvou útočných stíhaček F-16, které pilota přinutili přistát na nejbližším letišti v Long Beach. Tam ho zadrželi agenti FBI společně s jednotkou místní policie. Překvapení všech přítomných na sebe nenechalo dlouho čekat. Z popleteného turisty, který si spletl směr a neuměl dobře zacházet s palubní radiostanicí, se vyklubal pašerák drog. Na palubě osobního aeroplánu totiž převážel asi osmnáct kilogramů marihuany připravené k prodeji zákazníkům. Pilot okamžitě skončil ve vazbě. Mluvčí americké armády českého původu Michael Kucharek k narušení bezpečnostního prostoru kolem Marine One uvedl, že americký prezident nebyl ohrožen. Civilní letouny se obvykle nesmí k prezidentskému stroji přiblížit na více než šestnáct kilometrů.

Kokoland do vězení

Další z rozsudků nad provozovatelem smart shopu padl začátkem března u okresního soudu v Liberci. Šestadvacetiletý polák Jakub Janusz Stefanik si odpyká tříletý trest ve věznici s dozorem a poté bude na stejnou dobu vyhoštěn z České republiky. Mladý podnikatel z Jelení Hory nabízel prostřednictvím obchodu Kokoland.eu drogy maskované jako sběratelské předměty. Podle soudu své zákazníky zásoboval novými druhy syntetických stimulantů, svým účinkem srovnatelných například s extází, nebo návykovým a mnohem nebezpečnějším pervitinem. Dárkové předměty prodával pod názvy jako Koko Cherry, Sunrise, Love Paradise nebo Sensation. Mezi klienty nedělal rozdíly a odnést si je tak mohl prakticky kdokoliv, kdo o ně projevil zájem. Polák se hájil tím, že netušil, že je obchod s látkami jako methylon v Česku zakázaný. Novela, kterou bylo obchodování s těmito látkami zakázáno, vstoupila v platnost před rokem přesně v den, kdy policie inkriminovanou prodejnu prohledala. Mládenec se proti rozsudku na místě odvolal a případ se tak bude znovu projednávat u Krajského soudu, stejně jako kauza jeho konkurenta, veřejnosti známého Amsterdam shopu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!