Aktuální článek
Seedbanky: Buddha Seeds

Seedbanky: Buddha Seeds

Profilový obrázek
  • Buddha Seeds patří k těm spíše menším seedbankám, které se snaží množství nabízených odrůd vyvažovat jejich kvalitou. Od začátku se orientují hlavně na samonakvétací (autoflowering) odrůdy, ale v nabídce mají i několik těch klasických.

Buddha Seeds jsou bezpochyby kvalitní seedbankou. Předpokládám, že i tak o nich mnoho z vás nikdy neslyšelo. Byla by ale veliká škoda, kdybyste se přinejmenším neseznámili s jejich portfoliem. Buddha Seeds byli jedni z prvních, kdo nabídl své vlastní samonakvétací odrůdy. Domnívám se, že většina našich čtenářů tento pojem zná. Pro těch pár, kteří se s ním ještě nesetkali, je někde na této dvojstránce připravený boxík s drobnou vysvětlivkou. Teď ale zpět k tématu. Buddha Seeds vznikli ve Španělsku v roce 2005, kdy trh se samonakvétacími rostlinami teprve vznikal, čímž si získali jistou popularitu mezi těmi několika málo growery, kteří již v té době věděli o existenci takových rostlin, a kteří byli touto myšlenkou nadšeni. Na rozdíl od prostého kopírování práce prvních průkopníků (které bylo v té době normou) vytvořili několik svých vlastních odrůd, které se již v počátku setkaly se solidním ohlasem.

Seedbanka rostla spolu s tím, jak rostl trh samonakvétacích rostlin. Ačkoliv ji zde označuji jako malou, tato škatulka je hodně relativní. Jako jedni z mála mi v Buddha Seeds prozradili i své roční prodeje, které minulý rok dosáhly velmi pěkných tří milionů semen. Nepochybně bude mnoho seedbank s vyššími prodejem, ale je hezké vidět, že pokud někdo přinese na trh svoji vlastní a originální práci, zákazníci to ocení.

V nabídce seedbanky se v tuto chvíli nachází 6 odrůd a samonakvétací mix, které u nás nejčastěji seženete ve feminizované podobě (viz. box), ale občas jsou k dostání i regulérní verze. White Dwarf, Red Dwarf, Syrup a Deimos patří k samonakvétacím, zatímco Quasar a Pulsar jsou klasické odrůdy konopí. Osobně jsem se setkal s velmi pozitivními ohlasy zejména na odrůdy White Dwarf a Syrup. White Dwarf je indikoidní kříženec, který se strukturou květu i obsahem pryskyřice (méně už účinkem a chutí, což ale nemyslím negativně) podobá bílé vdově a byl jednou z prvních odrůd, které seedbanka nabídla. Syrup pak nabízí velmi hutný, ovocně aromatický kouř a na samonakvétací odrůdu až nečekanou sílu. Osobně jsem bohužel neměl tu čest žádnou z nabízených odrůd pěstovat, ale většinu jsem viděl (ať už osobně nebo zprostředkovaně), některé i ochutnal a bez výjimky se jednalo o nadprůměrné rostliny.

Tady ukončím své ódy na jejich skvělé odrůdy a předám slovo samotnému zakladateli Buddha Seeds, Ernestu Llosovi, který nám přiblíží svou práci i dosažené úspěchy.

Jak jste vlastně tenkrát začínali?

Seedbanku Buddha Seeds jsme založili v roce 2005, ale křížení různých odrůd konopí jsme se v té době věnovali již dlouho. Já sám jsem začal křížit konopné odrůdy z nutnosti. Neměl jsem dost peněz, abych si kupoval drahá semena, takže jsem experimentoval s tím, co se ke mně dostalo. V té době jsem si otevřel growshop, ve kterém jsem začal svá semena prodávat, což umožnilo odstartovat seedbanku. Nakonec nám velmi pomohlo, že díky síti přátel mezi ostatními seedbankami, spřízněnými amatéry i mezi zákazníky, jsme se dostali ke skutečně kvalitní genetice. Tak se z koníčku stala naše živnost.

Novinka z Buddhovy zahrádky – samonakvétací odrůda Buddha Purple Kush

Velmi se soustředíte na samonakvétací rostliny, proč?

V samonakvétacích rostlinách jsem viděl velký potenciál. Byla (a je) to cesta, jak pěstovat konopí i tam, kde by klasické odrůdy neměly šanci. V zemích jako je Finsko nebo Polsko sice bylo možné pěstovat některé rychlé indikovité odrůdy, ale dále na sever je problém i s těmi nejrychlejšími. Velmi mě překvapilo, že skoro žádná seedbanka se této oblasti nevěnovala. Proto jsem své úsilí věnoval nejprve rozvíjení těchto odrůd. Navíc si myslím, že práce se samonakvétacími rostlinami je zábavnější.

Byli jste jednou z prvních seedbank, které tyto odrůdy začaly prodávat. Jak na to reagovala šlechtitelská komunita?

Naše přijetí bylo velmi dobré. Věřím, že to bylo hlavně díky tomu, že jsme nabídli něco nového. První dva roky jsme neměli odpočinku, protože jsme jednoduše nedokázali vypěstovat tolik semen, kolik jich lidé chtěli. Navíc jsme v té době dostávali mnoho nabídek od jiných společností, protože viděli naše zkušenosti s touto kategorií rostlin. Tím, že jsme se věnovali oblasti, která byla nová, neposkvrněná, nikdo se námi necítil ohrožen.

Míříte k obchodnímu modelu velkých seedbank, nebo chcete radši zůstat menší, abyste se mohli soustředit na skutečnou práci?

Nevadilo by mi stát se velkou seedbankou, pokud bych i pak dokázal udržet vysokou kvalitu naší produkce. Jsou seedbanky, které chrlí 10 nových odrůd ročně. Z mojí zkušenosti nelze u takového množství udržet kvalitu, takže preferuji jednu až dvě za rok. Jsem hrdý na to, že každá naše odrůda je jiná a všechny jsou maximálně otestovány. Nestalo se, že bychom například museli odrůdu stáhnout, protože nebyla 100% samonakvétací. Určitě si chceme zachovat přísnou kontrolu nad vývojem a produkcí odrůd. Rostli bychom tedy rádi, ale v žádném případě ne na úkor kvality našich semen.

Quasar – perfektně vyvážený model indiky a sativy

Kde a jak pěstujete své odrůdy?

Vlastně nemáme žádné fixní místo. V našem týmu počítáme s velkým počtem partnerů a testerů v různých zemích, jako je Kanada nebo i naše sousední Maroko. Uvědomte si, že ke šlechtění je zapotřebí co nejvyšší počet rostlin, protože čím víc jich je, tím kvalitnější může být selekce. Někdy také potřebujete stvořit dvě různé linie, aby výsledkem byl jejich kříženec. Tento proces nemůže být kvůli logistice a bezpečnosti prováděn celý na jednom místě.

Ve skutečnosti, ačkoliv jsme jednou z nejstarších španělských seedbank, jste si museli všimnout, že máme výrazně méně odrůd, než ostatní. Může to vypadat nezvykle, ale preferujeme užší nabídku s tou nejvyšší kvalitou. Samozřejmě věříme, že to naši zákazníci oceňují.

Jste spokojeni s poptávkou po vašich semenech? Vidíte současný stav legislativy jako překážku ve své práci?

S poptávkou po našich semenech jsme velmi spokojeni. Ta každým rokem roste a od pěstitelů dostáváme velmi pozitivní zpětnou vazbu. Zákon je evidentně překážkou. Kdyby naše práce byla legální, mohli bychom rodiče našich odrůd vybírat z 5000 rostlin. Nyní se považuji za skutečně velice šťastného muže, pokud mohu udělat selekci z 2000. Předpokládáme, že legislativa se uvolní, což by nám umožnilo dělat lépe svoji práci.

Chtěl bys našim čtenářům na závěr ještě něco vzkázat?

Skutečně bych chtěl poděkovat všem našim partnerům, testerům a všem lidem, kteří nám nesobecky pomohli rozvíjet naši práci, a samozřejmě děkuji všem našim zákazníkům, kteří nám téměř denně posílají obrázky svých rostlinek.

A k samonakvétacím rostlinám bych chtěl podotknout, abyste nespěchali. Je lepší si počkat na pěkné počasí, protože brzká výsadba často znamená pouhé přežívání rostlin v době, ve které by mohly za lepších podmínek mnohem lépe růst i dozrát.

Základní informace

Název seedbanky: Buddha Seeds
Země původu:
Španělsko
Web:
www.buddhaseedbank.com
Rok založení:
2005
Jméno vlastníka:
Ernesto Llosa
Slavné odrůdy:
Samonakvétací: Deimos, regulérní: Quasar
Ocenění:
Žádné. Zatím neexistuje kategorie Samonakvétací odrůda
Další produkty
: Žádné

Samonakvétání

Samonakvétání nebo-li autoflowering znamená, že rostlinky začínají kvést, jakmile pohlavně dospějí, nezávisle na délce dne. Pohlavní dospělosti dosahuje konopí po přibližně třech týdnech a samotná květová fáze zabere necelé dva měsíce, takže se takové rostliny dají pěstovat i venku prakticky kdekoliv, protože i třeba ve Švédsku mají ty necelé tři měsíce hezky.

Feminizace

Jedná se o postup, kdy se speciálními metodami získá ze samičích rostlin konopí pyl, kterým se oplodní jiné samice a není tak možnost, že by z těchto semen vyrostla kytička opačného pohlaví. Z feminizovaných semínek prostě vždy vyrostou jen a pouze ženy, případně hermafroditi, pokud je feminizace provedena neodborně.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!