Aktuální článek
Growreport: Mandala #1

Growreport: Mandala #1

  • V minulém čísle Legalizace jsem se pokusil čtenářům přiblížit klady a zápory 8 Miles High coby venkovní odrůdy. Tentokrát se zaměřím na další kmen od Mandala Seeds, který by měl být jejich nejranější a značně odolnou outdoor variací. Jedná se o odrůdu nesoucí hrdý název Mandala #1. Je ale pro naše zahrady a guerilla políčka skutečným „number one“?

Původ

Mandala #1 vznikla křížením konopí ze tří odlišných „světů“. Sativní geny podědila po předcích ze severní Afriky a severní Indie, za indikoidní rysy a fialové zbarvení (vyskytující se jen u některých rostlin) vděčí tato odrůda příbuzenstvu na Novém Zélandu. V prodeji je Mandala #1 již od počátku roku 2007, kdy ji seedbanka uvedla na trh jako novinku určenou především outdoor pěstitelům majícím potřebu vyhnout se nepříznivému podzimu typickému pro severní zeměpisné polohy a toužícím po odrůdách s účinky déle zrajících sativ. Doba sklizně by měla nastat od poloviny do konce září, čímž by se tento hybrid stal v rámci nabídky Mandala Seeds příslovečným číslem jedna pro naše klima. Jaká je však skutečnost? 

Struktura a vzhled rostlin

Růstově se u Mandaly #1 ukazuje několik rysů cannabis indica, zejména je to robustnost (zvláště listů, ale i celé rostliny) a krátký čas kvetení (bez ohledu na to, kdy začíná). Obzvláště fialové rostliny vykazují tyto znaky. Logicky to lze zdůvodnit zděděním vetší části genetické informace od fialových novozélandských indika předků. Zároveň Mandala #1 dosahuje značné výšky (zejména zelený fenotyp), a to okolo 2,5 metru. Uspořádání větví u dospělých, přirozeně rostoucích kytek je někde na pomezí – velký, vzdušněji uspořádaný keř s dominantní colou (centrálním květem). Rostliny, u nichž byla potlačena dominance ústředního stonku zaštipováním jsou ještě hustší – opravdové keře s mnoha rovnocennými vrcholy. Je třeba si uvědomit, že zdánlivě větší množství palic na takto pěstovaných květinách je kompenzováno menší kompaktností květů (tedy vrcholových palic je více, ale jsou menší oproti souvislým „salámům“ nezaštípnutých sativnějších jedinců, nebo centrální „hroudě“ u převažujících indik). Z hlediska ochrany proti plísním je otázkou, zda je lepší dát přednost lepšímu proudění vzduchu mezi větvemi, nebo keřovité struktuře s drobnějšími paličkami, které o něco rychleji vysychají (a z psychologického hlediska chrání pěstitele před šokem z napadení jedné jediné, hlavní, největší a nejhezčí palice plísní).

Zvláště pokud mají rostliny dostatek slunce, mezery mezi patry jsou docela krátké a vrcholky spokojených rostlin ve vegetační fázi pak opravdu tvoří mandaly z překrývajících se hustých a širokých listů. Dokonce i samčí rostliny zaujmou statnějším a kompaktním vzrůstem, který přeci jen bývá častější u samic.

Vysoký vzrůst a vzdušná stavba sativy s robustními listy a těžkými palicemi indiky – i když nejsou podmínky ideální, sklizeň je pěkná.

Požadavky na pěstování

Začněme od začátku, tedy od výsevu. Přestože na stránkách výrobce nalezneme informaci o středním až mírně vysokém vzrůstu, doporučoval bych zohlednit vaše finální pěstebně-prostorové dispozice již při volbě termínu klíčení semínek. Pokud netoužíte po velkých kytkách (například pěstujete-li na balkoně), počkejte raději na polovinu až konec dubna. Naopak chcete-li zkusit, „kam až to půjde“, máte dostatek prostoru a věříte si, že se o větší rostlinu postaráte (myslete i na sklizeň), můžete semena probudit i o měsíc dříve, tedy koncem března.

Semena klíčí ve vzdušné hlíně s přiměřenou vlhkostí zcela bez problémů. Mladé sazenice jsou poměrně silné, s širokými a krátkými čepelemi listů. Dobře prokořeňují, a proto si zaslouží i adekvátní nádoby. Pokud jste zvyklí vysazovat ven odrostlejší sazenice, které už něco vydrží (zejména již tolik nelákají slimáky), vyplatí se předpěstovat v nádobách kolem 3,5 l, minimálně však v půllitrových květináčcích. Během případného přesazování do „záhonku“ opět vezměte v úvahu bujarost této odrůdy a udělejte mezi jednotlivými jamkami dostatečné mezery. Navzdory tvrzení šlechtitele o včasném přepnutí na květ je růstová fáze Mandaly #1 celkem dlouhá – kvést začíná až koncem srpna a do té doby stihne při své vitalitě vytvořit spoustu rostlinné hmoty (v závislosti na výsadbě). Proto bychom měli rostlinám jako vždy zajistit již dopředu dostatek živin, aby půda nebyla příliš vyčerpaná dříve, než začnou kvést. Snad více než nedostatek živin zklame Mandalu #1 špatné pH, anebo časté přesychání zeminy, na něž reaguje obzvláště nelibě. Nezapomínejte, že čím více listů opadá vlivem nevhodných podmínek během léta, tím méně bude palic na podzim, protože se patřičně nevyvinou zárodky květu vyrůstající z uzliny (nodu), odkud odpadl poškozený list.

Palice zrají a některé i fi aloví – jsou kompaktnější (méně vzdušné) a více chlupaté než u zelené varianty.

Květová fáze začíná (jak už jsem předeslal) na konci srpna, kdy se už výrazně zkracuje den. Vezmeme-li v potaz uváděnou (byť velice pěknou) dobu květu 55 – 60 dní v indoor podmínkách, můžeme stěží očekávat proklamovanou sklizeň v září. Uznávám, že Mandala Seeds mají v popisu této odrůdy i jistou kouzelnou větu uzavírající komentář k jejímu outdoor pěstování: „Dokonce i když nepříznivé klimatické podmínky nedovolují dozrát dokonale, obdržíte velmi uspokojivý výsledek v množství palic ojíněných pryskyřicí.“ V tomto smyslu musím s jejich online katalogem opět souhlasit. Koncem září opravdu nalezneme na kytkách pěkné, orosené květy, ale již podle průhlednosti většiny trichomů poznáme, že nejsme v cíli. A kdo chce sklízet nezralé palice? Připravili bychom se tak o chuť, do určité míry i objem a v neposlední řadě je zde taky odlišná skladba kanabidoidů. Tudíž bych poupravil datum sklizně na realističtější polovinu října. V závěru je na tom s časem dozrávání Mandala #1 úplně stejně jako 8 Miles High.

Vzhled a kvalita palic

O tvaru a velikosti květů Mandaly #1 jsem se již zmínil výše. Opravdu dokáže vytvořit velké palice válcovitého tvaru obsypané lepkavou pryskyřicí, tvořící místy bělavý mech na zelených či purpurových lístcích. Hustá stavba palic dává usušenému produktu velmi slušný „bag appeal“ (ačkoli přináší i zvýšené riziko hromadění vlhkosti a následného rozvoje plísně během pěstování).

Vůně sušených palic není až tak intenzivní jako spíš příjemná a originální. Popsal bych ji jako lehce zemitou, bylinkovou, s různě silnou svěžestí divoké máty. Někdy více kořeněná, jindy sladší. Zaznamenal jsem i aroma připomínající kombinaci pachu „nové gumy“ a peprmintu. Chuť je lehce kořeněná.

doporučujeme

Nástup účinků u této odrůdy je poměrně rychlý. Nejprve se představí uvolněním, pak postupně přijde silný high odnášející myšlenky do mnoha různých směrů – což může být někdy poměrně energeticky náročné (především fialová variace má těžší účinek). Po čase přichází úsporný režim končící touhou po odpočinku. Celkově bych označil tento stav jako hloubavý až nepřítomný. Osobně jsem zpozoroval použitelnost Mandaly #1 k tlumení bolesti, nebo přesněji řečeno k odvedení pozornosti od vlastní soustavné bolesti (svalové a podobně). 

Palice pocukrované pryskyřicí prostě potěší – ani fenotyp s listnatějšími květy neztrácí na přitažlivosti.

Závěr

Mandala #1 se ukázala být silnou odrůdou jak po stránce růstové, tak i ve smyslu intenzity působení na lidské tělo a mysl. Výnosový potenciál je u této linie také veliký a kvalita palic více než přesvědčivá. Daní za husté a orosené palice je zvýšené riziko šíření plísně ve finální fázi dozrávání, které probíhá o dva až tři týdny později, než avizují šlechtitelé (a to v době, kdy se počasí rychle mění k horšímu). Sice ani tento nedostatek nebrání pozornému pěstiteli ve zdárném dopěstování zajímavých rostlin, ale jako speciál pro severní klima Mandalu #1 nevnímám.

Osobně bych přehodnotil informaci od Mandala Seeds o vhodnosti využití této odrůdy k mírnění depresí a úzkosti – rozlítané myšlenky mohou bránit v nalezení vnitřního klidu a také člověka unavit ve chvíli, kdy by potřeboval naopak energii načerpat. Pro osoby trpící depresí je vhodné věnovat se aktivní činnosti spíše než bloudění ve vnitřním světě „nekonečných“ myšlenek. Hodnocení účinků je ale vždy velmi subjektivní a tím pádem jen orientační. Každopádně se jedná o odrůdu s poměrně vysokým obsahem THC, tudíž by její využití (ať již rekreační či medicinální) mělo být provázeno hlasem zdravého rozumu.

Mandala #1 feminized

Mandala Seeds až do letošního roku věnovali pozornost pouze regulérním semenům. Prvním důvodem je respekt Mikea a Jasmin vůči moudrosti přírody, jež stvořila konopí jako dvoudomou rostlinu, ne jen samce nebo jen samice. Dalším (praktickým) důvodem byl i skepticismus ohledně vlivu feminizace na zdraví a odolnost rostlin a zanášení hermafroditních genů do jednotlivých linií feminizačním procesem. Přesto se rozhodli přesvědčit se sami o možnostech a úskalích feminizace – zpočátku v rámci interního projektu ještě před založením Mandala Seeds. Prvním oficiálně nabízeným feminizovaným kmenem z dílny této kreativní šlechtitelské dvojice byla právě Mandala #1 feminized, jenž vyšla roku 2007 v limitované edici. Přestože výsledky byly dobré, větší „nálože“ feminizovaných semen od Mandaly jsme se dočkali až letos v podobě čtyř z jejich pěti nových odrůd. Mandala #1 tak byla nejen první, ale dlouho i jediná.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!