Zdání klame
Toto se nedá označit úplně za logický klam, ale v mnoha oblastech hraje velkou roli. Jednoduše se jedná o fakt, že důvěryhodnost člověka velmi výrazným způsobem ovlivňuje jeho vzhled, případně záběr kamer nebo nastavení mikrofonu. Je to i jeden z důvodů, proč je naše komunita v argumentech přehlížena. Mnoho našich zástupců vypadá (bez urážky, je to každého věc) z pohledu většinového člověka dosti nevábně. Už jenom dredy jsou pro většinu lidí symbolem špíny, nedostatku inteligence a životního selhání. Bohužel má zároveň většina naší komunity averzi k oblekům a decentním účesům (nejsem výjimkou), takže si sami pod sebou řežeme větev. Jistě, mnoho lidí kolem konopí má vypiplané vyjadřovací schopnosti, ale máme malinko těch, kteří by je uměli prodat veřejně. I proto nás stále část veřejnosti vnímá jen jako děti, co chtějí hulit bez postihu.
Útok na člověka či na lidský produkt (argumentum ad hominem)
Zde je jednoduše napadán řečník místo samotného argumentu. V kontextu předchozího odstavce je jasné, že právě my jsme ideální k používání tohoto zaklínadla (nezní vám ten latinský překlad jako z Harryho Pottera?). Je mnohem jednodušší ponížit, urazit nebo jinak znemožnit oponenta, než se obtěžovat s argumenty. Proto se také v různých politických kampaních hledá co nejvíc špíny na soupeře. Sama argumentace je většinou moc slabá a je tak třeba svoje argumenty podpořit tím, že protikandidát má například nemanželské dítě, měl sex s koněm nebo je panic. Znevážení osoby dokáže nějakým kouzlem (že by zase Bradavice?) znevážit i naprosto precizní argumentaci.
Dovolávání se autority (argumentum ad verecundiam)
Jak uvádí Wikipedie, ne každé dovolávání se autority musí být logickým klamem. Na dovolávání se autorit je prakticky založena vědecká publikační práce. O logický klam se jedná zejména pokud je toto dovolávání směřováno na osobu, která v dané problematice není odborníkem, pokud je tématem dovolávání se vyložená hovadina, nebo se daný výrok netýká aktuálního tématu. Sem paradoxně spadá i mnoho vědecké práce, kdy je výsledek předem určen a věhlasná vědecká instituce slouží pouze k potvrzení nějakého závěru. V případě nepotvrzení nebo zamítnutí obvykle následuje penalizace nebo diskreditace daného zařízení/vědce, takže existuje pouze jediný výstup, lhostejno, jestli pravdivý. Typicky se takovéto postupy objevují ve farmacii (slouží k protlačení léků na trh, zvýšení poptávky), v drogové oblasti (musí se potvrzovat, že prohibice je správný postup) nebo v klimatickém výzkumu (sice nevíme o počasí nic, ale když budeme strašit, dostaneme peníze na další výzkum). Nepředpokládám, že by mnoho lidí dávalo velkou váhu výrokům Ewy Farné stran částicové fyziky (neodborná autorita) nebo věřilo Vesmírným lidem, když se odkazují na Klause (hovadina), ale v oblasti vědy a morálních autorit se pravda hledá těžko. Proto buďte ve střehu.
Anonymní autorita
Anonymní autorita je specifický a poněkud extrémní případ předchozího logického klamu. Jedná se o ty případy, kdy se někdo odvolává na jakési abstraktní „odborníky“. Často vidíme ve zprávách věty typu „Vědci zjistili, že …“ bez jakékoliv bližší specifikace zmíněných vědců nebo jejich domovské instituce. Do stejné kategorie spadají různé „dobře informované zdroje“. Často také slyšíme, že „mezi lidmi se říká, že …“. V podstatě se jedná o určitý protiklad k odstavci zdání klame, kdy absenci jakéhokoliv možného dojmu použijeme k podpoření našeho argumentu.
To by protentokrát bylo vše. Pokud si chcete projít celý seznam logických klamů, ze kterého jsem vycházel, navštivte heslo „logický klam“ na wikipedii.