Aktuální článek
Léčebné konopí odloženo

Léčebné konopí odloženo

  • Aby bylo umožněno využití léčebného konopí, zřejmě si budeme muset nejprve projít zbytečnou a pomalou procedurou přijetí nějakého legislativního paskvilu, který pravděpodobně umožní vznik monopolně až oligopolně ovládaného trhu, na němž se napakuje pár vyvolených.

Takhle jsem si před více než rokem zkusil v úvaze na stránkách Legalizace zavěštit. Bohužel velice přesně. Proces, který loni v létě nastartovala petice za léčebné konopí, vyústil po několikaměsíční práci široké skupiny odborníků až v návrh paragrafového znění změn příslušných zákonů, který by umožnil jak dovoz, tak licencované pěstování konopí pro pacienty v ČR. Na přípravě návrhu se podíleli odborníci z prakticky všech oblastí, jichž se týká (politici, lékaři, policie…) a návrh podali společně poslanci všech parlamentních stran, takže se zdálo, že nic nebude bránit hladkému přijetí.

Návrh, jehož základní body jsme shrnuli v minulém čísle (Léčebné konopí míří do parlamentu, Legalizace č. 10), putoval do vlády a v březnu měl být projednáván v poslanecké sněmovně. Ale objevily se první problémy. Vláda, respektive jednotlivá ministerstva, vznesla celou řadu „zásadních připomínek“, na jejichž základě bylo zahájení projednávání ve sněmovně odloženo – v době uzávěrky časopisu se hovořilo o konci dubna. Seznam připomínek je poměrně dlouhý a jde o dosti nudné a laikovi mnoho neříkající čtení, týkající se zejména úpravy poskytování licencí pro pěstování, kompetencí a náplně činnosti dozorující agentury, absence podrobné nákladové analýzy, nedostatku domácího know-how a v neposlední řadě také souladu s právě novelizovanými zákony. Výhrady mělo zejména ministerstvo zdravotnictví, které v době uzávěrky tohoto čísla zveřejnilo pozměňovací návrh, jenž vyhovuje navrhovatelům, lékařům i expertům. Podle tohoto návrhu by se mělo konopí nejprve dovážet a státní agentura dohlížející na pěstování v ČR by měla vzniknout pod křídly Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) s dvouletým odkladem: „Podle nás dva roky budou zapotřebí, aby firmy mohly dostat povolení k pěstování, aby se SÚKL mohl připravit na všechny problémy,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek. Zákon projednají poslanci a v případě schválení by měl platit od příštího roku. O dalším vývoji budeme samozřejmě informovat.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!