Aktuální článek
High Tech

High Tech

Redakce
  • V tomto díle našeho seriálu o vychytávkách pro pěstování vám řeknu něco málo o generátorech ozonu k desinfekci pěstebních prostor, pěstebních systémech Wilma od firmy Atami, a nakonec ještě pár slov o novém Dark Roomu od belgické firmy Secret Jardin.

Ozonéry

Ozón je tříatomová forma kyslíku. Zatímco atmosférický kyslík se skládá pouze ze dvou atomů, při jejich rozbíjení elektrickým proudem nebo ultrafialovým zářením se tvoří tříatomová forma známá jako ozón. Za pokojové teploty je to také plyn, a sice vysoce reaktivní plyn. Bez přístupu k organickým látkám se rozkládá na obyčejný atmosférický kyslík, ale pokud má k dispozici (především) organické látky, které by mohl oxidovat, pak tyto rozbíjí a je tak velmi účinným desinfekčním prostředkem. Ozónem se také již nějaký čas upravuje pitná voda, aby nebylo nutno používat velká množství chlóru. Ozón likviduje bakterie, viry, hmyz, spory plísní i aromatické látky. Přímo se tak nabízí jeho použití v pěstebních prostorách mezi jednotlivými pěstebními cykly, a to zejména pokud jste se v předchozím cyklu setkali s invazí hmyzích škůdců nebo vám na paličky zaútočila plíseň a nechcete tyto nezvané hosty táhnout s sebou i nadále. Pozor ale, aby jste se sami příliš nenadýchali, protože ozón není moc zdravý ani pro nás. Výkon těchto zařízení se měří v gramech vyprodukovaného ozónu za hodinu. Typicky mají velice malou spotřebu kolem 4 W na 100 gramů. Zakoupit se u nás dají například výrobky firmy Cornwall Electronics na stránkách společnosti Natural technologies.

Orientační ceny :
Ozonér s výkonem 200 g/hod a příkonem 7 W 2000,-
Ozonér s výkonem 500 g/hod a příkonem 18 W 4000,-

gsvo.cz

Atami Wilma

Společnost Atami, která se již dlouho zabývá hlavně systémy a potřebami pro hydroponické pěstební systémy, začala před nedávnem vyrábět systém Wilma, což je sada pěstebních nádob s kapilárovou závlahou a rezervoárem. Květináče mohou mít objem 6,5, 11 nebo 18 litrů. Rezervoár má pak objem přibližně 10 litrů na jeden květník. V prodeji jsou systémy pro 4, 8, 9, 10, 16 a pro 20 rostlin. Atami nabízí i malé pařníčky na jednotlivé květináče, takže můžete rostlinkám zajistit optimální mikroklima. Detailní informace naleznete na stránkách výrobce.

Orientační ceny :
Wilma 4 (4*11 litrů) 2490,-
Wilma 4 BIG (4*18 litrů) 2990,-
Wilma 10 (10*6,5 litru) 3010,-

atami.com

Secret Jardin Dark Room II

Secret Jardin je relativně nová (rok založení 2006) belgická firma, která se zabývá potřebami pro indoor pěstitele. Přesněji řečeno, vyrábí zejména pěstební boxy a pár lamp. Jejich doménou jsou ale právě boxy a jeden z nich bych tu chtěl představit. Dark room II je skřín z PVC potaženého vysokoodrazivým mylarem, který za prvé zabraňuje uvolňování škodlivých látek z podkladového PVC a navíc poskytuje vynikající rozptyl a odrazivost světla (95 %). Zároveň má tento materiál vysokou mechanickou odolnost, a tak se nemusíte příliš obávat protržení nebo odření stěn. Skříň je rovnou vybavena lištami pro závěs lamp a uhlíkovými filtry proti zápachu. Dodává se v mnoha verzích, od malých s rozměry 60x60x160 cm až po skutečně velké s rozměry 300x300x200 cm.

Orientační ceny :
Dark Room II 60x60x160 cm pro 250W 3090,-
Dark Room II 150x150x200 cm pro 1000W              7190,-

secretjardin.eu

Čerstvé novinky vám přináší gsvo.cz (growshopvelkoobchod.cz)

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!