Aktuální článek
Neprůhledné světlo – 7. díl

Neprůhledné světlo – 7. díl

  • Vítejte u sedmého a zřejmě také posledního dílu seriálu Neprůhledné světlo. Oproti původním předpokladům se tento seriál výrazně prodloužil a vy se s ním setkáváte v Legalizaci již déle než rok! Děkuji vám za všechny reakce, dotazy i připomínky, které mi od vás přišly, jelikož mne inspirovaly k tomu, abych v testování pokračoval a zahrnul do něj další produkty, jejichž parametry vás zajímají. Opět nesmím zapomenout poděkovat sponzorům Advanced Hydroponic of Holland, firmě growshop.cz a také všem výrobcům, kteří mi pro účely testu poskytli své výrobky.

Dnes se podíváme na to, jak dobře odráží a rozptylují světlo některé reflexní fólie, jelikož po testování bílých a stříbrných boxů vznikly pochybnosti o avizovaných schopnostech stříbrných a bílých reflexních fólií. Dále se podíváme na další typy reflektorů. Minule jsem vám slíbil také grow report pěstování pod Spectrabox 300W od českého výrobce Mazar LED systém. Ten vám bohužel dnes nenaservíruji, protože na něj nezbude dostatek prostoru. Nicméně nezoufejte, protože se k němu brzy dostaneme.

Fólie jsem testoval tak, že jsem každou natáhl okolo konstrukce Homeboxu tak, aby dosahovala vždy stejně vysoko od pěstební desky. Při testu fólií i reflektorů byla použita 600 W výbojka Osram Vialox, zavěšena 60 cm nad plochou. Jednotku poháněl předřadník Lumatek 600 W přepnutý do polohy 600SL. Fólie byly kolem konstrukce dobře napnuté, což maximalizuje jejich odrazové schopnosti. Test fólií byl proveden za použití reflektoru A-Wing Avenger medium s tepelným štítem (difusorem). Fólie zapůjčil greenhome.cz.

Černobílá fólie PE – 3. místo

Inu, byl jsem zvědavý stejně jako vy, jestli černobílá fólie předčí odrazovými schopnosti své mnohem dražší konkurentky. Nepředčila. V tomto případě se ukázalo, že nejlevnější fólie odvede nejméně práce. Upřímně musím říct, že jsem tomu rád. Jednak nyní nikdo nemusí litovat peněz, které jsem vynaložil za dražší fólie a za druhé už by mi bylo líto i prodejců, kteří neměli moc velkou radost z toho, když jsem zveřejnil výsledky stříbrných a bílých pěstebních boxů. Jen pro pořádek připomínám, že bílé pěstební boxy odrážejí a rozptylují světlo až o 15 % lépe. Podrobnosti byste našli ve 4. dílu Neprůhledného světla (Legalizace č. 8). Černobílá PE fólie sice nevyhrála tento test, ale na druhou stranu je třeba říct, že špatně si také nevedla. Více napoví graf, umístěný u článku.

Při použití černobílé PE fólie byla na ploše naměřena průměrná hodnota 94 FAR W/m2. Dávkou vyšší než 80 FAR  W/m2 je přitom ozářeno jen 71,4% plochy.

Fólie diamantová A-Gro – 2. místo

Na druhém místě v testu reflexních fólií se umístila diamantová A-Gro fólie, která je o poznání dražší než předcházející PE fólie. Každopádně s ní získáte o 15 % větší průměrnou intenzitu FAR a navíc je dávkou vyšší než 80 FAR W/m2 ozářena o 14 % větší část pěstební plochy.Možná si kladete otázku, jak je možné, že bílý pěstební box odráží světlo lépe než stříbrný, když u fólií je tomu naopak. Odpověď je jednoduchá. Bílé pěstební boxy jsou přece jenom z lepšího materiálu než obyčejná PE fólie. Navíc není úplná pravda to, že stříbrná fólie je lepší než ta bílá, jak se dozvíte hned v dalším odstavci.

Diamantová A-Gro fólie odrazila světlo tak, že průměrné hodnoty dosáhly 108 FAR W/m2. Rozptyl světla pak reprezentuje fakt, že dávkou vyšší než 80 FAR  W/m2 je v tomto případě ozářeno 85,7 % plochy. Tato fólie tak obsadila druhé místo v testu reflexních fólií.

Fólie ORCA – 1. místo

A dostáváme se k velmi příjemnému překvapení. Fólie ORCA natrhla svým konkurentkám zadek a předstihla je o několik délek. Na první pohled se zdá, že fólie má něco společného s materiálem, ze kterého se vyrábějí projekční plátna. Jasně bílá barva dává tušit, že odrazové a rozptylové schopnosti budou na vysoké úrovni. I přesto mi hodnoty, které se zobrazovaly při měření, doslova vyrazily dech. S tak vysokými čísly jsme se během všech testů nesetkali ani jednou. Pokud bych se měl nyní rozhodovat, jakou fólii si pořídím na stěny pěstírny, pak nebudu ani chvilku váhat. Fólie jde navíc snadno otřít vlhkým hadříkem, aniž byste ji nějak poškodili a čištění je mnohem snazší než u diamantové fólie, kterou je třeba nejen omýt, ale také ještě přeleštit suchým hadříkem. Samozřejmě se mi nepodařilo nasimulovat znečištění, ke kterému dochází při běžném pěstování. Fólie na mne ale působí velmi odolně. Výsledky měření opět nejlépe odečtete z grafu a jeho popisku. K výsledkům je třeba podotknout, že dosažené hodnoty jsou tak vysoké, že na dané ploše 1,2×1,2 metru jsou vysoké až zbytečně. Díky schopnostem ORCA by tak bylo zřejmě efektivnější využití 400 W výbojky, kterou jsem ovšem tentokrát s sebou neměl. Snížení hodnot by šlo docílit také zavěšením výbojky dále od plochy. Tím se samozřejmě zvětší efektivně osvícená plocha. To znamená, že byste s 600 W výbojkou velmi pravděpodobně výborně osvětlili i plochu o velikosti 1,5×1,5 metru! ORCA tak svými schopnostmi skutečně snižuje náklady na pěstování, jak výrobce slibuje, neboť její odrazové schopnosti umožňují použít světlo o nižším výkonu na plochu, kde bychom běžně použili výbojku mnohem silnější.

Fólie ORCA byla příjemným překvapením. Průměrné hodnoty na ploše dosáhly na neuvěřitelných 134 FAR W/m2 a dávkou vyšší než 80FAR W/m2 bylo ozářeno 100 % plochy!

Reflektory

Pokud by někdy došly produkty, které je možné testovat způsobem, jakým to provádíme ve světelné laboratoři Energetického zkušebního ústavu (EZÚ), pak to určitě nebudou reflektory. Těch se totiž vyrábí neuvěřitelné množství. Často jste mi pokládali otázky, zda uzavřené reflektory nějak ovlivňují světelné spektrum, když světlo od výbojky musí procházet skrze sklo reflektoru. Za tímto účelem jsem si do laboratoře přinesl Cooltube a Spudnik – dva reflektory, které jsem si jednak mohl snadno vypůjčit a které jsou uzavřené, takže se pro tento pokus dokonale hodí. Mimo reflektorů, u kterých můžeme hodnotit vliv skla na světelné spektrum, jsem také získal Adjust A-Wing Defender – reflektor potažený bílou vrstvou, Topspin od Jana Papouška, který možná znáte z internetového pěstitelského fóra a pětici uzavírá Diamond Reflector Large od firmy EcoTechnics. Pro srovnání použijeme výsledky Waveflectorů a klasického A-Wingu, které již byly zveřejněny v předchozích dílech Neprůhledného světla.

Cooltube – světelné spektrum a reflexní schopnosti

Cooltube asi není třeba moc představovat. Většina z vás už se s ním určitě setkala, a pokud ne, snadno si ho najdete na internetu. Přiznám se, že jsem Cooltube nikdy v praxi nevyužil, a také se přiznám k tomu, že mne neoslnil ani svou konstrukcí. Držák přídavných reflexních štítků je na skleněném tubusu pouze nasazen a že by tam nějak extra držel, to se říct nedá. Zapojení kabelů do objímky si také žádá trochu trpělivosti. Usnadnit si to můžete částečným rozebráním reflektoru, ale jednodušší řešení by bylo použít jiný druh objímky, u které je možné připojit kabely zvenčí. Nicméně přistupme k jádru věci. Použité sklo má na spektrální složení světla velmi malý vliv. Přesto jsou na křivce viditelné drobné rozdíly. Ty jsou ovšem nejmarkantnější ve vlnových délkách, které nejsou pro růst a květ rostlin tak významné. Zkrátka rozdíl mezi přímým osvětlením a osvětlením skrze sklo Cooltubu vaše rostliny ani nezaznamenají.

Co se týče odrazu a rozptylu světla, to už je s Cooltubem o něco horší. Ve srovnání s reflektory, které si zde představujeme dnes, Cooltube trošku pokulhává – viz grafy.

Rozdíl ve složení světla dopadajícího na plochu není nijak významný, pokud srovnáme běžný reflektor s uzavřeným Cooltubem, kde světlo prochází skrze sklo.
Průměrná dávka FAR, při použití Cooltube dosáhla na 89 FAR W/m2, přičemž dávkou vyšší než 80 FAR W/m2 bylo ozářeno 71,4% plochy.

Spudnik

I při testování tohoto reflektoru bylo hlavním cílem zjistit, zda bude ovlivněno složení světelného spektra. A stejně jako v případě Cooltubu není rozdíl nijak podstatný a rostliny ho ani nezaregistrují. S rozptylem a odrazem světla je na tom Spudnik mnohem lépe než Cooltube. Nicméně by bylo vhodné použít difusor, který by zabránil přílišné koncentraci světla přímo pod výbojkou a ještě lépe by ho rozprostřel do stran. Ostatně z grafu lze snadno vyčíst, že v centru pěstební plochy je dosaženo hodnot až 170 FAR W/m2, což už je zbytečně moc a vrcholky rostlin tím spíše trpí.

Rozdíl ve složení světla dopadajícího na plochu není nijak významný ani při srovnání Spudniku s běžným, otevřeným reflektorem.
Ze Spudniku se odráží světlo hodně do středu pěstební plochy. Pokud bychom použili difusor (tepelný štít), tento nedostatek bychom výrazně omezili a přesměrovali bychom světlo více do stran. Tím bychom také docílili vyššího procenta plochy, která je ozářená dávkou vyšší než 80 FAR W/m2. V testovaném případě, bez difusoru je průměrná dávka naměřená na ploše je 104 FAR W/m2, přičemž dávkou vyšší než 80 FAR W/m2 je ozářeno 83,7 % plochy.

Topspin

Tento reflektor české výroby je prezentován jako dynamický. To znamená, že se při běžném použití otáčí. To je samozřejmě funkce, kterou u běžných reflektorů nenajdeme, ale pro účely testování se otáčení nedalo použít. Topspin byl tedy testován ve statické poloze. Navíc jsem zde stál u nového problému objektivity. U dosud testovaných reflektorů jsou výbojky zavěšeny horizontálně a vzdálenost (v případě 600 W výbojky 60 cm) měřím mezi plochou a spodní stranou středu výbojky. Topspin však drží výbojku vertikálně. Nejlogičtějším způsobem, jak zajistit co největší objektivitu testu, mi přišlo zavěsit reflektor tak, aby byl 60 cm od plochy vzdálen střed výbojky. Na tomto postupu jsme se shodli i se zaměstnanci EZÚ. Topspin ve mně původně nevzbuzoval příliš velké naděje. Jak se však ukázalo, nevede si vůbec špatně. Jeho největší přednost spatřuji v rovnoměrném rozprostření světla po osvětlované ploše. Slušně jsou v tomto případě osvětlené i rohy pěstební plochy a je dost pravděpodobné, že jejich osvětlení se ještě zvýší ve chvíli, kdy se dá reflektor do pohybu kolem své vertikální osy. Topspin z hlediska rovnoměrného osvětlení předčil i Waveflector XXL. Adjust A-Wing však nadále kraluje mezi testovanými reflektory, a to z hlediska odrazu i rozptylu světla. Topspin však bude pro našince cenově dostupnější.

Průměrná dávka FAR je v případě Topspinu 96 FAR W/m2, což je velmi slušný výsledek. Ještě lepší je rozptyl získaného světla. Dávkou vyšší než 80 FAR W/m2 je ozářeno 91,8 % plochy.

Diamond Reflector

Další reflektor, který do testu „přihlásil“ samotný výrobce, a jehož tvar se objevuje poprvé v našem testu. Ovšem zvídaví groweři ho již jistě někdy viděli, nebo o něm alespoň četli. Tvar reflektoru se dokonale odráží i na světelné stopě, kterou zanechává na osvětlované ploše. Diamond Reflector se svými vlastnostmi zařadí mezi nejlépe hodnocené reflektory seriálu Neprůhledné světlo. Jednak je už sestavený, takže stačí jen našroubovat výbojku a určitě se vám časem jeho tvar nezmění, navíc se u nás dá koupit za slušnou cenu. Pokud bych ho měl srovnat s předchozím Topspinem, pak má Diamond o něco málo horší výsledky v rozích testované pěstební plochy – viz. graf. Opět bych doporučil použít difusor, který by snížil příliš vysoké ozáření přímo pod výbojkou a posílil osvětlení na okrajích.

Diamond Reflector dosahuje průměrného ozáření v hodnotě 106 FAR W/m2 a dávkou vyšší než 80 FAR W/m2 je ozářeno 87,8 % plochy. Tím se bez problému řadí mezi 5 nejlepších reflektorů testu.

Adjust A-Wing Defender medium s difusorem

V předchozích dílech jsem zmínil reflektor, který není stříbrný jako všechny ostatní testované reflektory. Dnes vám ho můžu představit v plné parádě. Bílá barva tohoto reflektoru dráždila mou zvědavost od chvíle, kdy bílý pěstební box porazil ty stříbrné (test jsem opakoval 3x vždy se stejným výsledkem). Výsledky měření jsem tedy zpracoval hned jako první. A ejhle! Defender dosáhl takřka stejných výsledků, jako jeho bratr Adjust A-Wing Avenger. Průměr FAR W/m2 byl dokonce o 4 body vyšší, ale to v těchto výkonech není žádný zásadní rozdíl. Adjust A-Wing Defender jsem sice na webech českých growshopů nenašel, ale podle informací výrobce by měla být jeho cena nižší než v případě Avengeru. Inu, nezbývá, než se těšit na jeho českou cenu. Výsledky Defenderu zase poznáte z grafu.

Adjust A-Wing Defender dosahuje průměrných hodnot 108 FAR W/m2. Dávkou vyšší než 80 FAR W/m2 je ozářeno 91,8 % plochy, což je stejně, jako u Topspinu.

TOP 5 reflektorů

Na základě dosavadního testování můžeme sestavit žebříček pěti nejlepších reflektorů z těch, které jsme doposud testovali. Při sestavování pořadí jsem si dlouho lámal hlavu s tím, jakou zvolit metriku. Nakonec jsem se držel nejdůležitějších parametrů, a to jsou průměrná dávka FAR W/m2 a také procentuální vyjádření plochy, která je ozářena dávkou vyšší než 80 FAR W/m2. Původní záměr započítat do hodnocení i technické zpracování a cenu jsem nakonec vypustil. I z toho důvodu jsem musel na první a třetí místo rozdělit mezi 4 reflektory. Pořadí je následující:

1. místo: Adjust A-Wing Avenger a Adjust A-Wing Defender s difusorem
3. místo:
Topspin, Diamond Reflector
5. místo:
Waveflecor XXL

Nic není zadarmo

Celý seriál „Neprůhledné světlo“ vznikl proto, aby pomohl domácím pěstitelům poznat rozdíly v různých typech světelných zdrojů a pěstitelského příslušenství, poskytl spolehlivý klíč při instalaci světel do správné vzdálenosti od rostlin a ukázal, jak dostat k rostlinám co nejvíce potřebného záření. Myšlenka vznikla snadno, provedení testů je ovšem finančně náročné. Děkuji proto všem sponzorům, kteří podpořili tento projekt a svoji podporu neváhali opakovat, abych mohl udělat další testy a měření. Ukázali tak, že jsou ochotní investovat do získání užitečných informací, které jsou k dosažení úspěchů tak důležité.

Mr. José – autor nejrozsáhlejší a nejpřehlednější knihy o pěstování pod umělým osvětlením v českém jazyce. Jak pěstovat „INDOOR“ koupíte v každém dobrém growshopu, přímo od autora na pestovat.cz a nebo v naší edici Legalizace na str. 97.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!