Aktuální článek
Konopné domy

Konopné domy

  • Konopné stavebniny, to byly před pár lety především vlákenné izolace. Díky svým užitným vlastnostem se spolu s vlnou či drceným papírem brzy staly uznávanou alternativou přírodně orientovaného stavitelství. Dnes se stále více mluví o konopných betonech, omítkách a podlahách. Co všechno jde z konopí postavit, a jaké to má vlastnosti

První v moderní historii

Konopné stavění má u nás porevoluční tradici. Jejím nositelem je Petr Žáček, řemeslník, experimentátor a autor prvního konopného architektonika. Žakys svou kruhovou stavbu medializoval také díky trestnímu řízení, které proti němu bylo vedeno za 0,05 % THC, jež mu v jeho stavebním materiálu naměřili přes míru. Staví totiž rovnou ze stonků, pěstovaných a sklízených s minimem mechanizace. Jeho cílem byl od začátku „ekologický dům se vším všudy“: nízkoenergetický až pasivní, s hliněnými omítkami, solárními kolektory a vodní lázní uprostřed, s minimální ekologickou stopou, vyrobený z místně získaného materiálu. Soud ho shledal vinným z výroby omamných a psychotropních látek, dostal podmínku, ale pěstovat a stavět nepřestal. Nezastavili ho ani úředníci, od kterých nakonec na svou experimentální stavbu dostal přechodné stavební povolení. Dnes, kdy domu chybí snad už jen interiéry, ví a zná kdejaká úskalí svého neotřelého přístupu, jehož pravzor bychom mohli hledat třeba v kruhových stavbách maďarské prehistorie, nebo v japonském středověku

Víc než jen odpad

Stavět z celých stonků má své přednosti. Především se nemusíte starat, je-li nebo není k dispozici zpracovatelská technika. Pro Petra Žáčka a jeho vizi navíc kdejaký stroj nebyl přijatelný, od začátku prosazoval konstrukci Schlichtenova dekortikátoru jako tu správnou, ekologicky i ekonomicky kloudnou cestu.


Stavění s konopím k nám pak přicházelo na etapy – na český trh jako první vstoupily německé izolace Thermo-Hanf. Rohože podobné minerální vlně s nepoměrně příznivějším dopadem na pohodu bydlení, lidské zdraví i přírodu si svůj trh nacházely v závislosti na ekonomické situaci, jejich rychlejšímu rozšíření od počátku bránila (a stále brání) především vyšší cena. Už někdy v roce 2004 jsme pro jinou českou firmu Alterstav zajišťovali dodávku volného vlákna pro zateplení podlah. Volné vlákno, tehdy produkované farmářskou tírnou Hévr-Benedikt z u nás pěstovaného konopí, bylo nepoměrně levnější. Stačilo je napustit sodou a naložit do vápenné lázně (proti hoření, hlodavcům, apod.) a pak už jen klást v požadované hustotě do připraveného roštu.

V té době už se ve Francii, Británii a dalších zemích pozornost stavitelů zaměřovala na pazdeří. Dřevitý, ale mnohem lehčí „odpad“ ze zpracování stonku na vlákno se v kombinaci s vápennými pojivy ukázal být univerzálním stavebním materiálem.

Jeho vlastnosti se dají shrnout takto:

  • dobrá tepelná a hluková izolace
  • nízký dopad na životní prostředí
  • zjednodušení práce a snížení počtu vrstev materiálu ve stavbě
  • zdravé vnitřní prostředí domu

Trend se šíří po Evropě z Francie, kde se směs pazdeří a vápna používala již v 16. a 17. století pro stavbu hrázděných domů. Zjistilo se, že pro jejich rekonstrukci je třeba použít stejný materiál. Díky vlastnostem uvedeným výše se „konopný beton“ (v angličtině hempcrete) začal využívat i v (ekologických) novostavbách. Pazdeří se míchá s vápnem (často hydraulickým, případně dalšími surovinami, takzvanými poculány) v různých poměrech (viz tabulka).

Hodnoty uváděné v tabulce nejsou absolutní. Ve Francii i jinde na světě se postupně profilují různé školy, různě upravené pazdeří, různě namíchaná pojiva (z nich nejznámější jsou materiály značky Canosmose a Isochanvre a jejich britské odnože Hempcrete®).

Drobní výrobci, jako ti z Poitou Chanvre úmyslně míchají pazdeří s krátkými vlákny. Získávají tak směs, do které stačí, v případě použití na izolační výplně dřevostaveb, přidat kolem 30 % vápna! Šetří tak jak přírodu, tak peněženku svých klientů. A to hned dvakrát. Menší podíl vápna totiž znamená zlepšené izolační vlastnosti (tepelná vodivost stěn 0,7 W.m-1.K-1).

Klíčem k úspěchu jakékoli aplikace je dostatečná petrifikace, čili zkamenění materiálu. Tu umožňuje kombinace křemíku obsaženého v pazdeří s reaktivitou hydraulického vápna. O tom, že nestačí vzít jakékoli vápno, se přesvědčili i čeští nadšenci – při prvních pokusech čekali a čekali a místo betonu měli buchtu.

Hydraulické vápno je vyrobeno z vápence s podílem kvalitních jílů, které do vzniklého materiálu vnášejí další reaktivní prvky (oxidy železa, křemíku apod.). Vlastnostmi se blíží cementu, především mnohem aktivněji vypuzuje vodu, pazdeří ji naopak absorbuje, a tím vzniká potřebný reaktivní mix.

Obecně platí, že čím tvrdší materiál požadujeme, tím více přidáme vápna. Naproti tomu, s narůstajícím podílem pazdeří roste izolační schopnost stěny. Konopná omítka tak vykazuje pevnost v tlaku přes 20 MPa, zatímco izolace střechy jen 3 MPa. Její izolační schopnost je ale třikrát větší.

Práce s konopným betonem

Práce se stavební směsí nevyžaduje zvláštní um ani vzdělání. Při stavbě stěn se konopný beton nejčastěji „temuje“ do falešného bednění (vtlouká se palicemi). Při izolování střechy se spíše volně rozhrabuje, při dělání podlahy se nakonec stírá, utahuje. Při omítání se klasicky nahazuje, použít se dá i stříkací pistole. Pro fajnové omítky se vyplatí si pazdeří prosít a použít jen jemnější částečky. Vždy je dobré nasadit rukavice a ochranné brýle (vápno je přeci jen agresivnější než hlína).

Pro línější povahy máme ještě jeden tip: francouzská společnost Easy Chanvre přišla na trh s dutými cihlami, které se jednoduše navlékají na dřevěnou konstrukci. Přidáš cihlu k cihle, a je to!

Práci s materiálem si pod vedením Libora Ivánka vyzkoušeli i účastníci stavební dílnypořádané o.s. Raskin Tomáše Bohaty na jeho chaloupce v Borovnici.

Ekologická bilance: A+

Vedle toho, že konopný beton je univerzálně funkční a cenově dostupný stavební materiál, je také environmentálně šetrný. Zde uvádíme několik jeho předností s ohledem na životní prostředí:

Konopné stavební směsi jsou skvělým spoluhráčem vlákenných izolací (dnes snadněji dostupných i díky břeclavské firmě Canabest). S rozvojem zpracování konopných stonků můžeme doufat v další rozšíření a zlevnění těchto materiálů.

Zdroje a kontakty:

http://www.izolacezkonopi.cz

www.canabest.cz

http://www.easychanvre.com/

http://www.chanvribloc.com/

http://www.hempbuildingmaterials.com/

http://www.tree.org/agart.htm

http://www.hemphasis.net/Building/building.htm

http://thehempbuilder.com/

http://www.sustainable.org.uk/hemp/canvas/yurt.html

Fotky ze stavby bungalovu ve Švýcarsku

http://www.chanvre-info.ch/info/fr/pictures.html?dir=grenier&from=30

VIDEA

http://www.dailymotion.com/video/xd73uw_produire-et-construire-en-chanvre-e_lifestyle

Články:

http://www.konopa.cz/index.php?dok=01040000000117,det

http://www.konopa.cz/index.php?dok=01030000000153,det

http://www.konopa.cz/index.php?dok=01330000000221,det

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!