Aktuální článek
Pěstitelé všech odrůd, spojme se!

Pěstitelé všech odrůd, spojme se!

  • Letošní jaro by mělo přinést v posledních měsících tolik diskutovanou a mediálně propíranou legalizaci léčebného konopí a já nevím, jestli se mám radovat nebo nadávat. Upřímně se mi nechce ani jedno, přestože bych na oboje mohl mít právo.

Na jedné straně mě těší, že se v naší zemi konečně pohnuly ledy lhostejnosti vůči – více než desetiletým – legitimním požadavkům občanského sektoru, který vládu opakovaně žádal o legalizaci konopí pro léčebné účely, vědu a výzkum. Na druhé straně mě zaráží omezenost a možný perverzní efekt navrhovaných legislativních úprav, které jasně a se zřejmým nádechem pokračující prohibice odlišují legální léčebné konopí od nelegální marihuany z černého trhu. Komu se pletou pojmy, mohu vysvětlit, že se stále jedná o jednu a tu samou léčivou a zapovězenou rostlinu, v legálním případě pěstovanou či dováženou několika málo vyvolenými jedinci, v druhém případě pěstovanou a drženou zločinci. Připravovaná legalizace bude nejen ideálním podhoubím pro korupční a monopolní aféry při udělování licencí na dovoz a pěstování, ztíží ale navíc i argumentaci plnoletých malopěstitelů a uživatelů, kteří bez ohledu na diagnózu mají mít v civilizované společnosti právo s konopím svobodně nakládat a držet ho pro svou osobní potřebu. Konopí tak nadále zůstane výhodnou obchodní komoditou, která bude kvůli prohibiční politice přinášet zisky nejen organizovaným zločineckým gangům, ale v budoucnu i dovozcům a majitelům certifikovaných pěstíren legálního léčebného konopí.

Ačkoliv v ostatních vyspělých zemích vzrůstá kritika vůči OSN a její zastaralé Jednotné úmluvě o omamných látkách z roku 1961, která je příčinou neúspěšné války proti drogám a mnohým škodám na majetku, zdraví a lidských životech, naše odborná veřejnost tento dokument uznává za právoplatný. Odmítá připustit, že konopí je obyčejná kytka, kterou by každý dospělý člověk měl mít možnost v omezeném množství pěstovat na své zahradě či balkónu. Vyzývám proto všechny drobné pěstitele a uživatele konopí, aby se nevzdávali a bez ohledu na pokračující represivní politiku bojovali proti pokrytectví, hájili svá práva a napomohli konopí jednou provždy osvobodit.

Kdo pěstuje, skutečně legalizuje!

Robert Veverka

Potřebujete léčebnou marihuanu a nevíte, kde ji sehnat?

V rámci kampaně Semínka seniorům vám zašleme semínka, které můžete využít k vypěstování konopí pro samoléčbu. Veškeré informace o akci naleznete na adrese www.legalizace.cz.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!