Po mnoho let jsem hlásal, že marihuana není (v přesném významu toho slova) intoxikantem, tedy že tělesný a duševní stav jí vyvolaný nelze nazývat intoxikací.
Jak jsem psal i v knize „Marihuana je bezpečnější: Proč tedy lákáme lidi k pití?“, slova intoxikant a intoxikace vychází z latinského podstatného jména toxicum, tedy jed. Tyto termíny jsou velice na místě, pokud se bavíme o alkoholu, neboť ethanol (psychoaktivní složka alkoholických nápojů) ve středních a vysokých dávkách je velice toxický (čti jedovatý) pro zdravé buňky a orgány.
Samozřejmě že alkohol není jediným pravidelně konzumovaným intoxikantem. Vezměme si volně prodejný lék na bolest acetaminophen (prodávaný pod obchodním názvem Tylenol). Podle Merckovy online lékařské knihovny jsou otrava či předávkování acetaminophenem běžné a často vedou ke gastroenteritidě (akutní zánět zažívacího traktu) během několika hodin a hepatoxicita s poškozením jater se dostavuje po jednom až třech dnech. Ve skutečnosti před méně než rokem volal americký FDA (Food and drug administration – Úřad pro jídlo a léky) po tvrdších standardech při povolování léčiv a informoval vládu o tom, že „nedávné studie ukázaly, že úmyslné i neúmyslné předávkování se acetaminophenem se vyskytuje čím dál častěji“.
Naproti tomu se terapeuticky využívané složky marihuany (primárně delta 9-THC a CBD, ale i ostatní kanabinoidy) jeví jako výrazně netoxické pro zdravé buňky a orgány (resp. toxicita tam je, ale projevuje se až při extrémních dávkách, které jsou pro člověka jinak než nitrožilně nedosažitelné – pozn. překladatele). Tato extrémně nízká toxicita má jednoduchý důvod, a sice že kanabinoidy jsou chemicky velice podobné látkám, které si naše tělo produkuje samo (zmiňované endokanabinoidy) a které jsou zásadní pro udržování celkově dobrého zdravotního stavu a homeostáze (vnitřní harmonii tělesných pochodů – pozn. překladatele).
Ve skutečnosti vědci v posledních letech zjistili, že produkce endokanabinoidů (a jejich interakce s přidruženými kanabinoidními receptory rozesetými po celém těle) hraje klíčovou roli při regulaci chuti k jídlu, kontrolování strachu a úzkosti, krevního tlaku, kostní hmoty, reprodukce, motorické koordinace a mnoha dalších biologických funkcí.
Zbývá otázka, jak moc důležitý je kanabinoidní systém v udržování těchto funkcí. Malá nápověda se ukrývá v nedávném pokusu s geneticky upravenými myšmi, kterým knokautovali (vypnuli) endokanabinoidní systém. Takové myši ve většině případů umíraly před dosažením dospělosti, nemluvě o dalších nedostatcích.
Vyzbrojena těmito poznatky vyvozovala hrstka vědců závěr, že prvotní příčina určitých zdravotních komplikací, jako migrény, fibromyalgie (dlouhodobá porucha způsobující bolesti kloubů, svalů, šlach, někdy i přidruženou klinickou depresi), dlouhodobé nevolnosti a dalších neduhů léčitelných pomocí lékařské marihuany, může vězet v nedostatečné produkci endokanabinoidů.
Nyní, k mému potěšení, Chris Kilham, sloupkař z Fox News Health, zvážil tyto skutečnosti při psaní svého příspěvku.
Máte nedostatek konopí?
Jakkoliv se vám myšlenka nedostatku marihuany může zdát směšná, rostoucí vědecká základna ukazuje právě na takovou možnost.
(…) [Endokanabinoidy] také hrají roli při udržování správné chuti k jídlu, pocitů štěstí a sebeuspokojení i v paměťových schopnostech. Zajímavé, i když pro mnohé nikoliv překvapivé, je zjištění, že zvenčí dodávané kanabinoidy ve formě marihuany mohou plnit stejný účel. Konopí může být úspěšně použito k terapii migrén, fibromyalgie, zeleného očního zákalu a dalších nemocí. Nabízí se nám tak otázka za 100 000 bodů. Snižuje marihuana na různě nízkou úroveň pouze projevy těchto chorob, nebo ji lze použít jako přímou medicínskou náhražku při všech problémech způsobených nedostatečnou produkcí endokanabinoidů?
(…) Myšlenka klinické nedostatečnosti produkce endokanabinoidů otevírá dveře pro konzumaci konopí jako účinného léku při všech bolestivých stavech, pro stimulaci chuti k jídlu při poruchách příjmu potravy, k zlepšení až vyléčení zraku při zeleném zákalu a k zlepšení psychického stavu u pacientů trpících velmi širokou škálou depresivních i jinak psychicky svazujících poruch. Jak se mezinárodní, národní i lokální směrnice mění k větší toleranci, již brzy bude pravděpodobně konopí (opět) součástí domácích lékárniček v milionech domácností.
Možná. Až i ta poslední země na světě přestane klasifikovat konopí jako toxické a vyvolaný stav jako intoxikaci, pak se možná obnoví úloha konopí jako nenahraditelného léku s širokou paletou účinků, který si každý může vypěstovat na zahrádce.
Autor je oblastní ředitel NORML (organizace zabývající se změnou drogové legislativy v USA)
Překlad: berrea