Konopí a len jsou rostliny, u nás tradičně používané na výrobu textilu. Můžete porovnat výhody pěstování a zpracování lnu a konopí na vlákno?
Konopí dává podstatně vyšší výnosy vlákna z hektaru než přadný len, sice hrubší, ale zato pevnější kvality, což je pro technické účely výhodou. Dále je méně náchylné na poškození chorobami nebo škůdci, než len. Vzhledem k hustému porostu nemívá problémy se zaplevelením, oproti tomu lněný porost je každoročně odkázán k boji s plevelem. Len je také často napadán škůdci a je náchylný i k nemocem. Z tohoto důvodu se nedoporučuje jej na stejném pozemku pěstovat dříve než po 7 letech. Konopí je běžně pěstované ve tří až čtyřletých osevních postupech. Výhodou lnu ve srovnání s konopím je, že k růstu nepotřebuje tolik živin jako konopí a může být pěstován na méně úrodných půdách nebo na pozemcích blízkých zdrojům pitných vod, kde není možno používat dusíkatá hnojiva. Zpracování lněných stonků je snazší a jednodušší než u konopných stonků, neboť len je proti konopí krátká drobnější rostlinka, se kterou se snadněji při sklizni a zpracování manipuluje, aniž by musela být krácena. Konopná vlákna musí být pro výslednou jemnou kvalitu mechanicky nebo chemicky upravována. což prodražuje jeho výrobu. Z výše uvedeného vyplývá, že tyto dvě suroviny by neměli být konkurenty, ale měly by si vzájemně vypomáhat a doplňovat se, aby se jim oběma otevřely dveře na trh, doposud okupovaný především bavlnou a syntetickými vlákny.
Už i u nás je možno zakoupit různé konopné oblečení dovážené z Německa, Holandska, Anglie a jiných zemí. Zajímalo by mě, odkud pochází suroviny na jejich výrobu a jak jsou kvalitní?
Většina výrobců konopných textilií dnes realizuje svou výrobu v Číně, kolébce průmyslově využívaného konopí. Zdejší archeologické nálezy dokládají pěstování konopí na vlákno již zhruba před 8-12 000 lety a nepřetržité zkušenosti se zpracováním konopného vlákna dnes řadí tuto zemi na špičku mezi producenty kvalitních konopných látek. Konopí se v Číně pěstuje přibližně na 20 000 ha a z kterých se získává odhadem 5 000 tun konopných vláken ročně. To je však jen zlomek z 5,6 milionů ha, které se využívají pro pěstování bavlny, u které drží Čína světový primát.
Současná čínská produkce konopných látek se specializuje na mísení konopných vláken nejen s bavlnou (často v BIO kvalitě), ale např. i jačí vlnou, kašmírem, hedvábím nebo i syntetickými vlákny. Hlavním důvodem pro umístění výroby konopného textilu do Číny, jak se s tím setkáváme u řady amerických i evropských firem, dnes nemusí být pouze levná pracovní síla, ale především dostupnost kvalitní konopné suroviny a ojedinělé zkušenosti i schopnosti uplatňované při výrobě široké palety druhů a barev konopných látek.
Je konopné oblečení lepší než bavlněné?
Pokud budete srovnávat environmentální aspekty a ohleduplnost k životnímu prostředí, tak odpověď by byla ano. Padesát procent světových pesticidů je využíváno na bavlnu a i proces bělení bavlny má rozsáhlé negativní dopady na životní prostředí. Pěstování konopí se většinou obejde bez pesticidů a navíc zlepšuje strukturu půdy, proto i následné plodiny lépe prosperují. Bavlna potřebuje přibližně dvakrát více území na tunu hotového textilu než konopí. Navíc je bavlník náročný při svém růstu na vláhu, spotřebuje asi 50 procent více vody za vegetaci než konopí. Pěstování bavlny v relativně suchých oblastech, jako je Egypt, Čína provincie Xinjiang, Kalifornie či Texas se tak stává čím dál více problematickým.
Konopné látky jsou navíc přirozeně antibakteriální, což je dobré především pro děti, které konopné oděvy přirozeně chrání před bakteriemi, plísněmi a houbami, mnohdy způsobující kožní choroby. Konopné materiály jsou více savé než bavlna, čehož v poslední době hodně využívají výrobci dětských plen. Navíc konopné oděvy díky poréznosti mohou „dýchat“, takže v létě chladí a v zimě hřejí. Při zátěžových testech prováděných výrobcem outdoorového vybavení společnost Patagonia prokázalo konopí osmkrát vyšší pevnost v tahu a čtyřnásobně předběhlo životnost bavlny, což vám ve finále může ušetřit i výdaje na šatník.
Vaše dotazy z oblasti pěstování a využití technického konopí pište na hanka@konopa.cz.