Aktuální článek
Dominion

Dominion

  • Mnoho lidí v poslední době (znovu) nachází zálibu ve stolních hrách, které jsou zábavné, ať už užíváte jakékoliv drogy, nebo dokonce neužíváte vůbec žádné. V tomto díle bych vám rád představil karetní hru s majestátním názvem Dominion.

Dominion je zvláštní hra. Není mi známa jiná s podobným konceptem. V podstatě jde o to, že je nějaká velká sada karet, z nichž se do každé hry vybere pouze určitý počet. Tyto karty si pak může každý hráč kupovat a zařazovat do svého balíčku, který se tak během hry neustále mění.

Jak se to hraje?

Ve hře se vyskytují tři základní typy karet. Jsou to peníze, vítězné body a akční karty. V každém kole si ze svého balíčku (kde jsou do začátku pouze peníze a pár vítězných bodů) líznete pět karet. Na stůl vyložíte všechny karty peněz, které vám v součtu řeknou, jakou nejdražší kartu si můžete koupit. Kupujete lepší peníze, tedy 2, případně 3 mince na jedné kartičce, kupujete vítězné body, které samy o sobě nic nedělají, ale na konci hry se podle nich hodnotí, kdo vyhrál, a nakonec kupujete akční karty, které mají na svědomí tu zábavnou část hry. Taková akční karta může třeba způsobit všem soupeřům kletbu, která funguje jako záporný vítězný bod, může vám umožnit více nákupů v jednom kole nebo vás nechá líznout si další karty. Pokud nějaká vámi zahraná karta netvrdí něco jiného, můžete v každém kole zahrát jednu akční kartu a jednu kartu koupit. Nakoupené karty se odhazují na stejnou hromádku, kam odkládáte použité karty a jakmile nemáte karty k lízání, tuto hromádku otočíte a lížete z ní. Hra končí, když jsou vykoupeny 3 hromádky jakýchkoliv karet nebo jakmile je vykoupena hromádka nejdražších vítězných bodů, které se nazývají provincie.

Hlavní tahák hry

Na hře je nejzajímavější její variabilita. Z 25 akčních karet, které jsou v základní verzi hry k dispozici, se do každé hry vybere 10, což dává (pokud si dobře pamatuji základy kombinatoriky) přes 3 milióny kombinací. Samozřejmě jsou některé karty silnější, než jiné, takže po několika desítkách her začnete rozpoznávat určitá základní komba, ale je krajně nepravděpodobné, že byste si zahráli dvě stejné hry. S dalšími rozšířeními narůstá počet kombinací téměř exponenciálně. V každé nové hře je tak třeba si hned zpočátku srovnat v hlavě, jakým způsobem můžete s danými kartami vyhrát a pak se snažit toto schéma dodržet, což se ale díky akcím ostatních hráčů často nedaří.

Hodnocení

Tato hra byla vyhlášena hrou roku 2009 a musím říct, že naprosto oprávněně. Ačkoliv není mezi veřejností příliš známá, můžu ji všem vřele doporučit. Jediným vážnějším mínusem je trochu vyšší cena. Základní verze hry se dá koupit asi od 700,-. K dispozici je také několik rozšíření za stejnou cenu. Jedná se o Intriky, které jsou hratelné i samostatně a přináší některé nové herní prvky, dále Pobřeží, obsahující loupežné piráty, které je nutné hrát buď s Intrikami, nebo s původní hrou a nakonec je tu i levnější (lehce pod 600 korun) Roh hojnosti, který přináší tématiku oslav sklizně. Aby toho nebylo málo, koupit se dá i několik oficiálních jednokartových rozšíření po padesátikoruně. Abych to nějak shrnul, tak Dominion rozhodně doporučuji. Pokud vás na jiných stolních hrách štve monotónnost a opakování, je Dominion jasná volba.

Hodnocení:
+ Každá hra je jiná
+ Pravidla pochopí každý během první hry
+ Množství dostupných rozšíření
– Hra nepatří k nejlevnějším

Celkem : 4,5 / 5

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!