Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o.s. Sananim.

Policejní testy

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak citlivé testy na omamné a psychotropní látky se používají při přijímacím řízení na práci u policie. Dokáží tyto testy odhalit, že uchazeč užil před třemi měsíci marihuanu?

Na to, aby vám bylo prokázáno užívání marihuany po třech měsících, by bylo nutné provést toxikologický test z vlasů. A vzhledem k tomu, že je to finančně i technicky dosti náročná záležitost a používá se poměrně zřídka (např. v soudním lékařství), předpokládám, že vám bude proveden test z moči. Ten je schopen detekovat THC v případě intenzivního předchozího užívání cca 1 měsíc, výjimečně i déle. Při občasném užívání je to kolem dvou týdnů. Takže předpokládám, že váš test bude mít po třech měsících abstinence zcela jistě negativní výsledek. Nicméně si můžete v lékárně koupit orientační test na THC z moči a udělat si jej v předstihu doma.

Závislost na marihuaně

Zdravím vás. Už delší dobu bojuji se závislostí na marihuaně. Vydržím to maximálně týden a pak mám deprese, chodím po bytě a hledám nedopalky. Zkouším meditovat, cvičit, ale je to silnější než já. Chci jít na léčení, ale nejde to, protože musím chodit do práce, abych zaplatila dluhy. Prosím napište mi, co mám dělat. Existují na to nějaké prášky, které by mi pomohly?

Dobrý den. Žádné prášky, které by vám pomohly od závislosti na marihuaně, bohužel nejsou. Neodolatelná chuť, kterou popisujete, je totiž problém především psychické povahy. Kdybyste ji něčím zahnala, vytloukáte jen klín klínem. Cesta vede přes terapii a léčbu, kde byste jednak zkusila vyřešit příčiny, proč se k marihuaně stále vracíte, a také našla něco, co by vám zaplnilo prázdné místo, které po ní po tolika letech ve vašem životě zákonitě zbude. Léčba by vám mohla pomoci i s depresemi, které vás k marihuaně znovu vedou a zároveň jsou jejím užíváním posilovány (je to nekonečný kolotoč). Chápu, že musíte platit dluhy a nemůžete si teď pobytovou léčbu dovolit, ale možná byste zvládla docházet na ambulantní léčení po práci.

Obtíže při sexu

Dobrý den, asi rok kouřím téměř denně marihuanu a na kouření jsem se dost upnul. V posledních měsících mám obtíže při sexu s přítelkyní a postupně se to zhoršuje. Mám trochu problémy s erekcí a sex nebaví. Někde jsem četl zmínku o tom, že dlouhodobé kouření marihuany negativní vliv na vytváření testosteronu. Zajímalo by mě, jestli to může být tím. Momentálně se snažím přestat, ale mám čím dál větší chuť na jointa. Poradíte mi, jak se toho zbavit?

Dobrý den. Pravidelné a časté kouření marihuany opravdu u mnoha mužů způsobuje potíže s erekcí a s chutí na sex. Ne u všech, ale je to poměrně časté. Spraví se to, pokud vydržíte abstinovat. I když se to často zlehčuje, na marihuaně se dá vytvořit poměrně silný psychický návyk. Pokud nemáte v tomto směru žádné zkušenosti ani informace, doporučila bych obrátit se na ambulantní odbornou pomoc. S lékařem, psychologem nebo jiným odborníkem na závislosti tam celou situaci podrobně proberete a uděláte plán, jak se co nejlépe návyku zbavit. Každý je v trochu jiné situaci, má jinou osobnost a podobně, proto je toto řešení vždy účinnější, než všeobecné návody.

Co s mámou?

Milá poradno, moje maminka se neustále strachuje v souvislosti s tím, že užívám marihuanu. Vadí jí, že po požití se doma nechovám tak, jak je zvyklá a že jsem líný. Myslí si, že mi tráva škodí a pomalu požírá mozek. Marně jí vysvětluji, že je škodlivá asi tak jako cigarety a dokonce méně než alkohol. Nevím co mám dělat, jsme spolu s mamkou dohodnuti, že se někdy společně vypravíme někam do poradny na osobní návštěvu, aby bylo informovanosti ohledně tohoto problému učiněno zadost. Prosím o radu, jak mám probůh vysvětlit, že to není celé vůbec tak komplikované, jak si myslí a že nemusí mít strach.

Dobrý den. To je dost složitá věc. Alkohol se v případě závislosti opravdu chová jako tvrdá droga. Na druhou stranu, když si dáte jednou za týden pivo nebo dvě, tak za dvě až tři hodiny jeho vliv vyprchá. Zatímco užívat „trávu“ jednou týdně znamená být trvale pod jejím mírným vlivem, jako kdybyste bral nějaké psychicky účinné léky. Možná, že vaší mámě opravdu vadí, že se nechováte, jak je zvyklá a nejste doma dost aktivní. Může ale vidět i další příznaky, které pravidelné užívání marihuany provázejí – že často neudržíte v hlavě věci moc dlouho, nebo si jich vůbec nevšimnete a nesoustředíte se. Může na vás vidět i pro „trávu“ typickou náladovost. Myslím, že je dobrý nápad domluvit si pohovor v poradenském zařízení a celý váš spor tam za přítomnosti třetí odborné osoby probrat. Jak s tím potom naložíte bude samozřejmě vaše věc, ale můžete se dozvědět důležité věci z praxe.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!