TRÁVA NENÍ DOPING!
Na lepší časy v těchto dnech svítá profesionálním sportovcům u našich protinožců. Australská koalice profesionálních a přidružených sportů (COMMPS), kterou zřizuje místní vláda, totiž požaduje, aby marihuana byla vyloučena ze seznamu dopingových látek, napomáhajících k lepším sportovním výkonům. Podle koaličních představitelů konopí nepatří do stejné skupiny jako například růstové hormony či anabolické steroidy, za které hrozí podle pravidel Světové antidopingové agentury (WADA) i dvouletý zákaz aktivní sportovní činnosti. „To, co žádáme na základě mnoha požadavků je, aby tato substance zůstala na seznamu zakázaných látek, ale nepatřila mezi látky zlepšující sportovcovy výsledky. Cannabis rozhodně patří do první kategorie a bylo by záhodno, aby o trestu pro každého jednotlivce rozhodovaly samy sportovní organizace, které test na THC v krvi provedou. Nemusely by se tak řídit přísným a v tomto případě neobjektivním kodexem WADA,“ vysvětlil tiskovým agenturám šéf COMMPS s příhodným jménem Malcolm Speed. Australská koalice sportů se současně snaží prosadit, aby WADA uznala některé lékařské a terapeutické výjimky, například v případě astmatiků.
REGGAE V TRAPU
K velkému zklamání fanoušků oznámili pořadatelé definitivní konec největšího reggae festivalu v České republice, dobře známého pod názvem Reggae Ethnic Session. Po jedenácti letech tak legendární louky v okolí Žizníkova u České Lípy nadobro osiří. Na vině jsou údajně velké finanční potíže a policie, která zde každoročně hledala marihuanu. Promotér Zdeněk Souček pro MF Dnes uvedl: „Hlavním faktorem je ekonomická neúnosnost. Červená čísla však nejsou jediným důvodem, proč místo již nehýří barvami jako v minulosti. Měli jsme každoroční problémy s Celní správou, která čím dál více kontrolovala návštěvníky, zda u sebe nemají marihuanu.“ Praktiky represivních složek v mnoha ohledech připomínaly ryzí šikanu. „Policisté například nechali vystoupit lidi z námi zajištěného kyvadlového autobusu a ti pak museli jít několik kilometrů pěšky. To samozřejmě odradilo i mnoho potenciálních návštěvníků,“ dodává k způsobům české policie za pořadatele Souček. Podle jeho vyjádření se tak návštěvníci stali snadnou kořistí. Marihuana totiž k hudebnímu žánru s kořeny na Jamajce tak nějak patří. Jiří Nejedlý, mluvčí Celní správy pro Liberecký a Ústecký kraj, kontroly přiznává. „Šlo o standardní plnění povinností. Vždy jsme během dvou dnů zkontrolovali kolem 100 vozidel a v několika skutečně našli malé množství marihuany. V některých případech i pár dekagramů.“ Akci stížnosti návštěvníků provázely již několik roků. Kromě jiného i na nesmyslně tvrdý přístup najaté ochranky. Rozhovor s pořadateli festivalu naleznete v tomto čísle v rubrice Konopná kultura.
PĚT LET NATVRDO
Za tragédii způsobenou v dopravní zácpě ve francouzském městě Combs-la-Ville odsoudil k pěti letům vězení místní soud třiačtyřicetiletého Čecha. Loni v březnu pod vlivem marihuany způsobil autonehodu a usmrtil při ní tři lidi. Předseda senátu Francois-Marie Giacomoni podle deníku Le Parisien konstatoval, že viníkovi byly v organismu těsně po incidentu zjištěny výrazné stopy THC. Obžalovaný se hájil tím, že k léčbě onemocnění lupenkou používal mast s aktivním konopím a den před nehodou popíjel konopný čaj. Soudce namítl, že lékařské použití marihuany je možné v ČR, ve Francii však zatím nikoliv. Expertíza navíc ukázala, že marihuanu i kouřil, což obžalovaný okamžitě popřel. Odsouzený Čech se v závěrečné řeči příbuzným lítostivě omluvil a půlku trestu si tak nakonec odpyká s podmíněným odkladem.
SPÁSNÝ NÁPAD
Zapadlá vesnička Rasquera v katalánských horách přišla s tradičně netradičním řešením své ekonomické krize. Zní dost překvapivě: z dluhové pasti se dostane pěstováním konopí. Hodlá k tomuto účelu pronajímat pozemky, což by jí během dvou let mohlo vynést až 33 miliónů korun. Řešení místním úřadům nabídla nezisková organizace pro uživatele marihuany Asociación Bracelonesa Cannábica De Autoconsumo (ABCDA). Vzniknout by podle místního starosty mělo na 40 nových pracovních míst a vesnice by se měla zbavit i mafie a černého obchodu, spojeného právě s konopím. Nad celým projektem se ale vznáší také mnoho otazníků, což dostává jinak ospalou obec pod drobnohled regionální vlády a státního zastupitelství. Španělské zákony umožňují pěstování a konzumaci pouze pro osobní potřeby. Obchodování s ní je však nezákonné a je trestáno až šesti lety odnětí svobody. Mluvčí ABCDA Marta Suarezová kontruje, že rozhodně nejde o obchodně zaměřenou aktivitu. Asociace uživatelů se sídlem v Barceloně má 5000 členů a množství pěstovaného konopí musí odpovídat pouze jejich potřebám. Ti mohou spotřebovat týdně na 27 gramů konopí. Projekt se tak nesporně řadí do kolonky Cannabis Social Club, který nabírá na popularitě na celém starém kontinentu.
SKONČETE S HULENÍM
Jak je to doopravdy se závislostí na marihuaně osvětlí nový připravovaný web z dílny občanského sdružení Sananim, Koncimshulenim.cz. Projekt, který měl v plánu zařadit v rámci své protidrogové strategie také stát, a jako obvykle na něj kvůli ekonomické krizi nenašel ani korunu, poradí problémovým uživatelům marihuany, jak nadobro skoncovat se životem narkomana. Odborný webový portál počítá s tím, že kuřáci konopí, kteří cítí problém, budou mít možnost konzultovat své potíže s terapeutem, vytvořit si individuální plán či procházet sebehodnotící dotazníky a předávat si informace. Odborná ředitelka sdružení Martina Richterová Těmínová k tomu doplňuje: „Se zvyšující se poptávkou po konopí narůstá i počet rizikových uživatelů, pro které není mnoho vhodných center, kde jim s problémovým užíváním konopí dobře poradí. Internet je poměrně vhodné médium, které může kuřákům marihuany pomoci jejich závislost zvládnout.“ Portál podle má podle jejího vyjádření i několik zásadních výhod. Poskytuje anonymitu, provoz není drahý a je dostupný po celé České republice.
KONOPNÁ KACHNA ROKU
A perlička na závěr. Editor slavného britského deníku Daily Mail, Paul Dacre, si vysloužil výroční první cenu za ostrovní novinářské bláboly, tentokrát v souvislosti s konopím. Do tisku totiž pustil seriózně míněný článek s nadpisem „Pouze jeden joint způsobí schizofrenii a kompletní zničení paměti.“ Krátký článek na titulce zabodoval před konkurencí na celé čáře. Obsahoval tři faktické chyby v nadpisu, dvě v úvodu a několik ve vlastním článku. Porota uděluje Orwellovu cenu každoročně a konopný článek se s 23 reálnými nesmysly se stal kandidátem na novinářskou kachnu desetiletí. Zařadil se tak do superstar kategorie mezi přistání UFO poblíž Stonehenge či mezi nové a jistě nezvratné důkazy existence Lochneské příšery.