Aktuální článek
Na výletě v Rakousku: opojným Konopným údolím

Na výletě v Rakousku: opojným Konopným údolím

  • Byl krásný jarní den, neděle jako stvořená pro výlet. A kam jinam se vydat, než do Konopného údolí, obce blízko moravských hranic s dlouhou historií pěstování konopí a vinařství.

Hanftal je malá víska ležící mezi Znojmem a Mikulovem, nedaleko lázeňského Laa and der Thaya. Mohla by to být taková normální rakouská obec, nebýt toho, že její jméno znamená v překladu Konopné údolí, že Hanftal nese ve znaku konopný list a že se tu dá od roku 2002 projít po konopné naučné stezce.

Na své konopné historii staví místní významnou část kulturních a turistických aktivit. Konopná stezka začíná u místní konopné hospody, kde vám český číšník s úsměvem naservíruje konopné menu včetně zákusku a piva. Od hospody se můžete pěšky, na voze taženém koňmi anebo historickým traktorem vydat na prohlídku. Po cestě se dozvíte o historii vesnice s typickou kruhovou strukturou, v jejímž středu byl dříve rybník pro máčení konopí (dnes je tam fotbalové hřiště), navštívíte místní společenský dům a vývojové centrum s konopnými omítkami, konopné muzeum, a když budete mít štěstí a chuť i nějaký ten vinný sklípek (kde ochutnáte třeba konopné víno).

Vedle turistického ruchu se místní snaží oživit i kdysi významné pěstování a zpracování konopí. Několik zdejších zemědělců pěstuje technické odrůdy pro semenářskou firmu Nowakorn. Její ředitel, Günter Schmid je tahounem při vývoji speciálních sklizňových strojů, sklízejících semeno a stonek zároveň. V Hanftalu pracují také na zpracování stonku pro zisk pazdeří a vlákna. Spolu s brněnskou pobočkou Moravské obchodní komory rozjeli projekt na šlechtění nových odrůd, vhodných pro místní klimatické podmínky.

Hanftal ale nežije jen konopím. Místní se na naše poměry až neuvěřitelně hecují v tom, kdo co pro obec udělá. Každou první sobotu v měsíci se sejdou na pravidelných brigádách, které podobně pravidelně končí v některém ze sklípků. K největším akcím roku patří dožínky. Na ně se sem v září sjede několik tisíc lidí. Příkladný je i přístup k místní mládeži. Ta má k dispozici malý dům ve středu obce, ve kterém se může volně scházet a užívat si pospolitého života.

Výlet do konopného údolí stojí za to. A turistická sezóna je v plném proudu.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!