Boom
Není na světě mnoho alternativních festivalů, které by v oblasti psychedelického trancu přitahovaly tolik pozornosti jako proslulé portugalské dostaveníčko s názvem Boom Festival. Akce se tradičně odehrává ve vnitrozemí u španělských hranic, dobře dostupného z Lisabonu či Madridu, slabé tři hodinky jízdy autem. Každé dva roky přiláká během úplňku na 40 tisíc návštěvníků z 85 zemí, kterým nabízí program a zázemí, na které je našinec zvyklý spíše z velkých a ryze komerčních festivalů. A nejen to. Náplň setkání z velké části vychází z dobrovolné spolupráce a nabízí tak kromě hudby nepřeberné množství umění, tance, vzdělávacích i sportovních aktivit. Weby festivalu Boom nabízejí plný a profesionální infoservis, graficky přehledně členěný do kategorií včetně možnosti zakoupení vstupenek. Nebudeme se však divit, když zamýšlená návštěva portugalské jedničky po prozkoumání těchto stránek vezme za své. Cena jednoho lístku na místě je bratru 180 euro.
boomfestival.org/boom2012
Burning Man
Popsat atmosféru amerického festivalu Burning Man v Black Rock Desert někomu, kdo ho nikdy nenavštívil, je jako pokus přiblížit slepému, jak vypadají barvy. Počátky slavné akce se datují do poloviny 80. let, kdy se skupina několika desítek nadšenců rozhodla jeden týden v roce věnovat společnému rozjímání a kreativní činnosti zahrnující výtvarné umění, meditace a pochopitelně i nesmírně důležitou hudbu či tanec. Experimentální společenství se od té doby rozrostlo na solidních padesát tisíc účastníků, což je počet, který byl také po problémech v minulém roce ustaven jako hraniční. Akce mírně připomíná všem dobře známý Czechtekk, návštěvníkům nedává pravidla chování a výsledný zážitek tak vždy závisí na vzájemném respektu a spolupráci. Festival však není úplně zadarmo a šanci, jak se od placení oprostit mají jen pravidelní dobrovolníci, kterých je dnes kolem dvou tisíc. Burning Man festival nabízí nesčetně mnoho hudebních žánrů a vybrat si tak může opravdu každý. Psát o slavném festivalu by se samozřejmě dalo donekonečna a proto honem na jejich web.
Fusion Festival
Není zbytí, pokud chcete navštívit sympatickou a mírně recesistickou akci inspirovanou komunismem ve východním Německu, musíte si lístky koupit minimálně rok předem. Fusion festival bývá beznadějně vyprodaný. A není divu. Akce se koná na největším bývalém ruském letišti v Meklenbursku a nabízí nepřeberné množství hudby, divadla, performancí, výtvarných instalací a sportovního vyžití. Weby i přes zdánlivou jednoduchost plní svou funkci na sto procent a my je doporučujeme minimálně jako příjemnou perličku pro pobavení.
O.Z.O.R.A.
Další v řadě psychedelic tribal festivalů, které není možné alespoň jednou v životě nenavštívit, je pohodlně dostupná Ozora v maďarské župě Tolna. Kraj má velice bohatou a mystickou historii osídlení již z doby kamenné a rituální setkávání zde díky práci mnoha nadšenců pokračuje dodnes. Festival nabízí tři hlavní pódia, která návštěvníkům, kteří místo navštíví poprvé, doslova vyrazí dech. Ostatně, příkladnou ilustraci nabízí vkusné festivalové weby. Návštěvník se poměrně rychle seznámí se základním posláním celého setkání i s poměrně benevolentními pravidly chování či příznivou cenou. Na akci vystupují hudebníci z celého světa, tento rok mají poměrně silné zastoupení i DJové z Ruska nebo Latinské Ameriky. Festival O.Z.O.R.A. trvá plný týden a lístky na bráně jsou k mání za 120 euro. Více informací naleznete na jejich webové adrese.
Sabor Trubaća
Z trochu jiného soudku povyražení nabízíme úspěšný tradiční festival trumpetistů a balkánské dechovky Sabor Trubaća. Kořeny setkání sahají až do začátku 60. let a dnes ho navštěvuje přes fascinující půl milion návštěvníků. Srbové nejsou ve vztahu ke svému folkloru příliš konzervativní, a proto lze některé písně slyšet v různých vydáních od zádumčivých pomalých rytmů až po techno. Horské město Guća tak každý rok přivítá to nejlepší ze světové produkce, včetně monstr hvězd typu Bobana Markoviće nebo Gorana Bregoviće. Krom toho tu probíhá velká světová soutěž a do Guće se tak sjíždí i méně známé, ale o to zajímavější kapely ze zámoří či Asie. Festival Sabor Trubaća rozhodně patří mezi jedničky v oblasti world music a kdo nemívá k tanci daleko, neměl by váhat ani minutu a navštívit ho.
Kazantip
Stručný výlet po nevšedních festivalech zakončíme legendárním festivalem, který se odehrává na Ukrajinském poloostrově Krym. V komunitě příznivců elektronické hudby je dobře známý jako Kazantip nebo jednoduše „akce Z.“ Festival používá oranžovou a žlutou barvu jako oficiální dresscode a každoročně se na něm objeví přes 150 tisíc tancechtivých. Akce původně zaměřená na psytrance se po letech zdárně přetavila do multi-žánrového prostředí a dnes na něm vystupují i techno hvězdy typu Carl Cox, Prodigy či Ritchie Hawtin. Festival na sedmnácti akrech nabízí 14 pódií, které hrají prakticky nonstop, možnost letu vrtulníkem, účast na motocrossu, případně na všech myslitelných vodních sportech. Kazantip rozhodně patří mezi ojedinělé akce, které zůstanou, ač již výrazně oproštěné od principů DIY, v paměti každého návštěvníka.
kazantip.com