Náhle jako v případě srdečního kolapsu skonal největší a jeden z nejstarších reggae, ethno a ska festivalů v České republice. Na vině je vedle velkých finančních ztrát také chování policie. Každoročně tu ve velkém hledala marihuanu, což odrazovalo festivalové návštěvníky.
Zvoní reggae festivalům v České republice umíráček? O rozhovor jsme požádali oranizátory Reggae ethnic session Zdeňka Součka a Lukáše Kolíbala, kteří se netají tím, že jejich festival houpavého rytmu je už nejspíše minulostí.
Nemohu jinak než začít otázkou, zda můžeme hovořit o definitivním konci festivalu Reggae ethnic session?
Vypadá to tak, ale necháváme si zatím všechny možnosti otevřené.
Jaké důvody vás vedly k tomuto rozhodnutí?
Těch faktorů bylo určitě víc. Hlavním důvodem byla ekonomická neúnosnost a nezájem sponzorů o tento hudební žánr. Naším záměrem bylo posunout festival na zahraniční úroveň a přivézt i opravdu zásadní legendy reggae a dancehallu, ale to se tu nesetkalo ani zdaleka s takovým ohlasem, jaký jsme čekali. Model lokálního festivalu tak, jako to bylo dříve, zároveň všeobecně v Čechách přestal fungovat. Dalšími důvody, které rozhodly, byly každoroční policejní kontroly, které odrazovaly stovky návštěvníků, plus složitá jednání s obyvateli nejbližší vesnice.
Dá se ze strany Policie ČR mluvit o cílené šikaně?
Policie ve spolupráci s Celní správou intenzivně kontrolovala příjezdovou cestu k festivalu a stovky aut nechala kompletně vyložit, jako to bylo kdysi na hranicích. Pokud náhodou někomu našli něco na jointa, donutili je to na místě demonstrativně zašlapat do prachu. V roce 2010 dokonce zastavili autobus kyvadlové dopravy, nechali všechny vystoupit a jednoho po druhém prošacovali. Často nevinní návštěvníci pak museli na festival jít přes dva kilometry pěšky. To už trochu zavání šikanou…
Snažili jste s Policií ČR navázat dialog?
Každoročně jsme jezdili na velitelství státní Policie v České Lípě na jednání ohledně průběhu festivalu. Na téma kontrol návštěvníků s námi odmítli komunikovat a jen to vyhýbavě hodili na Celní správu. Ani ti by se s námi o tom nebavili, protože kde jinde tak snadno nasbírají body a zprávy v novinách o zadržení marihuany?
Co se bude dít dále?
Stále v Praze děláme docela dost koncertů jamajských kapel, v kterých budeme určitě pokračovat. Co se týče velkého reggae festivalu, zatím nevidíme moc impulsů a změn, že by se dnes takový projekt uživil.
Jaké hvězdy dříve na festivalu vystupovaly?
Za poslední tři roky se tam premiérově objevily i takové hvězdy, jako jsou Toots & The Maytals (kdo neví, tak podle nich má reggae své jméno), T.O.K. nebo Buju Banton. Z dalších jmen určitě stojí za zmínku Derrick Morgan, Luciano, General Levy, Top Cat a hafo dalších. Všechny plakáty stále najdete na festivalových stránkách www.realbeat.cz v sekci historie.
Byl festival vaší srdeční záležitostí?
Podle peněz a energie, které nás to stálo, šlo jistě o srdeční záležitost. Jamajská muzika má obrovskou sílu sdělení a je to pořád jeden z našich nejposlouchanějších žánrů.
Kolik diváků každoročně zavítalo na festival?
Pohybovali jsme se mezi třemi až pěti tisíci návštěvníků, kterých ale v posledních letech ubývalo.
Pověsili jste tedy pořadatelství na hřebík?
V současnosti se věnujeme jiným projektům, ale pořád je to o muzice a hudební produkci.
Je ještě možné najít chuť do nového projektu?
Čím je člověk starší, tím je to těžší. Vnímáme ale tuto přestávku i jako výzvu pro mladší generaci, aby byla aktivní a zapojila do dění. Pokud by nás někdo s potřebným elánem oslovil, tak jsme teoreticky otevření spolupráci na novém projektu.
Jaké jsou reakce ze strany fanoušků?
Ti, kdo tam pravidelně jezdili, jsou samozřejmě zklamaní a píšou nám o další ročník. Jedná se ale o desítky, ne tisíce lidí, takže je těžké odhadnout skutečný zájem.
Co znamená zrušení takového festivalu pro českou reggae scénu?
Máme sice o místo míň, kde můžeme zapařit, ale na druhou stranu tu pořád je několik menších festivalů a klubových akcí. Scéna přece není o jednom festivalu, ale spíš o lidech, kteří jí aktivně vytvářejí. A ti tu naštěstí pořád jsou…
Policie standardně plnila povinnosti
„Nebyli jsme přímo zaměřeni na prostor toho festivalu, ale kontrolovali jsme na silnicích osádky přijíždějících vozidel, aby nedocházelo k převozu omamných a psychotropních látek. Vždycky jsme tam za ty dva dny zkontrolovali 80 až 100 vozidel a v několika desítkách z nich jsme objevili většinou malé množství marihuany. Někdy ovšem i několik deka této látky,“ uvedl mluvčí celní správy pro Liberecký a Ústecký kraj Jiří Nejedlý.