Aktuální článek
Tipy & triky – Growshop doma

Tipy & triky – Growshop doma

Profilový obrázek
  • Tentokrát tu máme něco pro šetřílky a/nebo lidi, kteří si nejradši všechno dělají sami. Poradíme vám, jak si vyrobit kvalitní výživu i ochranu pro kytičky v domácích podmínkách.

Různých vychytávek, které si můžete doma vyrobit, je totiž skutečně velké množství.

U výroby některých hnojiv postačí kýbl a v něm něco k louhování, u některých je již výroba komplikovanější a počítá s určitou odborností. Zde proberu několik z těch úplně nejjednodušších způsobů, jak si vystačit při péči o rostlinky s vlastními prostředky. Bez nejmenších problémů a s minimálními investicemi můžete hnojit kytičky od prvních listů až po sklizeň, podpoříte růst kořínků a ochráníte svoje malé před nenažraným hmyzem i všudypřítomnými plísněmi.

Růstové hnojivo

Rostlinky v růstu potřebují zejména dusík. Na každém neudržovaném plácku s alespoň trochu úrodnou půdou rostou houfy kopřiv. Jak to spolu souvisí? Kopřivy obsahují hodně dusíku a dalších látek, které jsou pro konopí nezbytné, však také kopřivy patří evolučně mezi jeho bratrance. Z kopřiv můžeme v zásadě připravit dva druhy růstového hnojiva. První možností je výluh nebo vývar, který příliš nezapáchá, a tak se hodí i pro indoor pěstování. Druhou, více zapáchající možností, je výkvas. Ať už se rozhodnete pro výluh/vývar nebo výkvas, nasbírejte si několik snopečků kopřiv. Ty následně nasekejte na několikacentimetrové kousky. V případě vývaru je zalijte vodou v poměru jedna ku jedné (tedy nádobu s kopřivami jen doplňte vodou), asi hodinu povařte na mírném ohni a máte kvalitní organické hnojivo vhodné pro růstovou fázi. Teplem se bohužel některé (užitečné) složitější organické molekuly ničí, takže alternativou je výluh, který připravíme stejně, jen s tím rozdílem, že výslednou směs nevaříme, ale necháme ji asi dva dny odstát. Poslední možností je připravit výkvas, který ale celkem silně zapáchá, proto se hodí spíše k pěstování venku. Začátek výroby je opět stejný jako u výluhu, jen ho necháte stát delší dobu, přesněji nějaké dva týdny. Přibližně po týdnu (podle teploty) se na povrchu začne tvořit zelená pěna a směs je třeba průběžně míchat, aby se bakterie, které pracují pro nás, neotrávily svými vlastními zplodinami. Výkvas se dá také dobře doplnit pár hrstmi kompostu, které urychlí kvašení, dřevěným popelem, který dodává minerální látky, nebo kávovou sedlinou, která bude odpuzovat slimáky a hmyz. U výkvasu ale pozor na dávkování. Je lepší ho před použitím ředit asi dvěma díly vody na jeden díl hnojiva.

Květové hnojivo

Zde bohužel příliš nepomůžu indooristům. Perfektní květové hnojivo vznikne vykvašením jednoho dílu slepičího trusu ve dvou dílech vody. Opět můžeme dle libosti přidávat další suroviny, jako je kompost nebo popel. Slepičince ovšem kvasí o něco pomaleji, než kopřivy, takže si počkáte na hotové hnojivo asi tři týdny. Problémem je celkem intenzivní zápach, který nelze nijak snadno eliminovat. Venku to nevadí, ale do skříně bych něco takového nenalil.

Kořenový stimulátor

Velmi jednoduchý kořenový stimulátor si můžete vyrobit z vrbového proutí. Jistě jste si všimli, že když vrbový proutek dáte do vody, během několika dnů pustí kořeny. To mu umožňují látky ze skupiny auxinů, které fungují jako růstové hormony. Využití je zde dvojí. Buď můžete s pomocí výluhu z vrby zakořeňovat řízky, nebo ho použít k podpoře růstu kořenového balu u větších rostlin. Výroba je každopádně stejná. Vezměte si pár vrbových proutků, které nasekejte na centimetrové špalíčky a ty ponořte do horké vody. Množství vody volte tak, aby kousky vrby byly jen tak tak pod hladinou. Neměla by také být úplně vařící, protože příliš vysokou teplotou se auxiny rozkládají. Po vychladnutí vody v ní nechte špalíčky namočené ještě dva dny, aby se pořádně vylouhovaly.

Tabákem proti hmyzu

Známým faktem je, že tabák obsahuje nikotin. Méně známým faktem už je, že tabák si ho nevyrábí jen tak pro nic za nic. Nikotin je velmi silný neurotoxin, který nejvíce působí na lidožravý hmyz. Tabák ho tak používá jako ochranu, jakýsi přirozený pesticid. Dříve bylo běžným zvykem na jaře vykuřovat skleníky speciálním tabákem. Dokonce i dnes, přestože tento způsob ošetření je již na ústupu, se dá v některých obchodech tabák k vykuřování koupit. I my ho můžeme takto využít. Postačí balíček jakéhokoliv levného tabáku nebo zbytky, pokud sami tabák kouříte. Dávkování je přibližně padesát gramů na litr. Důležité je tabák pořádně vyvařit, což zabere asi dvě hodiny při plném varu, takže žádné štráchy jako s vrbovým výluhem. Po dvou hodinách intenzivního varu vám vznikne jakási černá jícha, kterou je třeba přecedit přes jemné sítko, ideálně přes kus plátna. Pokud byste se na filtrování vykašlali, sraženina vám ucpe trysku postřikovače. Nyní tedy stačí výslednou tekutinou naplnit libovolnou postřikovací nádobku a můžete vesele vyrazit do boje proti mšicím, třásněnkám a podobné havěti. Obvykle stačí při napadení dva až tři důkladné postřiky a všechno to pomře. Postřik doporučuji uchovávat v lednici, protože jinak začne kvasit a zelená hmota v něm se bude srážet do hrudek. V lednici je trvanlivost asi dva týdny, bez ní dva dny.

Přesličkou proti plísním

Přeslička je úžasná rostlina už jen proto, že od kambria někdy před 300 milióny let se téměř nezměnila, jen proporce se zmenšily. Pro nás je ale zajímavá i z dalšího důvodu. Přesličku nenapadají plísně. Dřív zčerná a rozpadne se v prach, než by zahnila. Je to dáno hlavně vysokým obsahem kyseliny křemičité, ale i dalších přirozených fungicidů. My tyto látky můžeme opět získat důkladným vyvařením. Natrháme pár hrstí přesličky, která typicky roste na suchých osluněných místech, posekáme na menší kousky a hodinu až dvě vaříme. S výsledným roztokem zacházíme stejně jako v případě tabáku, přestože se kazí pomaleji a nesráží se. V lednici tak vydrží i několik měsíců, mimo lednici minimálně týden.

Na závěr je tu jedno důležité upozornění. U nás rostou tři druhy přesličky, ale dva z nich jsou prudce jedovaté a rostou v (pro přesličku) mnohem typičtějších bažinách. Pokud tedy najdete přesličku na suchém stanovišti, pak to bude jistě přeslička rolní, která je neškodná a zacházení s ní je tím pádem bezpečnější. Zbylé dva druhy můžete použít se stejným efektem, jen při manipulaci buďte velmi opatrní.

Závěr

O všem, o čem jsem zde psal, by se dalo psát samozřejmě mnohem víc a podrobněji, ale bohužel časopis není nafukovací. Samozřejmě se dá také připravit spousta a spousta dalších věcí, ale s těmito pěti vystačíte po celou sezónu a výsledky jsou prověřeny roky zkušeností a nejen těch mých. Těch pár ušetřených stokorun radši investujte do nákupu nějakých zajímavých semen.

Konopné hnojivo z konopí

Do výkvasu se dají použít různé rostliny. Přímo se nabízí takto zužitkovávat konopnou nať, ať už se jedná o protrhané listy a malé větičky, nebo o odstraněné samce. Konopí logicky obsahuje všechno, co konopí potřebuje, takže takováto recyklace je ideální. Bohužel při malých počtech pěstovaných rostlin nebývá takovéhoto odpadu moc a tak většinou stejně nezbývá, než použít kopřivy.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!