Lukáš Hurt pracuje jako překladatel, novinář, editor a vydavatel. Od…
Firma Pfizer, největší výrobce léků na světě, například v Číně založila „klub“ pro „loajální“ doktory a různé odměny a výhody prezentovala jako účast na obyčejných konferencích. V České Republice je jméno této společnosti úzce spojeno s významným lobbistou a nyní vysoce postaveným členem ODS Markem Šnajdrem, který měl od roku 2003 na starosti vnější vztahy a podporu obchodu, což ve skutečnosti znamenalo platit „poslušným“ lékařům i úředníkům dovolené a tzv. vzdělávací víkendy. V praxi to podle amerických vyšetřovatelů probíhalo tak, že dohromady téměř tisícovka osob zaměstnaných v českém zdravotnictví strávila zdarma několik dní v luxusních lyžařských destinacích Alp a Vysokých Tater.
Pfizer si tak de facto zaplatil významnou část českých doktorů, lékárníků a úředníků – podobně jako například v Rusku, Brazílii, Číně, Itálii a dalších zemích. Přitom jen v České Republice vzrostly koncernu v letech 2003 a 2004 tržby o 63 procent, z čehož je vidět, o jak úspěšnou „propagaci“ se jednalo.
Naneštěstí pro Pfizer je toto jednání americkými zákony postižitelné i v případě, že uplácení probíhá v jiných zemích. Proto se společnost rozhodla raději přiznat vinu, spolupracovat s vyšetřovateli a zaplatit více než miliardu korun, aby se vyhnula dalšímu vyšetřování. V loňském roce zaplatila firma Johnson & Johnson podobnou částku za urovnání a stažení obvinění z úplatkářství. 6. 8. tohoto roku oznámil izraelský farmaceutický gigant Teva (působí i v České Republice jako vlastník bývalé firmy Galena), že navazuje spolupráci s SEC ohledně podobného porušování zákonů. Podle agentury Reuters osm z deseti největších výrobců léků varovalo své pobočky v zemích celého světa před riziky spojenými s podobnými praktikami.
Vypadá to tedy, že jednání Pfizeru není ve světě farmacie ničím výjimečným – spíše naopak. Na druhou stranu se američtí regulátoři činí nejvíce od doby, kdy v roce 1977 Zákon o zahraničních korupčních praktikách (FCPA) vešel v platnost. To pravděpodobně souvisí i se změnou přístupu k podobným případům – koncerny jsou nyní více nabádány k tomu, aby pobočky v jednotlivých zemích samy kontrolovaly, a pokud spolupracují při odhalování korupčního jednání, hrozí jim menší postihy. V tomto duchu je možné nahlížet i na překvapivě nízkou sumu, kterou musí zaplatit Pfizer – společnost na tomto případu spolupracuje již od roku 2004 a údajně pomáhá odhalovat nelegální praktiky v celém odvětví.
V České Republice samozřejmě jak Marek Šnajdr, tak tehdejší ministři zdravotnictví (postupně to byli Marie Součková, Jozef Kubinyi a Milada Emmerová) kategoricky popírají, že by o něčem podobném mezi lékaři věděli a od uplácení svých úředníků se také distancují. SEC na druhou stranou například tvrdí, že jeden z účastníků „vzdělávacích výletů“ byl členem Komise pro lékovou politiku, která ministrům radí ohledně cen léků.
Tento klientelismus a „kongresovou turistiku“ mělo v plánu omezit i samotné ministerstvo, ale na úspěch to zatím nevypadá, protože podle názoru Úřadu pro ochranu osobních údajů je nezákonné zveřejňovat na internetu jména českých lékařů, kteří jezdí na výlety za peníze farmaceutických firem. Nakonec se tedy v zájmu dodržování lidských práv dočkáme maximálně souhrnných statistik o tom, kolik procent lidí zaměstnaných ve zdravotnictví ve skutečnosti pracuje pro nadnárodní farmaceutické koncerny.
Zdroj:http://www.economist.com/node/21560273?fsrc=scn/fb/wl/pe/takingitsmedicine