Aktuální článek
Aktuální vývoj kolem největší výdejny lékařského konopí na světě – Harborside Health Center v Kalifornii

Aktuální vývoj kolem největší výdejny lékařského konopí na světě – Harborside Health Center v Kalifornii

  • Ve státech Kalifornie a Colorado se v posledních měsících odehrává ostrý boj mezi místními zákony a administrativou prezidenta Baracka Obamy, která již přes rok zavírá a likviduje legální výdejny lékařského konopí. Od začátku této akce tvrdili federální agenti a úředníci, že se zaměřují pouze na ty výdejny, které zákony jednotlivých států porušují, a ty „slušné” nechají na pokoji. Případ Harborside Health Center, které v polovině července obdrželo dopis s prvním výhružným varováním, ukazuje, že se jednalo o jednu velkou lež.

Harborside Health Center v kalifornském Oaklandu funguje již od roku 2006 a ve všech směrech se prezentuje jako ukázková výdejna lékařského konopí – legálně poskytuje vysoce kvalitní a laboratorně testovanou marihuanu více než 100 000 registrovaných pacientů a na daních odvádí přes 3 miliony dolarů ročně. Vzdělávací televizní kanál Discovery Channel dokonce v loňském roce natočil specifickou reality show nazvanou Weed Wars (Války o trávu), která diváky po celém světě seznámila s činností a aktivitami této společnosti.

Jelikož Harborside splňuje všechny zákonné podmínky pro svou existenci ve státě Kalifornie, musela si generální prokurátorka Melinda Haag vymyslet velice zvláštní důvod pro chystané zavření této výdejny: „Čím větší obchod, tím je větší pravděpodobnost, že nebude dodržovat zákony a bude poskytovat marihuanu lidem bez oficiálního povolení.“ Důkazy pro toto tvrzení žádné nepředložila a výkonný ředitel Harborside Steve DeAngelo k tomu dodává: „nepodložený názor Melindy Haag, že výdejna se musí zavřít, protože je de facto moc velká, shledávám naprosto absurdním.“

V posledních dnech a týdnech se začíná nahlas hovořit o tom, že federální vláda se možná pokusí do Vánoc zavřít všechny výdejny lékařské marihuany v San Franciscu. V prvním srpnovém týdnu navíc městská rada Los Angeles schválila zákaz všech výdejen po celém městě, což lze považovat za další velice špatnou zprávu pro pacienty a příznivce konopí. Na druhou stranu odvolací soud v sousedním okrese  Riverside zrušil podobný zákaz. I v samotném Kongresu se stále častěji objevují hlasy napříč politickým spektrem, které volají po zastavení těchto nesmyslných snah a vměšování federálních orgánů do záležitostí jednotlivých států.

Jedním z takových hlasů je i demokratická členka Kongresu Barbara Lee, která před několika dny přišla s návrhem, jenž by dokázal zastavit aktivity prezidentovy administrativy. Tento návrh číslo 6335 by zabránil federálním agentům ve vyhrožování, zastrašování, extenzivním použití síly a zabavování majetku – tedy postupů schválených v Kalifornii v osmdesátých letech při boji s ozbrojenou narkomafií. Návrh také definuje hranice mezi federálními zákony a zákony jednotlivých států ohledně lékařského konopí a jeho výroby a distribuce pacientům.

Není už ovšem příliš pozdě? Stovky výdejen byly od loňského října donuceny přerušit provoz a tisíce pacientů opět musí hledat svůj lék mezi neznámými dealery na ulicích. Tito lidé sami nejlépe vědí, jaký přínos pro ně mají výdejny typu Harborside Health Center, a prezident Obama si těmito aktivitami rozhodně mnoho kladných bodů před volbami nepřipisuje. Snad mu jeho straničtí kolegové jako Barbara Lee pomohou spravit a opět vybudovat to, co doposud napáchal.

Zdroje:

http://www.huffingtonpost.com/2012/07/11/harborside-health-center-_0_n_1666850.html

http://www.youtube.com/watch?v=g5qg1eVddJU&feature=relmfu

http://blogs.sfweekly.com/thesnitch/2012/08/medical_marijuana_crackdown_re.php

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!