Aktuální článek
Vývoj hydroponického průmyslu

Vývoj hydroponického průmyslu

  • Vznik slova hydroponie se datuje do roku 1929, kdy Dr. Gericke z Kalifornské univerzity v Berkeley touto po tisíciletí známou metodou vypěstoval desetimetrovou rostlinu rajčete. Já jsem Berkeley vystudoval v roce 1974 a o dva roky později jsem se skupinou přátel založil General Hydroponics. Tím de facto započala éra moderní hydroponie

Pro hydroponické pěstování jsme v roce 1976 vyvinuli speciální elektrifikovaný hydroponický květináč AquaFarm. Neměli jsme však vlastní hnojiva, proto jsem se přihlásil na kurz Hydroponie na Univerzity of California v Berkeley, kterou jsem již dříve absolvoval jako strojní inženýr. Během jednoho roku jsme s naším učitelem vyvinuli první nutriční řadu. Ta sestávala ze 3 částí, A pro růst, B pro květ a C obsahující mikroživiny. V průběhu let jsme naše produkty neustále zdokonalovali. Dnes vyrábíme řady Flora Series (třísložková), Flora Duo (dvousložková), Flora Nova (jednosložková), General Organics (organická hnojiva) a spoustu doplňků výživy. Nabídku hydroponických systémů jsme rozšířili o řady AeroFlo, RainForest, Dutch pot a Panda.

Vytvořili jsme zpočátku malý, ale rychle rostoucí trh. Tehdy před 36 lety jsme zdaleka netušili, jaké převratné možnosti pro domácí pěstování hydroponie přinese. Díky mému přístupu k technologii a vědeckým poznatkům jsme kolem roku 1986 společně s uznávaným vědcem a chemikem NASA Dr. Calem Herrmannem vyvinuli první řadu Flora Series (FloraGro, FloraBloom a FloraMicro). Tato receptura byla využita ve vesmírném programu nebo na arktických základnách a plovoucích laboratořích poblíž Antarktidy.

Naším heslem vždy byla a je kvalita a hlavně ryzost – nejde totiž jen o to, co v živinách je, ale také o to, co v nich není. Kořeny rostlin pěstovaných hydroponicky stráví v roztocích celý život, proto musí být všechny suroviny dokonalé. Jak jsem již řekl, neustále přicházíme s drobnými vylepšeními. I díky tomu řada Flora Series získala a udržela dominantní postavení na trzích celého světa po více než dvacet let. Produkce našich tří továren (dvě v USA, jedna ve Francii) dalece přesahuje produkci našich konkurentů. Naší misí je nabídnout nejlepší výrobky, žádné imitace. V průběhu let se objevila řada firem, které naše výrobky více či méně úspěšně napodobovaly – pokud narazíte na třídílný systém Grow, Bloom a Micro, jde o imitaci.

Kromě výroby hnojiv a hydroponických systémů provozujeme hydroponické a organické farmy, kde všechny naše výrobky pečlivě testujeme. Prokázalo se, že čím je lepší chuť, tím vyšší jsou nutriční hodnoty úrody, a že hydroponie může dávat stejně dobré výsledky, jako nejlepší organické pěstování. Vždy jsme spolupracovali s předními vědci z mnoha zemí a neustále se máme co učit.

Na závěr rada pro hydroponické pěstitele. Používejte méně! Zjišťujeme, že i menší dávky živin poskytují skvělé výsledky a snižují zátěž na blahodárné mikroorganismy. Zájemcům o více informací doporučuji knihu „Soilless Culture – Theory and praktice“ od M. Ravifa a H.Lietha nebo navštivte stránky cz.eurohydro.com.

GENERAL HYDROPONICS – Growing an Industry (české titulky) from General Hydroponics Europe on Vimeo.

Autor je zakladatel společnosti General Hydroponics

Překlad: Michal Řehák

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!