Aktuální článek
Jděte už s tou šaškárnou někam

Jděte už s tou šaškárnou někam

  • Konopí je všestranně využitelná rostlina, levné a účinné léčivo, zelený obnovitelný zdroj, ideální pro výrobu téměř čehokoliv, na co si vzpomenete. Tyto i jiné informace a také spousty pikantních detailů ze života konopí se můžete na stránkách našeho magazínu dočíst už dva roky. A já přemýšlím, jak dlouho ještě budeme muset přinášet důkazy o tom, že zatracování, zakazování a démonizování této užitečné rostliny nepovede k jejímu vymazání ze zemského povrchu, ale jen k utrpení lidí, kteří by ji rádi využívali.

Musím přiznat, že mě pokaždé náramně pobaví prohlášení všech těch bývalých světových prezidentů, vysokých politiků, diplomatů, státních úředníků, policistů a já nevím koho všeho ještě, že konopí (ať už pro léčebné nebo jiné účely) se musí legalizovat, protože jeho kriminalizace je drahá, neefektivní a způsobující škody na majetku i na životech lidí. Vždy, když některý z takovýchto „šašků“ opustí úřad, začne na oko, nebo ještě hůře opravdu hlásat tuto všeobecně známou pravdu. Ale ať mi nikdo netvrdí, že na to přišli až v důchodu, když v pantoflích seděli u krbu a bafali z dýmky. Museli to přece vědět už během svého působení v úřadu a já se ptám, proč tvrdili přesný opak a neudělali ve prospěch konopí naprosto, ale naprosto nic, když byli u moci?! Celé to je pouhé divadlo a divák-občan přihlíží a nebaví se. Tedy nechci mluvit za všechny, ale já se nebavím. Já jsem znechucen a rozhořčen.

Nejinak je tomu i u nás. Sice tu zatím nemáme dostatek „zasloužilých“ (řekl bych spíše vysloužilých) politiků, abychom mohli být svědky jejich senilních výpovědí o pravdě a lásce k přírodě, ale tím je naše situace jen horší. Celá naše vládnoucí elita je totiž stále ve fázi nevyzrálé zabedněnosti, zkorumpovaného dogmatismu a omezeného drogobijství bez hlubšího chápání souvislostí. A tak se ptám: má vůbec někdo z našich poslanců nějaké osobní zkušenosti s konopím? Vědí ti pánové a milé dámy o čem to vlastně hlasují, když rozhodují, zda bude konopí postaveno mimo zákon, či zda bude legalizováno jako léčivo – a pokud ano, tak za jakých podmínek? Mají ti lidé, námi volení zástupci, o konopí větší povědomí, než to, že je to „nelegální a nebezpečná“ droga, která musí být držena pod zámkem, aby „neničila životy a nerozvracela rodiny a společnost“? Zajímají se vůbec o to, co se okolo konopí v naší zemi děje, co lidé, především pak nemocní, chtějí a potřebují? Protože mám jakýsi pocit, že přesně tohle by měla být jejich práce. Spravovat s ohledem na naše zájmy naši zem a zlepšovat kvalitu našich životů. Proto jsme je přece volili a dávali jim mandát.

Podzim letošního roku bude v našich končinách ve znamení legalizace konopí, což je, pokud bude dobře podchycena smysluplnou legislativní úpravou, veliká novinka a zásadní posun. Ve světě sice existuje spousta zajímavých a inspirativních modelů a funkčních systémů výroby a distribuce léčivého konopí, ale zdá se, že to odborníky ani politiky moc nezajímá. U nás se bude legalizovat pěkně nově podle starých „pravidel“ Jednotné úmluvy OSN z roku 1961, ale pořád lepší než nic. Už nyní je ovšem jasné, že pokud toto účinné bylinné léčivo nebude legalizováno tak, aby bylo k dostání v lékárnách pro pacienty zdarma, tedy plně hrazené pojišťovnami, nebude pro drtivou většinu nemocných cenově dostupné. A je také jasné, že pokud nebude cenově dostupné, budou nemocní muset i nadále, ve snaze konopí levně získávat, překračovat zákon. Je to zřejmé jak facka. Já to chápu, vy jistě také, tak teď jen, aby to pochopili i odborníci z poslaneckého Výboru pro zdravotnictví a samotného Ministerstva zdravotnictví. Právě ti dnes drží budoucnost léčivého konopí pevně v rukách. Snad zvítězí jejich zdravý rozum, jinak ať se modlí, aby náhodou jednou nemuseli také porušovat zákon, až budou nelegálně shánět bylinu, která by jim nebo jejich blízkým mohla pomoci zlepšit, či dokonce zachránit život.

Já se už dnes modlím za všechny, kterým konopí prokazatelně pomáhá, a kterým je bohužel, a to i profesionály z výše jmenovaných úřadů, nadále nesmyslně upíráno právo na jeho legální využití.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!