Aktuální článek
Legenda Chemdawg

Legenda Chemdawg

Profilový obrázek
  • V konopném světě jsou některé odrůdy opředené legendami. Mezi takové patří i Sour Diesel nebo také Chemdawg, jak se říká jedné z nejzajímavějších linií v moderním šlechtění konopí.

V minulém čísle jsem v článku o DNA Genetics sliboval, že se někdy v budoucnu budu věnovat historii Diesel odrůd, které podle mnoha pěstitelů mají status legendy s tajemným původem. Název Chemdawg nepochází, jak si mnoho lidí myslí, z chuti výsledné sušiny, ale je to upravená přezdívka „objevitele“ odrůdy. Proč je slovo objevitel v uvozovkách, pochopíte v dalším textu. Sour Diesel na druhou stranu popisuje právě chuť, která je velmi pronikavá a skutečně připomíná benzínové výpary. Tyto odrůdy i jejich kříženci patří u growerů mezi ty legendy, které by chtěli jednou pěstovat nebo alespoň kouřit. Pověstné nejsou výnosem ani snadností pěstování, ale silou a právě chutí, kterážto je u konopí velmi neobvyklá.

Začalo to s Grateful Dead

Psal se rok 1991 a v amfiteátru v Deer Creek se konal koncert Grateful Dead. Jeden z účastníků, známý pod přezdívkou Chemdog, si objednal unci (28 celých něco gramů) prý velmi kvalitní marihuany za silně přemrštěných 500 dolarů (v té době asi 13 500 našich peněz) od osoby, která nyní vystupuje na fórech pod jménem Wonkanobe. I za takovou cenu ale Chemdogovi chutnalo, takže později zakoupil od stejné osoby další dvě unce. Při kouření objevil celkem 13 semen. Ještě v roce 1991 dal vyklíčit 4 semena. Z nich vyrostly 3 samice a jeden samec, kterého Chemdog, v té době ještě mladý a nezkušený, vyhodil. Tyto tři samice se staly základem pro mnoho současných věhlasných odrůd a dlouhou dobu byly distribuovány pouze formou klonů, protože neexistoval samec, který by dal pyl. V roce 2001 dal Chemdog klíčit další tři semínka, z nichž jedno nevyklíčilo, jedna kytka byla odpad a jedna se připojila k původním rostlinám, které putovaly komunitou. První řez se nazývá Chemdawg ’91, další řezy mají (chronologicky) přízviska „a“ (nebo také Chemdawg’s sister), „b“ a „d“, pod kterými je naleznete jako složky v mnoha profesionálních i hobby odrůdách. V roce 2006 se Wonkanobe a Chemdog znovu setkali a Wonkanobe dostal 4 ze zbylých šesti semen, ze kterých vybral jednu rostlinu a pojmenoval ji „reunion pheno“, protože její květenství nejvíce připomínalo materiál z doby před patnácti lety. Používanějším názvem je Chemdawg 4 a i tento řez se stal velmi oblíbeným. V současnosti má Chemdog ještě dvě semena, která čekají na svoji šanci.

Následovníci

Na světě jsou kromě řezů původních rostlin ještě některé další linie, které z nich vycházejí a mají stejně zvučné jméno. Těmi jsou zejména OG Kush a Sour Diesel. OG Kush vznikl, když v roce 1996 jedna várka rostlin zhermafroditila a dala tak semena. Sour Diesel pochází taky z hermafrodita, ale v tomto případě to byla druhá strana, konkrétně kříženec Mass Super Skunku, Northern Lights a Shivy. Sour Diesel bývá také nazýván East Coast Sour Diesel, odkazujíce tak na místo svého vzniku. Většina seedbankových diesel odrůd vznikla právě z OG Kush nebo ECSD. Výjimkou (a pravděpodobně ne jedinou, ale jedinou, o které vím) je New York City Diesel od Shantibaby, který s původní Diesel linií nemá vůbec nic společného.

Rezdog a Reservoir seeds

V současnosti nejvíce modelů odvozených od Chemdawg nabízí seedbanka Reservoir přes portál Seedbay. Prodejce těchto semen si přezdívá Rezdog, s evidentním odkazem na původního objevitele linie Chemdoga. Tyto linie však vyvolávají mezi pěstiteli velmi kontroverzní reakce. Na internetu je mnoho a mnoho growreportů, ve kterých jsou jeho odrůdy haněny coby nevýnosné, málo silné a silně hermící. Na druhou stranu je i dost těch, kdo na jeho semena nedají dopustit. Semena prodává za velmi prémiovou cenu 80 až 180 dolarů za 10 kousků (tedy asi 1600 až 3600 Kč). To je hodně prémiová cena. Například Serious seeds (které osobně považuji za jednu z nejlepších seedbank světa) prodávají svá semena za cenu na spodní hranicí těch Rezdogových. Za pozornost také stojí fakt, že na fóru Icmag.com, které je pravděpodobně největším ve své kategorii, jsou veškeré negativní ohlasy na jeho odrůdy tvrdě cenzurovány. Zajímavou perličkou je také to, že Rezdog má registrováno jméno Chemdog jako obchodní značku. Mezi growery panuje dokonce podezření, že Rezdog a Chemdog jsou jedna a tatáž osoba, to ovšem jejich blízcí známí celkem přesvědčivě vyvrací. Velmi zajímavé informace dále nabízí stránka reservoirseeds.com. Rezdog je tam vykreslen jako troll (soustavný prudič), který byl vyhozen z několika fór a z aukčního portálu, kde přihazoval pod falešnou registrací na svá vlastní semena, aby vytvořil dojem většího zájmu a vydělal ještě víc peněz. Takový obraz Rezdoga velmi přesně odpovídá reakcím na jeho osobu i práci na všech fórech kromě Icmagu.

Finále

Snad mi odpustíte předchozí odstavec drbů, ale bylo to zapotřebí. Pokud byste se nadchli pro vyzkoušení něčeho z Chemdawg linie, měli byste vědět, co se proslýchá o jejich největším producentovi. Chemdawg a odvozeniny rozhodně stojí za vyzkoušení, protože je to kus historie, ale výrazně doporučuji volit spíše klony, než semena, protože u nich by mohlo přijít zklamání. Příště vám povím něco o legendě jménem Haze.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!