Aktuální článek
Konopí si budu pěstovat, i když bude v lékárně

Konopí si budu pěstovat, i když bude v lékárně

  • S panem Jiřím jsem se poprvé potkal v Praze, ačkoliv je z východních Čech. Společně s dalšími čtyřmi pacienty,kteří trpí roztroušenou sklerózou, byl hostem na tiskové konferenci obecně prospěšné společnosti Koalice pro zdraví ve věci zpřístupnění konopí pro léčebné účely. Přijel sice podpořit urychlení legislativních změn, které by pro nemocné měly zajistit účinný lék například proti bolesti, ale nemožnost samopěstování konopí vnímá jako brutální zásah do svého soukromí.

Jak jste se na tu tiskovou konferenci vlastně dostal? Vy nějak úzce spolupracujete s Koalicí pro zdraví?
Pozvala mě paní předsedkyně té Koalice Jana Petrenko, respektive jsem byl pozván přes mého kamaráda Václava, který je s paní Petrenko ve spojení.

Koalice se o léčebné konopí nějak aktivně zajímá?
Já osobně o tom tedy nevím.

Začnu ale někde jinde. Jaký máte vztah ke konopí vy osobně?
Já jsem to konopí na začátku bral jako něco úplně cizího, neznámého, o čem se mluví snad jen v policejních archívech. Ale když jsem zjistil, že by mi konopí mohlo pomoci jako lék, tak jsem se o něj začal zajímat a zjistil jsem, že je to úplně běžná věc. To mě trošku šokovalo. Tak jsem si konopí sehnal od svých „špatných“ kamarádů. Dali mi nějaká semínka a já si začal konopí pěstovat. Zkoušel jsem ho ze začátku kouřit, ale naprosto mě to neoslovilo. Vyrábím si z něj pouze masti a ty mi velice pomáhají.

Jak a kde jste se dozvěděl o léčebných účincích konopí?
Mezi ereskářema se o konopí dost mluví, a tak jsem si před pěti lety začal cíleně hledat informace sám na internetu. Hledal jsem na mnoha serverech o pěstování, také na Facebooku mají sklerotici skupinu, kde si předávají zkušenosti o tom, co komu a jak pomáhá nebo nepomáhá.

Co vás přimělo k tomu se začít o alternativní konopnou léčbu vůbec zajímat?
Už nebyla jiná léčba. Dokud jsem dostával normální léčbu, tak jsem se o konopí vůbec nezajímal. Ale právě před těmi pěti lety, když jsem přišel za lékaři s dalším zhoršením, tak mi řekli, že vyčerpali škálu léků a léčbu mi ukončili. Prý už budou jen sledovat, jak to postupuje. Ať se prý stavím za rok. A kdybych se tam za ten rok neukázal, tak mi prý dokonce mohou vzít invalidní důchod, protože odpírám léčbu, ačkoliv žádná není!

Dokud jsem dostával normální léčbu, tak jsem se o konopí vůbec nezajímal.

Nastane dříve či později tato situace všem sklerotikům? Tedy, že jim lékaři ukončí léčbu?
Do tohoto stádia se dostanou všichni, protože neexistují léky. Za to medicínský systém nemůže. Zkrátka nejsou léky.

Začal jste se tedy konopím sám léčit. Konzultoval jste svou léčbu s nějakým odborníkem nebo specialistou na samoléčbu?
Ne, vůbec nikdy jsem se s nikým přímo nespojil. Veškeré informace, které mám, jsem získal z internetu. Obyčejně to dělám tak, že když to, co hledám, najdu z x na sobě nezávislých zdrojů, tak si řeknu, že by to mohla být pravda. Zkrátka hledám a experimentuji. Udělal jsem si ze svého těla laboratoř a experimentoval s řadou věcí. Třeba se včelími žihadly, což dopadlo hrozně, nebo s bylinkami, což taky dopadlo špatně. Ale k některým výsledkům jsem dospěl, a i když blbě chodím, tak jsem v pohodě. Já jsem se rozhod, že si udělám „tuning“ svého těla, a že i přes to poškození, které mám, tak odstraním bolesti, nespavost, zažívání a já nevím co ještě. A to se mi povedlo. Nespavosti jsem se zbavil patnáctiminutovým žvýkáním slunečnicového oleje před spaním, bolesti tou konopnou mastí, na zažívání jím denně čtvrt kila zelí a nemám dnes žádný problém. Já se cítím a jsem úplně zdráv. Tedy až na tu sklerózu. Teď jsem byl na nějaké té rekondici, kde vám mimo jiné určí i biologický věk. Mě je čtyřicet šest a oni mi řekli, že jsem v kondici jednatřicetiletého.

Ví o vaší alternativní léčbě konopím váš ošetřující lékař?
On teda o tom ví, ačkoliv by o tom vědět neměl. Když mu totiž řeknu, že se léčím konopím, tak i přes lékařské tajemství má prý povinnost to oznámit. Ale nevím jistě, že tomu tak skutečně je. Takže pro jistotu, když se o konopí bavíme, tak raději hovoříme o používání bylinek.

Zaznamenal u vás nějaké zlepšení té nemoci po tom, co jste se začal konopím léčit?
Tak to nevím, to nemohu říct. Ale ono mě to konopí přímo neléčí. Já se horším. Se zájmem sleduji, jak se mi rychle horší chůze a rovnováha. Konopí mi odstraňuje bolesti, ale sklerózu jako takovou mi neléčí.

Myslíte si, že dnes mají lékaři o léčbě konopím dostatek informací?
Myslím, že o konopí určití odborníci vědí, ale bojí se o něm teď mluvit. Oni vám dnes nemohou poradit, abyste ho užíval, ale vědí, že lidem pomáhá. Ten negativní, pokřivený pohled na konopí způsobil mimo jiné bývalý poslanec Pavel Severa, který napáchal nesmírné škody v pohledu veřejnosti na konopí, když aby se sám dostal nahoru, tak konopí kriminalizoval. To vnímám jako naprostou hloupost. Já sám mám několik známých, kterým konopí pomohlo takovým způsobem, že nemuseli jít na operaci. Například profesorka na střední škole, která byla vždy proti konopí, tak když jí bylo ouvej, tak jsem jí poradil ho užívat a ono jí to skutečně tak pomohlo, že na tu operaci jít nemusela. Po osobní zkušenosti změnila názor. Samozřejmě ví, že konopí může být zneužito, ale může také i léčit.

Takže věříte, že po legalizaci se tu objeví spousta lékařů specialistů, kteří o konopí budou všechno vědět.
„To určitě.“ A úmyslně to dávám do uvozovek, protože to bude podobné jako když padnul bolševik. To byli taky všichni v disentu, a všichni všechno věděli, ale když byl bolševik, tak akorát drželi hubu a krok. To samé nastane s konopím.

Jak z pozice pacienta vnímáte připravovanou legalizaci léčebného konopí?
Každopádně ji vítám jako nezbytný krok. Ale je tam nutná ohromná práce lidí jako vy na změně pohledu veřejnosti na konopí. To bude ještě chvíli trvat.

Co říkáte na připravovanou legalizaci, která počítá s dovozem konopí ze zahraničí a později s českými licencovanými pěstírnami? Mluví se o tom, že dovážené konopí bude ze začátku za peníze a výhledově bude hrazeno zdravotními pojišťovnami. Věříte, že konopí, které se bude prodávat, bude jednou pro pacienty zadarmo?
Tomu skutečně nemohu věřit, a stejně tu i nadále bude subkultura a černý trh. Tím černým trhem tedy nemyslím lidi, co to zneužívají, ale využívají. A já sám, jak jsem na té tiskové konferenci říkal, tak mě konopí za měsíc stojí třicet korun. Tak ať mně to za ty peníze nabídnou. Takže osobně si myslím, že by bylo potřeba, aby měl každý možnost si to konopí sám vypěstovat. A na této úrovni to nějak, ačkoliv nevím jak, nejsem legislativec, to korigovat a usměrňovat. Já vám pak ukážu ve skleníku, mám tam pět rostlinek a hotovo. Jsem nezávislý. Mě vysoce vadí tahle věčná závislost na velkých monopolech. Ať mi dají všichni pokoj, já si poradím sám. Vůbec nepotřebuji drahé léky. Jó, když je zle, tak jsem rád, že mi někdo pomůže, ale dokud můžu, tak se o sebe postarám sám.

Myslíte si, že jste v takovémto postoji výjimka, nebo je to například ve vašem klubu ereskářů obecný trend?
Je to trend. Já vím, že to nejsem jenom já, že tohle má spousta lidí, co chce mít ten pocit nezávislosti. Protože já to řeknu takhle. Já na tom finančně nejsem teď úplně špatně. A to díky práci, co mám, a hlavně díky ohromné práci mé manželky. Ale většina ereskářů je na tom finančně opravdu velice zle. A než aby konopí kupovali, tak si ho raději zasadí nebo jim ho někdo vypěstuje a pak dá, když nemají svou zahrádku.

Jakým způsobem konopí užíváte?
Vyrábím z něj masti. Dříve jsem to zkoušel i různými způsoby konzumovat, ale už to nedělám. Nemělo to na mě kladný účinek. Možná jsem to užíval špatně, protože jsem to zkoušel kouřit, ale já jsem nikdy nekouřil, a tak to nefungovalo. Také jsem to zkoušel jíst, zkoušel jsem si s trochou oleje připravit konopnou lázeň a zkoušel jsem si vařit z konopí i čaj s trochou mléka. A ten čaj měl jediný nějaký výsledek, ale dopadlo to strašně a už to nikdy nezopakuji. Asi to byl stav zhulení, ale tohle nikomu nepřeji. Já jsem úplně ztratil sám sebe. Já nevím co to bylo, ale měl jsem pocit, že jsem byl několikrát. A opravdu to už nechci znovu zažít.

Když bychom se bavili v číslech. Kolik tak měsíčně spotřebujete gramů konopí?
Přibližně čtyři gramy na výrobu masti. Já na výrobu 10 deka masti použiji tak 7 až 8 gramů konopí, a ta mast mi vydrží asi na dva měsíce.

Tak to je docela malá spotřeba. Kdybyste tedy měl chodit do lékárny a konopí si hradit, tak by se ve vašem případě jednalo o poměrně malé peníze.
To sice ano, ale jsem od přírody šetřivý a řekněte mi, proč bych měl za konopí někomu platit, když si to mohu zajistit zadarmo sám.

 
Osobně si myslím, že by bylo potřeba, aby měl každý možnost si konopí sám vypěstovat.

Jak ovšem vnímáte to, že až nastane změna legislativy a léčebné konopí legální bude, tak vy se všemi rostlinami, co máte ve skleníku, budete i nadále v očích zákona zločinec?
Vnímám to jako brutální zásah do svého soukromí. Protože kdyby mi někdo zakázal pěstovat bylinku, která mi pomáhá, to by bylo jako by mi zakázali pěstovat mátu, protože si ji mohu koupit v čaji. To by bylo v podstatě to samé. A nejhorší je, že to je to samé. Tohle mi opravdu vadí. Já vím o něčem, co mi pomáhá a stát mi to zakazuje pěstovat? Už předem ze mě dělá kriminálníka, už předem jsem ten špatný? To oni neumí rozlišit, kdy se konopí zneužívá a kdy se používá jako léčivo. Podle mě je to ten důvod, proč okolo toho tak opatrně našlapují. Někde jsem slyšel besedu, kde se hovořilo o tom, že konopí je stejné neřádstvo jako alkohol a tabák. A nějaký doktor na to poměrně otevřeně odpovídal, že je to společenská dohoda, že společnost bude tolerovat alkohol a tabák a nebude tolerovat konopí.

Uvažujete tedy, že až se uvolní legislativa a konopí bude k dostání v lékárnách, tak vy i nadále budete své léčivé konopí pěstovat?
Budu. V tomto bych rád zůstal svobodný. Nikomu tím, že si pěstuji konopí neubližuji, proč mě tedy chtějí kriminalizovat? Stát v tom musí udělat pořádek. Já sice nevím jak, ale to je jejich práce, oni jsou od toho placený.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!