Aktuální článek
Hollywoodská hvězda Tommy Chong a jeho léčba rakoviny prostaty konopným výtažkem

Hollywoodská hvězda Tommy Chong a jeho léčba rakoviny prostaty konopným výtažkem

  • Thomas Chong se v Hollywoodu proslavil v 70. letech, kdy spolu s Cheech Marinem vytvořili populární „huličské“ duo Cheech a Chong a stali se modelovými propagátory rekreačního užívání marihuany. V polovině 80. let svou uměleckou spolupráci ukončili, načež Chongova sláva nezadržitelně upadala a v roce 2003 si musel sáhnout až na dno, protože byl odsouzen za nelegální prodej bongů na devět měsíců pobytu za mřížemi. Začátkem června tohoto roku se do povědomí širší veřejnosti dostal znovu, když v přímém přenosu na CNN nečekaně oznámil, jak hodlá léčit svou čerstvě diagnostikovanou rakovinu prostaty.

Herec a bavič oznámil svou diagnózu během rozhovoru o dekriminalizaci a legalizaci marihuany, aby ukázal, že se ho tato problematika nyní osobně dotýká víc než kdykoli předtím. Rakovinu prostaty v první stádiu mu lékaři oficiálně objevili teprve měsíc před televizním interview, ačkoliv podle vlastních slov začal Chong pociťovat první příznaky nemoci již před osmi lety právě jako důsledek nepříjemného pobytu ve vězení.

„Mně to tak připadá, protože před příchodem do vězení jsem byl naprosto zdravý a tam jsem byl celou dobu čistý jako mimino, protože mi snad každý druhý den dávali testy na drogy. Přitom moje zdravotní problémy začaly právě tehdy, takže si myslím, že za to mohla kombinace nevhodné stravy a skládky toxického odpadu, na které to vězení postavili – mnoho vězňů tam trpělo jakousi neznámou formou střevních a zažívacích problémů.“

Vážnější zdravotní problémy s prostatou se u Chonga začaly projevovat teprve před několika měsíci, proto se nakonec rozhodl navštívit odborného lékaře, který pro něj neměl dobré zprávy – hodnoty PSA signalizovaly zvýšenou rakovinovou aktivitu, takže dle tradičního protokolu měla následovat některá z mírnějších forem konvenční léčby. V červnovém rozhovoru pro CNN Tommy Chong objasnil i důvody, kvůli kterým se nakonec rozhodl zvolit zcela jiný přístup:

„Mám rakovinu prostaty a léčím ji pomocí konopného výtažku, pomocí konopí. Takže legalizace marihuany pro mě znamená mnohem víc než jen možnost zapálit si jointa bez strachu z policejního postihu. Marihuanu jsem přestal kouřit zhruba před rokem a momentálně užívám pouze konopný výtažek, a to orálně, večer před spaním a v takovém množství, abych se ze začátku léčby necítil přes den unavený. K tomuto rozhodnutí jsem dospěl na základě zhlédnutí dokumentu Útěk před lékem (Run from the Cure), který popisuje životní příběh Kanaďana Ricka Simpsona a jeho vlastní léčbu rakoviny kůže pomocí konopného výtažku.“

O měsíc později se na Chongově profilu na síti Twitter objevuje první radostná zpráva, že konopný výtažek (známý též jako Fénixovy slzy) funguje: „Hodnoty PSA klesly zpět na 2… Ano!“ O pár dní později následuje další příspěvek: „Nezapomněl jsem se tu zmínit, že rakovina je z 99 % pryč? Díky mé medicíně. Konopný výtažek funguje, ale musíte tomu věřit… Já věřím.“

Věř a víra tvá tě uzdraví – tak praví jedno staré moudro a v případě Tommyho Chonga mohla být dlouholetá víra v léčivou sílu konopí součástí úspěšného a rychlého uzdravení. Moderní medicína však zatím léčbu rakoviny pomocí extraktu z konopí neuznává, a proto také k průběhu Chongovy léčby nevznikla žádná oficiální, vědeckými kruhy přijatelná dokumentace, která by dávala do souvislosti užívání výtažku a ústup rakoviny.

Soudit nám potom nezbývá než podle toho, co vidíme na vlastní oči – stejně jako si povšimla Tommyho dlouholetá přítelkyně Cheryl Shuman (mimochodem také onkologická pacientka, která se vyléčila pomocí konopného výtažku) v interview, jež spolu v průběhu léčby natočili – totiž že díky Fénixovým slzám vypadal najednou o deset let mladší a působil mnohem zdravějším a vitálnějším dojmem. Sám Tommy Chong potvrdil, že se snad nikdy necítil lépe a svůj čas nyní hodlá věnovat šíření osvěty o prokazatelně léčivých vlastnostech konopí, což je jistě skvělá zpráva pro světové hnutí za legalizaci této magické byliny.

http://www.huffingtonpost.com/2012/06/10/tommy-chong-cancer-cheech-chong-star-battling-prostate-cancer_n_1584602.html

http://www.theweedblog.com/can-cannabis-cure-cancer-tommy-chong-interview-exclusive-cheryl-shuman/

https://twitter.com/tommychong

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!