Aktuální článek
Heath Ledger: Drogový James Dean

Heath Ledger: Drogový James Dean

Profilový obrázek
  • Je tři čtvrtě na tři odpoledne 22. ledna 2008. Uklízečka Teresa Solomon právě odemyká vstupní dveře loftového bytu na adrese Broome Street 421 ve čtvrti SoHo na Manhattanu. Doprovod jí dělá masérka Diana Wolozinová, která má od tří hodin masírovat obyvatele tohoto bytu. Obě ženy vstupují do luxusního apartmánu, jehož stěny zdobí nejslavnější filmové plakáty všech dob. A už u vchodu mají pocit, že tentokráte je zde něco špatně.

Nervózně kontrolují jednotlivé místnosti patrového bytu. V ložnici vidí svého slavného klienta, jak bez hnutí leží v posteli. Zprvu si myslí, že má jen za sebou další divoký večírek, po kterém tradičně dospává dlouho do odpoledne. Jenže když se po patnácti minutách ani nepohne, rozhodne se Wolozinová spáče zkontrolovat blíže. S hrůzou zjistí, že herec Heath Ledger nedýchá. Okamžitě volá záchranku a snaží se australského herce přivést k životu. Marně.

Australský James Dean je už totiž několik desítek minut mrtvý. Patolog později za pravděpodobný čas smrti určí období mezi první hodinou odpolední a půl třetí. Za příčinu smrti je pak označen srdeční kolaps, způsobený fyzickým vyčerpáním a kombinací silných léků na spaní a antidepresiv. Nedá se říct, že by důvod skonu byl pro nejbližší hercovy přátele nějakým překvapením. Silná nespavost ho trápila už od puberty, a tak Heath v touze po klidném spánku stále zvyšoval dávky léků, které mu měly pomoci. Koktejl farmak, který ho nakonec stál život, si herec přivezl z Evropy, takže o nich nevěděl ani jeho osobní lékař. Ostatně hercova velká ochota pomáhat tělu k výkonu, dobré náladě nebo třeba právě klidnému spánku různými chemickými látkami byla známá nejen jeho nejbližším, ale po několika drogových skandálech, které ideálně propečené naservíroval na titulních stránkách bulvár, i celému světu. Takové chování má podle psychologů vždy nějaké jasné důvody. Pojďme se nyní podívat, jaké byly ty Ledgerovy.

Ruce pryč od Hollywoodu

Heath se narodil 4. dubna 1979 v západoaustralském městě Perth. Jeho maminka byla učitelka francouzštiny, otec automobilový závodník a důlní inženýr v jednom. Manželé Ledgerovi v té době už měli dceru Kate, která měla na svého bratra zcela zásadní vliv. Minimálně v jeho touze být hercem, která se u něj projevovala od útlého dětství. Za první větší herecký úspěch se dá považovat role Petra Pana ve školním představení, když mu bylo deset let. Ve stejnou dobu se jeho rodiče rozcházejí, aby se o rok později rozvedli. Heath později obesílá se svým životopisem různé produkce a postupně získává role v několika televizních filmech a seriálech. Během natáčení zjišťuje, že herectví je jeho osud. Aby se mu mohl věnovat naplno, rozhodne se odmaturovat už v šestnácti letech. Už za půl roku získává roli homosexuálního cyklisty ve snímku Pot. Ještě odvážnější krok učiní ve svých osmnácti, kdy se rozhodne přestěhovat kvůli herecké kariéře do Ameriky. Ačkoliv mu to mnozí jeho australští vrstevníci rozmlouvají a předpovídají mu umělecký krach, opak je pravdou. Ještě před svým přesunem ale v Austrálii natáčí film Ruce pryč!, označovaný za australské Pulp Fiction.

V roce 1999 dostává v Hollywoodu hlavní roli ve snímku Deset důvodů, proč tě nenávidím. Jedná se o jakousi variaci na Zkrocení zlé ženy, která se odehrává na americké střední škole a je koncipovaná jako teenagerovská komedie. Kritici následně tohle dílko označili za jeden z nejlepších filmů, které byly v žánru teenager komedií natočeny a Heath Ledger se díky této roli stal mokrým snem milionů dospívajících dívek. Další role pak na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2000 září Ledger po boku dalšího slavného Australana, který dobyl Hollywood – Mela Gibsona – ve filmu Patriot. Následuje romantický Příběh rytíře, který se natáčel i v Česku a který z Ledgera definitivně udělal jednoho z hlavních krasavců Hollywoodu. Jenže díky nespornému talentu se mu naštěstí ozývají i režiséři filmů, ve kterých musí předvést mnohem více, než jen svou hezkou tvářičku. Takovým případem je i role sebevraha Sonnyho v oscarovém Plesu příšer.

Ústa plná extáze

Australská hvězda se záhy stává velkým hitem i pro společenské rubriky. Heath je zván na stovky večírků a jen málokdy zvládne odmítnout. A přiznejme si, že hollywoodské párty nikdy nebyly jen o popíjení zázvorové limonády a společenské konverzaci nad biblickými tématy. Jak takové večírky vypadaly doopravdy se můžeme dozvědět ze svědectví, které poskytla bývalá osobní asistentka topmodelky Naomi Campbell Rebecca White deníku The Sun. „Heatha Ledgera jsem viděla brát drogy několikrát. On byl tehdy v šoubyznysu nový, ale každý ho měl rád a tak ho všude zvali. Já jsem tehdy Naomi musela jako její asistentka shánět kokain velmi často, občas mne pak o podobnou službu požádal i Heath,“ začíná Rebecca své svědectví a pokračuje: „Dobře si vzpomínám jak Heath, Naomi a celá naše skupina odjela na velkou módní show do Paříže. Společně jsme dorazili na párty, kterou pořádal Puff Daddy. Na stole tam už ležel připravený kokain a velký balíček plný extází. Naomi vzala plnou hrst extází a podala je Ledgerovi. Ten se vůbec nerozpakoval a všechny si dal najednou do úst a zapil je šampaňským Cristal.“

Začátek nového tisíciletí byl pro Ledgera divoký i v osobním životě. Chvíli randil s herečkou Naomi Watts, ještě před tím s její kolegyní Heather Graham. Osudovou ženou jeho života se ale stala herečka Michelle Williams, kterou potkal v roce 2004 během prací na filmu Zkrocená hora. V roce 2005 se páru narodila dcera Matilda. Už o dva roky později se však pár rozchází. Podle zákulisních informací byl jedním z hlavních důvodů příliš společenský život Ledgera, který se začal negativně podepisovat na jejich vztahu. Velmi těžce jeho partnerka nesla například incident z roku 2006, kdy byl Ledger natočen v bytě novinářky dvěma jinými bulvárními novináři jak šňupe kokain. Práva k videu si nakonec zakoupili producenti pořadu Entertainment Tonight, ale po hercově smrti ho odmítli odvysílat. Novinářka v jejímž bytě byl záznam pořízen pak své dva bulvární kolegy zažalovala za narušení soukromí, ale soud její žalobu odmítl. Totožnost žurnalistky dosud nebyla prozrazena, v soudních spisech je uvedena pod falešným jménem Jane Doe.

Pilulky věčného spánku

Herec v té době drogy užívá relativně často a dost, ale nikdy se jeho záliba nezměnila v nezvladatelného démona. Tím se pro něj stává nespavost, která se každým rokem zhoršuje. „Přijdu totálně unavený z natáčení, ale má mysl stále pracuje. Jdu si lehnout, ale nemůžu usnout, protože můj mozek stále odmítá vypnout. Někdy je to doopravdy nesnesitelné,“ popsal problémy se spánkem v jednom z rozhovorů Ledger. Dávky léků, které musí brát, aby se mu povedlo usnout, se tak stále zvyšují. Někdy si zoufale ospalý herec i přes varování lékařů dává tolik prášků na spaní, že to začíná výrazně negativně ovlivňovat jeho zdravotní stav. „Zásadní problém je ten, že na párty si vezmete například kokain, který působí jako silný stimulant. Když pak přijdete domů z večírku a nemůžete usnout třeba právě proto, že jste si vzali kokain a vezmete si prášek na spaní, který svými účinky jde proti účinkům kokainu, tak to celé má extrémní vliv na organismus. Obvykle je to pak právě srdce, které tuhle zátěž nevydrží,“ popsal následně Ledgerův problém jeden z amerických lékařů, který se podílel na vyšetřování okolností jeho smrti.

Po rozchodu s matkou své dcery se Ledger plně věnuje pouze dvěma věcem – herectví a paření. Po jeho boku se střídají topmodelky jako Helena Christensen nebo Gemma Ward, či hvězdičky šoubyznysu jako Lindsay Lohan nebo Mary-Kate Olsen. Po enormním úspěchu filmu Zkrocená hora se Ledger herecky snaží najít příležitost, která ho posune dál. Natáčí heroinové melodrama Candy, kde fantaskním způsobem využije všechny své drogové zkušenosti, ale rozhodně se nejedná o film, který by změnil dějiny filmu. Ta šance ale přichází od režiséra Christophera Nolana a jmenuje se Temný rytíř. Druhý díl temné batmanovské trilogie stojí především na hlavní záporné postavě. Ta se jmenuje Joker a Ledger v ní ztělesní největšího psychopata v dějinách kinematografie. „Byl jsem měsíc zamčený v Londýně v hotelovém pokoji a snažil jsem se vymyslet, co všechno musím udělat, abych byl dokonalý Joker. Experimentoval jsem s hlasem, hledal jsem takovou polohu, jakou ještě nikdo nikdy nezahrál,“ popsal později přípravu na klíčovou roli své kariéry Ledger. O své postavě zvládne dát několik rozhovorů, ale krátce po dotočení, tedy v lednu 2008, za již známých okolností umírá.

Oscara si už nepřevzal

V té době má už roztočený film s Terry Gilliamem Imaginárium Dr. Parnasse. Bývalý člen Monty Pythonů patří mezi velké obdivovatele Ledgera, a tak ačkoliv před smrtí zvládl Heath natočit ani ne polovinu filmu, Gilliam se rozhodne ho ve snímku nechat a jeho scény nijak nepřetáčet. Ve zbytku filmu tak jeho part dohraje ve fantazijních transformacích hned trojice herců – Johnny Depp, Jude Law a Colin Farrell. Ledgerovým requiem ale navždy zůstane Temný rytíř. Ten má na hercovu počest světovou premiéru v jeho rodné Austrálii půl roku po jeho smrti. Kritici jsou okamžitě nadšeni jeho výkonem v roli Jokera a předpovídají mu Oscara. Toho nakonec během dojemného ceremoniálu skutečně dostane teprve jako druhý herec v historii posmrtně. Pozlacenou sošku za něj na pódiu převezmou rodiče a starší sestra Kate, která ho v počátcích kariéry přesvědčila, aby se herectví věnoval naplno. Temný rytíř je dnes dvanáctým nejvýdělečnějším filmem v USA a jistě první filmovou adaptací komiksového příběhu, která zásadním způsobem překonala hranice žánru.

Profil:

Heath Andrew Ledger (4. dubna 1979 – 22. ledna 2008) byl australský herec, kterého proslavila  role ve filmu Zkrocená hora a hvězdou první kategorie se stal nezapomenutelným ztvárněním  Jokera ve snímku Temný rytíř. Většinu života trpěl nespavostí, která se mu stala osudnou. Zemřel nešťastnou náhodou ve svém pokoji v New Yorku v důsledku otravy z léků na spaní. Posmrtně získal za svou životní roli Jokera nejprestižnější filmová ocenění – Oskara a Zlatý glóbus.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!