Aktuální článek
Agroporadna technického konopí

Agroporadna technického konopí

  • Využití květu, sklizeň technického konopí a zdroje nových informace a zkušeností v oboru.

Na otázky odpovídá agroporadkyně a odbornice na využití technického konopí Hana Gabrielová.

Když si člověk kupuje výrobky s konopným semínkem (sušenky, do salátů, čaje apod.) – jsou semínka z technického konopí, nebo z toho, které se kouří? A pokud jde o druhý typ, jak je možné jej v ČR pěstovat?

Semínka ať už technického, či indického konopí neobsahují ŽÁDNÉ látky působící změnu stavu vědomí. Tyto látky jsou obsažené pouze v zelených částech, především květech rostlin, a to zejména u netechnických odrůd konopí. Technické konopí je možno u nás pěstovat, neboť pochází z vyšlechtěných odrůd, které se vyznačují sníženým obsahem THC (zakázané látky) do 0,3 %, což je zákonem 167/98 Sb. povolená norma pro pěstování v ČR.

Zajímají mě léčebné účinky konopí, ale při jeho pěstování bych nerad překračoval hranice dané zákonem. Obsahuje květ technického konopí také nějaké zdraví prospěšné látky? Případně jaké a jak je mohu využít?

Sušina konopí setého (Cannabis sativa L.) obsahuje velké množství, více než 489 látek, z toho kanabinoidů okolo 70, z nichž delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) je nejvýznamnější pro psychotropní působení a proto je látkou zakázanou. V technickém konopí nacházíme obsah této látky do 0,3 %, obsah zbývající kanabinoidů však není v konopí nijak omezen a za pozornost stojí především obsah CBD neboli Cannabidiolu. Některé technické odrůdy konopí dosahují až ke 3 % obsahu této látky. Cannabidiol může být, dle dostupných zdrojů, účinný při zmírnění příznaků u onemocnění jako je roztroušená skleróza, epilepsie, diabetes, revmatoidní artritida, dále u různých druhů infekcí, menstruačních potížích, schizofrenii a napomáhá snížení úzkostných stavů. Kanabinoidy jsou látky rozpustné v tucích a v alkoholu. Pokud budete chtít zpracovávat technické konopí k přípravě různých mastí či tinktur, můžete postupovat stejně jako při přípravě přípravků z konopí netechnického. Výsledný produkt bude obsahovat méně THC, tj. psychoaktivní látky, ale i přesto může být na řadu zdravotních problémů účinný.

Po dlouhém hledání na internetu jsem nenašel někoho, kdo by pronajímal stroj na sečení konopí. Rozhodl jsem se v příštím roce zasít cca 3 ha na technického konopí na semínko. A chtěl bych se zeptat, zda nevíte jestli existuje firma nebo majitel, který by byl schopen pronajmout stroj na sečení konopí. Jsem z okresu Opava – Moravskoslezský kraj.

V České republice je v současnosti k dispozici pouze jeden kombajn adaptovaný na sečení konopí, a ten provozuje firma HEMP Production s.r.o. se sídlem v Chrašticích u Příbrami. Firma si účtuje za pronájem kombajnu 3500 – 4500 Kč/ha sklizeného pozemku a k tomu je ještě připočítávána doprava kombajnu na místo a projeté palivo. Běžně se kombajn vyplatí přepravovat až od větších rozloh než jsou 3 ha. Doporučuji se na firmu Hemp production obrátit a osobně se domluvit.

Na stránkách Konopy jsem našel pro mě velmi zajímavé informace o pěstování technického konopí. Zajímalo by mě, zda v roce 2012 budou nějaké semináře, popř. výstavy.

Po celé září a říjen se můžete přihlásit na semináře o pěstování a využití konopí. Budou probíhat na biofarmě, kde se pěstuje konopí v rámci sklizně, takže se na nich dozvíte nejen teorii, ale dostanete se i k praxi. Bližší informace najdete na stránkách www.konopa.cz, nebo přímo na emailu info@konopa.cz.

Další akcí, kde bude možné načerpat informace o konopí, bude v Praze konaný 3. ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest 2012 (9.-11.11.), v rámci kterého se uskuteční třídenní odborná konference. Páteční den bude věnován technickému konopí a jeho využití, kdy se přestaví pěstitelé a zpracovatelé konopí. V sobotu a v neděli pak bude dán prostor léčebnému konopí, kdy se o svou zkušenost s konopím přijdou podělit jak pacienti, tak i lékaři či vědci, kteří obohatí konferenci o nové poznatky z výzkumu v oblasti využití kanabinoidů.

Vaše dotazy z oblasti pěstování a využití technického konopí pište na hanka@konopa.cz.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!