Aktuální článek
Půdní experiment. Dopis od vynalézavého growera z jihu Čech …

Půdní experiment. Dopis od vynalézavého growera z jihu Čech …

  • Pro všechny, kteří rádi experimentují a mají rádi překrásné rostliny, autor představuje svůj indoor experiment. A proč experiment? To proto, že zvolil trošičku odlišnější způsob pěstování, než bývá zvykem.

Pro tento pokus jsme využili půdu rodinného domu, půdu, která není používaná a je celkem hodně zaneřáděná. Přeci jen sto let sem nikdo nevkročil. Na začátek jsme museli vymyslet, jak květinám dodáme potřebné venkovní světlo. Tato otázka nás nenechala dlouho přemýšlet, kamarád donesl staré plastové světlíky, přes které bude procházet potřebné světlo, a hned jsme se vrhli do práce. Píše se 30. duben, takže je nejvyšší čas sázet. Rozdělili jsme si s kamarádem práce, on vyklízel půdu od slámy a veškerého nepořádku a já se vrhl na demontáž střešních tašek a vpasování světlíku, jak na východní stranu střechy, tak na tu západní. Byla to dřina, ale vyplatilo se. Když už jsme měli půdu pěkně prosvětlenou, začali jsme se zabývat otázkou, jak rozložíme květiny, aby měly to nejlepší místo na růst. Po mnoha dnech strávených pozorováním chodu světla jsme zvolili místa a začali budovat podklad, abychom nevytopili patro pod námi. K tomu jsme zvolili pevnou PVC plachtu a utvořili jsme něco jako bazének – konce plachty jsme podložili deskami a tím vytvořili zábranu odtoku vody.

Dále jsme přivedli elektrický proud, který bude sloužit pro ventilátory na ofuk rostlin. Dne 6. května bylo vše perfektně připraveno. Pro tento rok jsme si zvolili pěstování v klasických TEKU květnících o objemu 3–6 litrů a následné přesazení do PE kýblu o objemu 10 a 15 litrů, do 10litráku 1 rostlina, do 15litráku 2 rostliny. Budeme pěstovat polovinu rostlin z vlastní produkce řízkováním a další polovina bude testovací kolo nových semínek od dánského mistra outdoor pěstování pana Esbeho (icmag.com), který nám poskytl opravdové lahůdky.

Žralok a časovaná bomba

Zvolená genetika z klonů: Great White Shark, Sage, Smbog, White Satin, Purpurea Ticinensis; a další genetika ze semen: Purple Peace x Red Erdbeer, Guerrila Gold x Dannish Passion, Time Bomb x E-rocketDanish Passion a mnoho dalších, ale to už nebudu vypisovat, protože by se nám to sem všechno těžko vlezlo. Celkem je asi 20 odrůd v 50 rostlinách. (Samozřejmě pro vlastní potřebu.)

Semínka klíčíme ve skleničce s čistou vodou a kapkou peroxidu vodíku, tento postup se mi zdá být nejjednodušší a nejlepší, snažíme se držet teplotu klíčení na 30 °C a ve tmě. Klony šly po zakořenění rovnou do hlíny. Substrát se skládá z Biobizz Lightmix s přídavkem worm humusu, perlitu, keramzitu a kvalitní nadrcené ornice z pole. Z počátku růstu jsme zvolili na hnojení kořenový stimulátor od firmy Biobizz Root Juice, následující týden jsme začali přidávat Fishmix od Biobizz a hnojivo s obsahem dusíku (Biobizz Grow). Hnojení probíhalo pravidelně každou druhou zálivku ručním způsobem zalévání, takže pěkná makačka.

Zároveň s hnojením přišlo na řadu pravidelné postřikování listů přípravkem firmy Plagron (Phytamin a Cropmax, dnes Cropspray). Po pár měsících růstu s pravidelným zaštipováním a tvarováním rostlin za pomoci zahradnického drátku dle našich požadavků jsme se připravili na květ. Na scénu přichází ventilátory na ofuk a snížení vlhkosti.

Květinám jsme udělali kadeřnickou úpravu a zbavili je největších listů, které bránily průchodu světla k nižším výhonkům. Dosavadní klidný průběh náhle skončil a přišly problémy. Na pár květinách jsme zpozorovali škůdce, a to svilušku. Takže část napadených květin se musela přemístit do karantény do holé přírody a ještě předtím jsme komplet všechny květiny postříkali přípravkem Spruzit proti sviluškám. Tento přípravek se během let ukázal jako nejefektivnější a navíc je bio, takže co více si přát. Z některých květin se nám vyklubali samci, tak jsme je také přemístili do karantény, abychom časem získali nějaký pyl potřebný na uchování další generace.

Umělé oplodnění

Píše se polovina července, když nám začali kvést první samci a rané samice, jistě že ty dánské, naše klony mají ještě čas, protože jsou šlechtěny převážně na indoor. Proto i ten pyl – budeme vytvářet rané odrůdy vhodné na outdoor se sílou indoorových genů. U květin, které nabíhají na květ, vyřazujeme Fish Mix a Root Juice, pokračujeme s Biobizz Grow a začínáme s přidáváním hnojiva na květ Biobizz Bloom. Třetí týden květu rostlin přidáváme fosfor a draslík PK 1314 od firmy Atami a květové stimulátory Bloombastic od téže firmy.

Přesuneme se o měsíc dopředu, kdy nám začínají kvést květiny z klonů, zde je na řadě pyl z oddělených samců. Opylení provádíme jemným štětečkem v bezvětrném prostředí cca ve třetím týdnu květu. Opylujeme spodní květy vybraných indoor modelů pylem z toho nejrychlejšího a nejsilnějšího samce. Po pár dnech pouštíme na scénu opět ventilátory a věnujeme se pravidelnému hnojení a kontrolování květin (hermafroditění, další samci, plísně, škůdci). První část rostlin je na konci srpna již zralá, a to rostliny odrůdy Purpurea Ticinensis, původem ze Švýcarska. Tento fenotyp selektoval mistr Yqtyq. Tímto děkuji za tuto krásku. A Purple Peace x Red Erdbeer – tato rostlina nám učarovala, to se u tak raných odrůd jen tak nevidí, tvrdost šišek a nádherná fialovo-růžová barva nás dostávala! Byla zralá po 50 dnech kvetení, stejně jako Purpurea. Konec září se nám blíží, venku padají trakaře, všechen zelený život venku žloutne a teploty padají prudce dolů.

Nyní jsme rádi za to, co jsme pro naše rostliny udělali. V pěstební místnosti máme stabilní teplotu okolo 15 stupňů, perfektní vlhkost a ještě lepší květ. Plíseň se drží dál od našich dveří a v hlavě nám proudí myšlenky a nápady do dalších ročníků, jako třeba automatická závlaha a automatické zatmívání oken pro urychlení květu nebo idea dvou sklizní za jednu outdoor sezónu.

Operace Lazebník

Pomalu přichází den D, nebo tedy spíše den S – den sklizně hlavních výpěstků. Semínka jsou zralá, takže hrrr na to. Před sklizní je nutno další kadeřnická úprava, a to doslova! Jako na vojně.

Do hola! Ruce lepí, nůžky ještě více. Je nám jasné, že na sklízení budeme potřebovat chirurgické rukavice, ať máme čisté ruce. Zásobu piva a jídla a jde se na věc. Čeká nás 40 rostlin a ještě více odpadu (hlína, kořeny atd.), které musíme kus po kousku snášet dolů a ven na kompost.

Květiny pečlivě ostříháváme a značíme, ať víme, která je která a hlavně, na které jsou jaká semínka! Půda nám perfektně poslouží i na sušení – to provádíme tak, že napneme provazy a označené květiny pověsíme takzvaně vzhůru nohama. Po pár týdnech sušení vybereme semínka a uschováme v ledničce pro další sezónu.

Z odpadu, jako jsou listy a spodní květy, uvaříme výbornou mast pro naše blízké pomocí receptu tety Bushky. Děkuji, teto! A také si vyrobíme nějakou čokoládu, tu my rádi. Ale o její výrobě snad až někdy příště…

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!