Kouřová clona
Marihuana jako taková těžko poškodí vaše fyzické zdraví a pokud trpíte nevolností, křečemi, chronickou bolestí nebo ztrátou chuti k jídlu, může vám dokonce prospět. Vdechování kouře ze spálené marihuany přesto vaše zdraví poškodit může. Marihuana je sice přírodní droga, ale kouření je oproti tomu dost nepřirozené.
Nepřirozené v porovnání s čím? Pilulky jsou nepřirozené, stejně jako to, že se nežvýkají a polykají vcelku. Noční pohled na farmaceutickou fabriku s jejími ohnivými výhněmi a převalujícími se sloupy kouře dělá dojem scenerie popisované v Danteho Infernu. Ti nebozí lidé, kteří žijí po větru si na vlastní kůži mohou ověřit, že farmaceutický kouř je výrazně nepříjemnější, než ten marihuanový.
Kouř z jakéhokoliv zdroje a v jakémkoliv množství dráždí dýchací ústrojí. Kouř je tou symbolickou kouřící hlavní, jen bez té hlavně. Kouření je vždycky špatné. Můžete záměrně ignorovat fakta o kouření, ale tím budete obelhávat pouze sebe, protože žádná kouřová clona vaše plíce neochrání. Zatímco jezení brokolice vás může před rakovinou ochránit, její kouření vám rakovinu spíše způsobí. Uzené potraviny byly celkem spolehlivě spojeny se zvýšeným výskytem rakoviny žaludku. I vonné tyčinky, které ošálí nos, jsou pro vaše plíce zase jen kouřovou clonou.
Kašlíky
Kromě kanabinoidů v marihuaně a nikotinu v tabáku si jsou tyto dvě byliny celkem podobné. Kouřené obsahují obě dehet a oxid uhelnatý. Ve skutečnosti obsahuje marihuanový kouř více obojího. Kouřené obě dokážou stáhnout průdušky. Kouřené obě dokážou vyvolat kašel a nadměrnou tvorbu hlenu. Kouřené obě způsobují poškození buněk v plicích, což otevírá do organismu cestu bakteriálním, virovým i plísňovým infekcím, konkrétně třeba bakteriální angíně, virové chřipce nebo mykotickému zápalu plic. Tabákový kouř je přímou příčinou rozedmy plic. Výzkumy ale ukazují, že marihuanový kouř rozedmu plic nezpůsobuje. Tabákový kouř může vyvolat akutní i chronický zánět průdušek (bronchitidu). Marihuanový vyvolá spíše akutní zánět, který se dá léčit prostě jen méně častým kouřením nebo jeho dočasným vysazením, ideálně samozřejmě definitivním. Když už, tak už. Kašlete při kouření? Pak jste toho vykouřili moc. Kašlete po kouření? Pak kouříte moc často.
![]() |
Denní dávka marihuany u nejnáruživějších kuřáků odpovídá jen asi dvěma tabákovým cigaretám. Většina rekreačních uživatelů ale kouří jen jednou nebo dvakrát do týdne, tedy stěží ekvivalent dvou chesterfieldek za měsíc. Docela nepoměr ke kuřákům tabáku. Ani zdravotní uživatelé většinou nekouří marihuanu častěji, než dvakrát denně, což může odpovídat tak půlce tabákové cigarety. Třeba pro těch nemálo kuřáků se zeleným zákalem, kteří si ho uhnali spotřebou dvou krabiček cigaret za den, může cigareta marihuany denně představovat vážné zdravotní riziko, pro nás ostatní ale zdravotní následky opakovaného dýchání městského smogu (…kašel) každou minutu (…astma) každého dne (…rozedma plic) představuje závažnější ohrožení zdraví, než kouření marihuany. I tak jsou tu pořád způsoby, jak rizika marihuany ještě snížit. O těch si ale povíme až příště.
Něco málo o rakovině
Čtení textů o rakovině zvyšuje šanci, že se budete rakoviny obávat. Obavy z rakoviny zvyšují šanci, že skutečně budete rakovinou postiženi. Pokud se rakoviny bojíte už teď, sjeďte pohledem rovnou o dva odstavce níž.
Některá lékařská hlášení (nikoliv studie) spojují silné kouření marihuany se zvýšeným rizikem rakoviny ústní dutiny, průdušnice a hrtanu, obzvláště u uživatelů ve věkové kategorii do 40 let, tedy v kategorii, kde jsou tyto druhy rakoviny relativně vzácné. Některé studie spojují marihuanový kouř s poškozením plic. Přestože žádné studie přímo nespojují rakovinu plic s kouřením marihuany, může to být jen proto, že plíce coby velký orgán potřebují být kouři exponovány dlouhou dobu, aby se mohly rozvinout jasné známky onemocnění. Anekdotická hlášení (tedy opět nikoliv studie) indikují, že hipíci let šedesátých, kterým nyní táhne na sedmdesátku a nekouří tabák, nevykazují zvýšenou náchylnost k rakovině plic proti těm, kteří nekouří ani marihuanu.
Mezitím každým rokem umírá na nemoci spojené se závislostí na tabáku (rakovina plic, nemoci srdce a cév, respirační onemocnění) asi 400 000 amerických, 46 000 kanadských a 18 000 českých kuřáků. Někteří kuřáci marihuany se stanou psychicky závislými („Když nejsem zkouřenej, tak si ten film pořádně neužiju!“), ale žádní fyzicky („Nemůžu jít na film, protože nejsem zkouřenej!“). Málokdo a málokdy si vyzkouší předávkování („Nemůžu jít na film, protože jsem zkouřenej!“) a ještě nikdo (!!!) na něj neumřel („Nemůžu jít na film, protože jsem po smrti!“). Přitom každý rok zemře 50 000 Američanů a 600 Čechů na předávkování alkoholem. Volně prodejné léky proti bolesti zabijí v Americe (z naší zemičky data nemám) dalších 7 000 lidí ročně. Holt zbaví bolesti, napořád.
Nestrachujte se!
Takže pokud kouříte marihuanu, nestrachujte se! Starosti vám můžou uškodit víc, než hulení. A když už jsme v tom, relaxujte! Pojměte kouření marihuany jako rituál a, obdobně jako při józe nebo meditaci, si dopřejte 15 nebo 20 minut klidu v jinak stresujícím dni. Prostě, nebojte se mezi těmi 25 000 nádechy denně udělat 25 nádechů přes rozpálenou bylinu. Pokud ale chcete být echt zdraví, počkejte si na další díl našeho nového seriálu.
Překlad : Boris Berrea
Děkujeme magazínu Treating Yourself za svolení otisknout tento článek www.treatingyourself.com
Autor textu má na kontě knihy Radical Vegetarianism a Sprout Garden a je častým přispěvatelem časopisů o celostní medicíně. Coby paraplegik je zdravotním uživatelem marihuany od pasu dolů a rekreačním od pasu nahoru.
Lekce lingvistiky
Slovo droga původně označuje obecně jakoukoliv sušenou bylinu. V anglofonních zemích a řidčeji i u nás se tak označuje jakékoliv léčivo, ať už je to bylinka nebo prášek. U nás i u nich se toto slovo vžilo i jako souhrnný pojem pro vědomí měnící a/nebo návykové látky.