Aktuální článek
Milovník marihuany nejúspěšnějším olympionikem v dějinách

Milovník marihuany nejúspěšnějším olympionikem v dějinách

  • Americký plavec Michael Phelps se na nedávno skončených Letních olympijských hrách v Londýně nesmazatelně zapsal do historie. Za svou nedlouhou kariéru posbíral na olympiádách více medailí než kdokoliv před ním.

A přitom ještě před pár lety byl tento rekordman dočasně vyloučen z reprezentačního týmu za to, že si, dle fotografie zveřejněné v médiích, dovolil relaxovat se substancí, která není zdaleka tak škodlivá jako legální alkohol, o jehož negativním vlivu na přípravu a výkony sportovců se všeobecně ví. Nedávno publikovaná studie navíc prokázala, že užívání samotné marihuany nemá negativní vliv na funkci plic a dýchání.

Stále více sportovců se veřejně přiznává k užívání konopí s odkazem na jeho hojivé účinky při léčbě zranění a na relativní neškodnost rekreačního užívání ve srovnání s alkoholem. Bohužel na většinu z nich čekají za tuto otevřenost pouze tresty a postihy.

Například profesionální zápasník MMA (Mixed Martial Arts – smíšená bojová umění) Nick Diaz dostal pokutu a zákaz činnosti za pozitivní nález THC v krvi po únorovém zápase v nevadském Las Vegas, ačkoliv v té době vůbec nebyl pod vlivem. Diaz je navíc licencovaným pacientem s legálním přístupek k lékařské marihuaně v Kalifornii, kde žije, přičemž i v Nevadě je konopí pro lékařské účely povoleno. Nedávno byla za pozitivní test na marihuanu vyloučena také Stephany Lee, členka olympijského wrestlerského týmu USA, čímž pro ni letošní olympijský oheň definitivně vyhasl.

Na příkladu Michaela Phelpse je vidět, jak nesmyslné je perzekuovat profesionální sportovce za užívání konopí. Ale právě tito talentovaní a výjimečně pracovití jedinci mohou díky svým schopnostem rozbít negativní stereotypy a zkreslené představy veřejnosti, se kterými se museli potýkat po dlouhá desetiletí i všichni ostatní příznivci konopí. Nevzdělaní a špatně informovaní byrokraté a zákonodárci však nadále brání sportovcům nejen v kultivaci těla a ducha a v reprezentování své vlasti, ale svým způsobem také v naplňování olympijských ideálů, mezi něž patří, a troufněme si to konečně vydechnout z plných plic, i požadavek rovnoprávnosti všech sportovců bez ohledu na to, zda pečují o svůj endokanabinoidní systém, či nikoli. !

Zdroj: blog.mpp.org

Studii v angličtině o vlivu marihuany na plíce a dýchání naleznete na stránkách jama.jamanetwork.com. Klíčová slova „marijuana” a „pulmonary”.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!