Aktuální článek
Konosprej – ústní sprej z konopí

Konosprej – ústní sprej z konopí

  • Konosprej je domácí ekvivalent léku z konopí Sativex od britské firmy GW Pharma, který je za cenu 125 liber (3 500–4000 Kč) za 10 ml možno zakoupit na speciální předpis i v českých lékárnách. Konosprej však i při nákladné domácí přípravě vychází více než 20× levněji.

Jedná se o tekutý pročištěný konopný výtažek naředěný alkoholem, který je určený pro aplikaci rozprašovačem pod jazyk (ne do nosu, jak v jednom rozhovoru v médiích „odborně” doporučoval premiér Nečas – to byste si poškodili nosní sliznici!). Díky vysoké biodostupnosti (schopnosti látky vstupovat do krevního oběhu v nezměněném stavu) takto aplikovaného výtažku se s touto metodou dosáhne mnohem vyšší účinnosti v léčbě než s použitím Fénixových slz, vyrobených ze stejného množství rostlinného materiálu.

Příprava Konospreje

Příprava výtažku spočívá v extrakci komplexu účinných látek obsažených v konopí (kanabinoidy, terpeny a flavonoidy) rozpouštědlem. Následuje jejich  převedení do propylenglykolu (ten se v těle rozkládá na hroznový cukr). Získáme tekutý konopný výtažek, který se dá ředit alkoholem či vodou a může se použít na celou řadu léčebných a kosmetických aplikací.

Výtažek se připravuje z květenství konopí (palic), která se těsně před zpracováním 10 minut dosuší při 100°C v troubě, pak se rozdrtí a prosejí na jemný prášek. U venkovního konopí je během prvních 6-8 měsíců od sklizně lepší před extrakcí předem dekarboxylovat (např. 2 hodiny při 70°C v tenké vrstvě na pekáči, vyloženém kartonem a v horkovzdušné el. troubě), protože později se při jeho zpracování příliš bouřlivě uvolňuje CO2 a dochází ke strhávání výtažku párou a tím i značným ztrátám. 

1. Extrakce

Jako extrakční činidlo (rozpouštědlo) se nejlépe osvědčil lékařský benzín, ale může se použít i éter nebo 99% alkohol. Množství potřebného rozpouštědla bude záviset na potenci a pryskyřičnatosti palic – od 1,5 litru až po 5 litrů na 100 g konopí. Všechny použité chemikálie by měly mít lékárenskou čistotu – propylenglykol, který se přidává opět v závislosti na potenci a pryskyřičnatosti palic v množství 1-4 ml na gram palic, aktivní uhlí (4 gramy na litr benzínového výluhu), destilovaná nebo demineralizovaná voda (stejné množství jako přefiltrovaného benzínového výluhu) a 60% alkohol na naředění výsledného výtažku.

Extrakci lze provádět perkolací – jemně nadrcený materiál se zalije rozpouštědlem ve velké rozdělovací nálevce konického tvaru s filtrem ze zmuchlaného papírového ubrousku a nechá se 4 minuty namáčet. Po této době se za současného pomalého přilévání rozpouštědla pomalu vypouští extrahovaný roztok, až jej čisté rozpouštědlo zcela vytlačí. Pro určení, jestli je třeba dále přilévat rozpouštědlo, se použije hmatová metoda. Namočíte palec a ukazováček do vytékajícího rozpouštědla, vyfoukáte je a zkusíte jestli prsty lepí. Když se prsty přestanou lepit, znamená to, že v louhovaném materiálu už nejsou přítomné účinné látky, a rozpouštědlo se přestane přilévat.

U velmi pryskyřičnatých palic se extrakce provádí přímým promýváním rozpouštědlem se 4 minutovým prodlením, pak se výluh přecedí a postup se zopakuje s novou várkou rozpouštědla.

2. Čištění extraktu

Do benzínového výluhu se přidá aktivní uhlí a po půlhodině s občasným promícháním se přefiltruje. Odstraní se tím barvivo chlorofyl (cca 30 %), které je přítomné v léčebně bezvýznamné koncentraci a navíc podléhá tepelné degradaci a znečišťuje výtažek. Filtrace se provádí klasickým způsobem – větší nálevka a filtrační papír. V případě nouze stačí i papírový filtr na kávu.

3. Odpařování rozpouštědla

Do elektrického rýžovaru se nalije přefiltrovaný benzínový výluh, přidá se stejné množství destilované vody a propylenglykol. Za častého míchání se vaří až do vyvaření benzínu a zredukování objemu na půl litr. Na hladině se během varu vytvářejí hutná mastná oka – rozpuštěné vosky obsažené ve výluhu.

4. Odstranění vosků

Pak se roztok nechá zcela vychladnout, aby vosky ztuhly, a přefiltruje se. Pozor – tato filtrace je velmi pomalá a může trvat mnoho hodin! Odfiltrované vosky je možno přidat do konopné masti – zlepší její účinnost.

5. Dekarboxylace

Poté se výtažek v propylenglykolu s vodou opatrně zahřívá při teplotě 50-60 °C až do odpaření vody. Zároveň je nutno kontrolovat stupeň dekarboxylace chuťovou metodou – karboxylové kyseliny jsou palčivé, takže s trochou zkušenosti se pozná, jestli jsou ještě přítomné. Dokud pálí, výtažek dále zahříváme. 

6. Hotový výrobek

Po následném naředění získaného výtažku 1:1 s 60% alkoholem (pro zlepšení viskozity a jemnosti rozprašování a zvýšení účinnosti vstřebávání do sliznice) získáte Konosprej, který je ve své podstatě stejný lék jako Sativex. K aplikaci je nutno použít rozprašovač s minimální jemností rozstřikování 100 střiků/10 ml.

Objevitel prvního endokanabinoidu anandamidua světově známý chemik českého původu profesor Lumír Hanuš, který se přípravou výtažků z konopí zabývá už mnoho desetiletí, shledal tento postup přípravy tekutého výtažku jako odborný a fundovaný.

Praktická poznámka k bezpečnosti a efektivitě práce

Extrakci i vaření za přítomnosti rozpouštědel je třeba provádět v dobře větrané místnosti či venku a za zvýšených bezpečnostních opatření. Pokud se používá rýžovar či podobné zařízení, měl by se na nádobu s odpařujícím se rozpouštědlem namířit ventilátor, který sfoukne páry pryč, aby nezkondenzovaly a nezatekly k topnému tělesu, protože by mohlo dojít k výbuchu.

V zimním období je během přípravy důležité udržovat teploty extrakčního činidla při extrakci mezi 15 a 20 stupni, nebo se účinné látky dobře nevytáhnou (vyplatí se dát rozpouštědlo předem vytemperovat při pokojové teplotě). 

Použití Konospreje

Konosprej se podává parenterálně (mimostřevní cestou), neboť se vstřikuje pod jazyk přímo na ústní sliznici. Díky použití propylenglykolu a alkoholu jako média se účinné látky velmi rychle vstřebají a přejdou do krevního oběhu. Při tomto způsobu aplikace téměř nedochází k tzv. „first pass effect”, kdy se účinné látky dostanou do zažívacího ústrojí a v játrech projdou metabolickými změnami, což silně zpomalí nástup jejich působení a pozmění jejich účinky.

Aplikace pod jazyk má tedy výrazný účinek na tzv. biodostupnost léku, tj. co si z něj tělo vezme a využije pro léčbu (např. u injekční aplikace bývá biodostupnost 100%). U nepročištěného výtažku-odparku (Fénixových slz) se biodostupnost odhaduje na 5-20 %, zatímco u Konospreje je podobná jako u Sativexu nebo při vaporizaci, čili 80%.

Sprej začne zabírat mezi 3-20 minutami. Zpočátku, než se vyvine tolerance, psychoaktivně účinkuje cca 4 hodiny, avšak terapeuticky mnohem déle, obvykle dvojnásobek této doby – a jeho nástup a účinky neovlivňuje stav naplnění žaludku. Rychlost nástupu účinků by měla vyhovovat i astmatikům, pokud včas aplikují a nenechají záchvat rozvinout.

Účinek je velmi rozdílný ve srovnání s nečištěným odparkem ze stejného materiálu – po Konospreji nejsou tak těžké psychické stavy či únava a odpadají problémy s jeho trávením.

Konosprej je třeba začít používat velmi opatrně, nejprve 1 střik večer a po 2 dnech postupně přidávat a případně při vyšším počtu střiků dávku rozložit během dne. Během týdne se vyvine tolerance na psychoaktivní účinek, pak by pacient neměl mít žádné problémy se zvládáním běžné práce. Britští pacienti užívající Sativex mohou i běžně řídit auto a u Konospreje by to mělo být podobné. Hladina THC v krvi po aplikaci výtažku pod jazyk rychle vytvoří dlouhotrvající plató, které by mělo být pod detekční úrovní běžných drogových testů, zatímco po inhalaci dojde k prudkému nárůstu a poklesu během pár hodin.

Samozřejmě, že Konosprej bude mít jen takové účinky, jaké má konopí použité pro jeho přípravu. Je vyzkoušený jako velmi účinný způsob aplikace u neurodegenerativních (např. roztroušená skleróza, Parkinsonova a Alzheimerova choroba, ALS – Lou Gehrigova choroba) a u autoimunitních nemocí jako astma, Crohnova nemoc, revmatoidní artritida, cukrovka II. typu nebo lupenka, je vhodný také pro léčbu zeleného zákalu. Dále se může použít i pro léčbu rakoviny, ale u některých typů této nemoci je nutno jej doplnit vaporizací nebo dalšími přípravky z konopí, obvykle čípky nebo konopnými koláčky, aby se účinné látky dostaly co nejblíže k ohnisku choroby.

Pokud je Konosprej vyrobený z konopí s účinkem na cukrovku, účinně reguluje hladinu krevního cukru – vyzkoušeno u diabetes mellitus II. Denní dávku Konospreje je třeba rovnoměrně rozložit a stříkat si pod jazyk 10-15 minut před hlavním jídlem. Výsledek je, že hladina cukru se pak drží v rozmezí 2-3 jednotek po celý den. Zároveň může po déletrvající léčbě dojít i ke snížení hodnot cukru v krvi a zlepšení průběhu nemoci.

Zájemcům o přípravu Konospreje ráda poradím a podělím se s nimi o své zkušenosti – pište mi na email: bushka@volny.cz.

Dekarboxylace konopí

Aktivní látky (kanabinoidy) jsou v rostlinách konopí obsažené v podobě karboxylových kyselin (THCA, CBDA apod.), které mají daleko menší účinnost než jejich neutrální deriváty. Proto je po usušení třeba nechat konopí odležet při pokojové teplotě a odvětrávat, aby v něm správně proběhla dekarboxylace. U venkovního konopí má teprve po roce dekarboxylace v přirozených podmínkách rostlina tu správnou skladbu pro použití v léčbě. U konopí pěstovaného pod lampami je dekarboxylace rychlejší, obvykle stačí 3 měsíce až půl roku. Nicméně venkovní konopí lze použít i dříve, tradičně to bývá po Vánocích (tzn. po 3 měsících od sklizně), pokud se správně předem upraví buď zahříváním v troubě, nebo dlouhou tepelnou úpravou během zpracování, jako např. při výrobě masti. Pokud tedy chceme konopí použít 3-8 měsíců po sklizni, dekarboxylaci provedeme následujícím způsobem:

Dekarboxylace v elektrické troubě s odvětráváním:

Palice rozložíme v tenké vrstvě na plechu vyloženém kartonem a 15 minut zahříváme při 70 stupních. Pak necháme pomalu vychladnout a zahříváme další 2 hodiny. Tento postup provádíme především pokud je konopí určeno na spotřebu bez další tepelné úpravy, jako například v podobě prášku sypaného do jídla. Také je doporučeno předem dekarboxylovat, jestliže z něj chceme vyrobit Konosprej, aby se při bouřlivém štěpení karboxylové skupiny neuvolňoval CO2 a nedocházelo ke ztrátám.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!