Aktuální článek
Drogová poradna

Drogová poradna

  • Ve spolupráci s online drogovou poradnou (www.drogovaporadna.cz), kterou spravuje tým zkušených odborníků o.s. Sananim.

Abstinenční příznaky

Dobrý den. Přítel po několika letech každodenního užívání skončil s kouřením marihuany. Má ale silné abstinenční příznaky jako nespavost, pocení, nevolnost apod. Je nějaká možnost, jak tyto příznaky zmírnit? Například nějaké bylinky nebo čaje?

Dobrý den. Vysazení marihuany v případě předchozího dlouhodobého a intenzivního užívání skutečně mohou provázet nepříjemné psychické i somatické potíže. Příteli bych na nespavost doporučovala v hojném množství popíjet meduňkový čaj, který zklidňuje. Na žaludeční nevolnosti vám poradí vhodný bylinný čaj nebo preparát v lékárně. Mohlo by pomoci i užívání volně prodejného léku MAGNE B6, který zlepšuje stavy podráždění, nervozity a úzkosti. Postupem času by s abstinencí tyto nepříjemné stavy měly slábnout a vymizet, chce to vydržet. Pokud by potíže dlouhodobě přetrvávaly nebo se příteli abstinence nedařila, bylo by rozumné obrátit se na odborníky, kteří mu s tím budou umět pomoci. 

Silniční kontrola

Zdravím všechny!

Nedávno jsem absolvoval silniční kontrolu státní policií, jejíž součástí byl i test na drogy provedený soupravou Drugwipe5+. Na testu se mi vybarvil cannabis, kontrola probíhala v půl jedné ráno, marihuanu jsem přitom užil 24-26 hodin předtím. Zkouřený autem nejezdím! Trval jsem na odběru krve, který mi byl proveden a policisté mi na místě zadrželi řidičský průkaz. Jakou mám naději, že mi nenaleznou aktivní THC v krvi?

Zdravím vás.

Orientační testy ze slin, které provádí policie, mohou poskytnou pozitivní výsledek jednak v případě, jste kouřil marihuanu těsně před řízením a jste intoxikovaný, a jednak v případě, že jste marihuanu kouřil nedávno (ve vašem případě zřejmě den předtím), ale nejste aktuálně pod jejím vlivem v okamžiku řízení. Právě proto se provádí laboratorní test z krve, který má prokázat přítomnost THC, resp. metabolitů THC a určí, zda jste aktuálně pod vlivem. Pokud laboratoř prokáže THC, tak je rozdíl, zda prokáže aktivní THC (jste aktuálně intoxikovaný) nebo metabolity THC (kouřil jste v minulosti). V prvním případě je to problém (přestupek či trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky), v druhém případě byste problém žádný mít neměl. Aktivní THC se prokáže s největší pravděpodobností do 12 hodin od poslední užití marihuany. Nicméně jako maximální doba, po kterou lze aktivní THC prokázat, se uvádí 24 hodin. Přeji hodně štěstí.

Mám syna vyhodit z domu? 

Zdravím vás. Můj 17 letý syn kouří marihuanu. Tvrdí že jen občas, ale co tím myslí mi dále nechce upřesnit. Máme velice dobrý vztah a můžeme o tom spolu bez emocí mluvit. Přesto už opravdu nevím, jak mu vysvětlit, že by s tím měl přestat. Velice mě to trápí a mám strach, že začne užívat i jiné drogy. Kamarádka mi řekla, že kdesi četla, že pokud dítě nechce samo přestat, je jediné řešení vyhodit ho z domu. K tomu nemám žádnou odvahu a myslím, že by to bylo ještě horší. Jinak je to hodný a citlivý kluk a nedělá žádné další problémy.

Dobrý den. Jak sama píšete, vyhazov z domu v tomto případě určitě není adekvátní řešení. Kamarádka pravděpodobně četla něco o těžké závislosti na tvrdých drogách, kdy se rodičům ztrácejí ve velkém peníze a cenné věci. Někdy jsou i v nebezpečí agrese, každopádně jsou v trvalém stresu, co je doma čeká. Co se týká marihuany, může mít její častější užívání (více než jednou za 14 dní, lépe měsíc) trvalý mírný vliv na psychiku. Znamená to hlavně problémy s pamětí a soustředěním, což může vašeho syna zajímat hlavně pokud studuje, nebo se na další studium chystá. Sama posoudíte, jestli se jeho chování, nebo cíle nějak mění.

Jak na nespavost?

Dobrý den. Je mi 16 let. S kamarády jsme poslední měsíc a půl kouřili každý den marihuanu. Mám slabé spaní a na marihuaně se mi líbilo, že mě vždy dokázala krásně uspat. Ale začínal jsem cítit, jak mi pomalu ,,vymývá mozek” a tak jsem ze dne na den přestal. Kamarádi jsou naštěstí rozumní a chápou mě. Ovšem zhoršily se mi problémy se spaním. Nevím, zda je to opravdu vysazením marihuany, nebo tím, že jsem přespalý. (Za tu dobu co hulím mi přijde, že jsem toho naspal až moc 🙂 Je to boj ráno vstát z postele víc unavený, než když jdu spát.

Dobrý den,

předně obdivuji, že jste to s marihuanou takhle rychle skoncoval a včas si rozmyslel možné zisky a ztráty. Co se týče problémů se spaním, bude to nejspíš kombinace obojího. Po vysazení je celkem běžné, že se objeví problémy se spánkem, a k tomu jste navíc byl „přespalý”, možná i trochu „uválený”. Pokud budete sportovat a dodržovat pravidelný režim (7 hodin spánku stačí, i když se cítíte unavený, tak vám to nijak neublíží), brzy se to jistě srovná zase do normálu. Dejte tomu ještě tak měsíc, uvidíte, že problémy pomalu vymizí.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!