Aktuální článek
Seedbanky: T. H. Seeds

Seedbanky: T. H. Seeds

Profilový obrázek
  • Do našeho pravidelného seriálu o semenných bankách jsem tentokrát vybral společnost T.H.Seeds, která patřila mezi první seedbanky založené počátkem devadesátých let v Holandsku, a která si do dnešních dnů udržela vysokou úroveň i oblíbenost mezi pěstiteli.

Společnost byla založena v roce 1993 společně s konopným infocentrem a obchodem s konopným zbožím pod hlavičkou CIA (zde nikoliv americká rozvědka, ale Cannabis In Amsterdam). Jejich nejpůsobivějším produktem je bezesporu odrůda SAGE (Sativa Afghani Genetic Equilibrium) neboli česky šalvěj. Tato odrůda je oblíbená mezi pěstiteli na celém světě pro svoji sílu, krásné paličky a zejména poměrně neobvyklé kořeněné aroma, které nezainteresovaným osobám ani nepřipomíná marihuanu. Jen tato odrůda samotná vyhrála celkem osm medailových pozic v různých ročnících Cannabis Cupu, což samo o sobě je dobrým ukazatelem kvality.

T.H.Seeds založili svůj byznys především na importu severoamerických odrůd (zejména ze slunné Kalifornie), které přepracovali pro indoor nebo pro evropské venkovní podmínky. Některé z jejich venkovních odrůd jsou oblíbené i u nás. Sám jsem viděl několik krásných growů odrůd Mendocino Madness a Heavy Duty Fruity. Mendocino Madness pochází ze severokalifornské odrůdy Madness a velmi brzy kvetoucího samce Kwiksilver. Přes relativně brzké dozrávání (konec září/začátek října) je schopná dát neobvykle vysoký výnos. Pěstitelé si pochvalují zejména nasládle kořeněnou vůni rostlinek. Heavy Duty Fruity je zase pěstiteli vychvalována za velmi snadné řízkování matečních rostlin a těžkou vůni přezrálého ovoce.

Popisovat zde všechny jejich odrůdy by bylo skutečně na dlouho, takže jen stručně ty nejvěhlasnější. Bubblegum od T.H.Seeds pochází ze stejné mateční rostliny, jako ten od Serious Seeds, takže oba jsou té nejvyšší kvality. The Hog je velmi silná indika pocházející z Tennessee, zajímavá zejména pro neobvyklé aroma, mezi growery často označované jako „piss“ (význam si domyslete), které vykazují i některé další odrůdy. Sage ‘n Sour je kříženec SAGE a Sour Dieselu, o kterém píšu na jiné stránce tohoto časopisu.

T.H.Seeds prostě nemají v nabídce nic vyloženě špatného. Mají dobré odrůdy a mají skvělé odrůdy. Nejedná se o perfekcionisty, aby každá jejich linie musela být přímo klenotem, ale šmejdy do prodeje nepouští, takže nákupem jakýchkoliv jejich semen určitě neprohloupíte. Cenou patří T.H.Seeds do průměru. Balíček deseti nefeminizovaných semen stojí kolem tisíce korun, což není budgetová cena, ale ani nic přemrštěného.

Rozhovor:

Douglas Mignola,
zakladatel T.H.Seeds

Kdy, kde a jak vešla vaše firma v život?

Po založení společnosti jsme v roce 1993 dostali možnost pořádat High Times Cannabis Cup. Rozhodli jsme se Cannabis Cup otevřít pro veřejnost. Celebrity hlasovaly ve slepém testu o kvalitě jednotlivých odrůd, zatímco veřejnost hlasovala v soutěži popularity o nejlepší coffeeshop. Tento formát se od té doby používá až na jednu změnu. V roce 1993 byl nejdůležitější slepý test a soutěž popularity coffeeshopů byla až na druhém místě. Po tomto roce se v High Times rozhodli, že soutěž coffeeshopů bude prvořadá. Tato výměna vedla k většině kontroverzí kolem High Times Cannabis Cupu, protože každý rok vyhrávaly ty stejné coffeeshopy. Pokud chcete skutečně vědět, které byly v daných letech ty nejlepší odrůdy, sledujte výsledky soutěží seedbank, protože u nich se pořád jedná o slepé testy – a tím nestranné.

Tenkrát v třiadevadesátém byly v Amterdamu jen tři seedbanky, Sensi Seeds, Dutch Passion a Positronics (pozn. autora: Positronics již neexistují, ale jejich skunk je legendou a v podobě klonů koluje dodnes). Začali jsme prodejem jejich semen spolu s našimi vlastními. Těmi byly v té době Bubblegum, SAGE a několik kříženců Skunku.

Dost z vašich odrůd jsou skutečnými stavebními bloky toho, čemu nyní říkáme marihuana. Vidíte často lidi stavět na vašich odrůdách svůj vlastní byznys?

Skutečně pozorujeme, že naše odrůdy používají ostatní jako, jak říkáš, „stavební bloky“. To je pro nás veliký kompliment. Nikdy jsme netvrdili, že jsme vynalezli marihuanu nebo k nám sestoupil z vrcholků hor guru, který nám dal dokonalou odrůdu. Pravda je taková, že 90 procent současných odrůd pochází od growerů z USA, bývalých hippies, kteří si dali dost práce s tím, aby tyto skvělé linie vytvořili. Bubblegum jsme prostě dostali z východního pobřeží. SAGE je křížencem dvou odrůd, které jsme obdrželi z Kalifornie. MK-Ultra je původní klon OG Kush zkřížený s naším samcem G13 a byla také první odvozeninou OG Kushe, která kdy vyhrála Cannabis Cup. Od té doby byla většina vítězů v kategorii Indika právě nějakou variací na OG Kush, které často připomínali právě naši MK-Ultra. Jsme rádi, že můžeme být součástí tohoto procesu.

Co váš Bubblegum? Tuhle odrůdu lze najít u hodně seedbank, dokonce i u těch seriózních. Jaké je pozadí té vaší?

Bubblegum sehnal můj kolega Adam. Když ho tenkrát v roce 1992 přivezl z Ameriky, docela zamíchal Holandskou coffeeshop scénou. V té době bylo to nejlepší, co se dalo sehnat, Super Skunk, který ale nijak „super“ nebyl, případně Cali Orange a tak. Adam pěstoval Bubblegum ve svém bytě v Amsterdamu a jednou v noci v noci, když nebyl doma, byl vykraden. Zloději pobrali všechny rostliny, přestože ještě měly daleko do sklizně. Naštěstí zůstala alespoň jedna větvička, ze které bylo možno udělat nový klon. Vím o tom, že Serious seeds (původně Cerebrial seeds) a Sagamartha mají také tento původní Bubblegum. Kromě nich nevím už o nikom, kdo by neměl jen kopie.

Jaké vaše odrůdy jsou mezi zákazníky nejpopulárnější a proč si myslíte, že to tak je?

Mezi našimi letitějšími zákazníky je jednoznačně nejoblíbenější SAGE. Ta je ostatně favoritem i pro mě. Ze všech vítězů Cannabis Cupu má právě SAGE nejvyšší obsah THC a přesto je možné na ní normálně fungovat. Má takovou zvláštní kořeněnou chuť, která vám naplní pusu slinami a právě proto je tak unikátní. SAGE roste většinou s jednou hlavní palicí (tzv. colou), takže se snadno pěstuje ve větších množstvích. Palice mají jen velmi málo zbytečných listů, díky čemuž se dobře stříhají. Nakonec je i velmi hustá, váha palic vás skutečně překvapí. Ostatní kříženci SAGE jsou: Kushage (OG Kush x SAGE), Wreckage (Trainwreck x SAGE) a SAGE ‘n Sour (SAGE x Sour Diesel). Mladší generace zase miluje těžké indiky jako Dark Star (přezdíváme jí „Dark Coma“), MK-Ultra (a její mnohé křížence), Bubblegum a A-Train. Tyto kytky vás přemění v gaučovou bytost a solidně vás rozkašlou po ráně z bongu. Spousta lidí to miluje! Pro outdoor pěstitele je v naší nabídce číslo jedna Heavy Duty Fruity. Z balíčku semen dostanete většinou hned několik fenotypů, mezi kterými je dost těch vítězných.

Nemůžu ignorovat skutečnost, že nenabízíte žádné samonakvétací odrůdy. Má to svůj účel? Většina vaší konkurence už svoje odrůdy na trh uvedla.

Dosud samonakvétačky nenabízíme, a to z jednoho prostého důvodu – chutnají jako ruderalis (teda jako shit). Osobně ruderalis radši nosím jako oblečení, než abych ho kouřil. Až bude jejich šlechtění tak daleko, že nebudou chutnat mizerně, tak je třeba i nabídneme. Když se poprvé objevila feminizovaná semena, slyšeli jsme od všech jen stížnosti na hermafrodity. Vzpomínám, že když jsem před pár lety navštívil veletrh Spannabis, spousta známých z ostatních seedbank o nich mluvila. Ohledně femek dostávali jen špatnou zpětnou vazbu. Tak jsme čekali, než technologie dostatečně pokročí. Dokonce jsme sami udělali tři roky nazpátek jednu špatnou várku. Pokud někdy v budoucnu dostanu jointa ze samonakvétačky a bude chutnat dobře, půjdeme do toho. Do té doby si nemyslím, že naši zákazníci chtějí ruderalis kouřit, to se do něj budou spíš oblékat.

V Holandsku proběhly jisté „modifikace“ legislativy ohledně konopí. Předpokládáte nějaký dopad na vaše podnikání?

Nizozemská vláda už roky vyhrožuje, že zřídí speciální „trávové pasy“ , se kterými budou moci na nákup do coffeeshopu jen místní. Tentokrát to vypadá vážněji než kdy dřív, ale nemyslím si, že se Amsterdam touto cestou vydá. Mám spoustu přátel podnikatelů, kteří jezdí do Amsterdamu na veletrhy nebo jen tak na výlet téměř pouze kvůli coffeeshopům. Většina z nich má nemalé zdroje, které jsou ochotni utrácet v restauracích, hotelích a jinde. Amsterdam je krásné město, které ale rozhodně není proslavené svým „nádherným“ počasím, ani tam lidé nejezdí kvůli jídlu (pozn. autora: ačkoliv holandské sýry jsou vynikající). Amsterdam coffeeshopy potřebuje a bylo velmi smutné, kdyby zmizely. Squat párty, které jsem dříve zbožňoval, už také téměř zmizely. Přijít o coffeeshopy by znamenalo přijít o kus identity a tolerantních postojů. Tenkrát v roce ´93 jsme mohli semena v Holandsku legálně vypěstovat. Nyní nesmíte mít ani jednu lampu. Většina seedbanek přesunula solidní část svého byznysu do Španělska. Já jsem to s mnoha svými odrůdami udělal také. Španělé, se kterými pracuji, se mnohem více zajímají o to, jak rostlinky rostou, jak se suší a stříhají. Hádám tedy, že se všichni musíme přizpůsobit. Konopí se prostě přesune tam, kde si ho budou nejvíce vážit.

Čím si myslíš, že to je? Holandsko dlouho platilo za určitý maják naděje pro huliče a teď, když většina světových zemí tlak na konopné drogy uvolňuje, zrovna Holandsko se otáčí o 180 stupňů.

Skutečně doufám, že legalizace (nebo alespoň tolerance) konopí nakonec nastane. Jedna moje kamarádka byla v terminálním stadiu rakoviny a tráva ji zachránila život, a vím o mnoha takových případech. Wernard (majitel prvního coffeeshopu v Holandsku) léčí pacienty dříve konopím nepolíbené a má úžasné úspěchy. Je tragédie, že se z trávy stalo víc politické téma než zdravotní. Když byla šéfka DEA tázána před kongresem, jestli je tráva stejně nebezpečná jako crack nebo heroin, tuto otázku prostě přešla a prohlásila, že nejsou žádné zdokumentované případy, kdy někomu pomohla. Ať už pravičák nebo levičák, měli bychom všichni bojovat za legalizaci konopí!

Základní informace

Země původu: Nizozemsko, Amsterdam
Web: www.thseeds.com
Rok založení: 1993
Jména vlastníků: Adam Dunn, Douglas Mignola, THSeeds zákazníci
Slavné odrůdy: SAGE, MK-ULtra, The HOG, Burmese Kush, BubbleGum, Heavy Duty, Fruity, Sage ‘n Sour
Ocenění:High Times Cannabis Cup Winners – The HOG, MK-Ultra x 2, Kushage, SAGE (press cup), Cold Creek Kush, Sage ‘n Sour, SAGE (highest tested THC of any Cup winner), Chocolate Chunk (hash category), Electric Lemon-G
Další produkty: konopné oblečení Hemp Hoodlamb

Burmese Kush je rychle kvetoucí O.G. Kush hybrid, který má charakteristickou OG Kush chuť i sílu.
Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!