Aktuální článek
Tipy & triky: Tvarování rostlin

Tipy & triky: Tvarování rostlin

Profilový obrázek
  • Teď v září je to sice už na krajíčku, ale pořád ještě dáváme kytkám jejich finální tvar. Různé tvarování rostlin má velmi konkrétní využití a právě to vám chci trochu přiblížit, i když moje rady nejspíš využijete až v další sezóně. Způsobů, jak tvarovat kytičky je spousta. Některé jsou jen okrasné, jako když si vytvoříte konopnou pergolu, některé mají ryze praktické využití. Na ty praktické se zaměřím.

Proč vlastně kytky tvarovat

Motivy můžou být různé. Někdy pěstujeme u plotu, takže potřebujeme, aby nepřerostly určitou výšku. Můžeme mít málo kytek (a přiznejme si, že pět pokutových rostlin moc není) a chceme z nich co největší sklizeň. Tvarování rostlinek ovlivňuje i výskyt plísně a míru následků, pokud už se jednou objeví. Důvod může být i jenom osobní preference, někdo prostě nemá rád klasický tvar konopí, takže s nimi provádí různé jiné kreace. Tvarování tedy ovlivňuje prakticky všechno, co nás u rostlinek zajímá, ať už jsou to rozměry, výnos, náchylnost k plísním nebo struktura květu. Nemám v úmyslu se zde příliš do detailů zabývat metodami tvarování, ale spíš výslednými tvary, kterých lze dosáhnout.

Něco obecně k tvarování

Když stříháme do rostlin, tak vždy čistými ostrými nůžkami nebo žiletkou. Snažíme se také minimalizovat plochu poranění, abychom nevytvářeli zbytečný prostor pro různé choroby a plísně, takže vždy stříháme/řežeme kolmo ke stonku. Pokud zaštípáváme vršky, pak stačí, když vezmeme mezi palec a ukazovák úplnou špičičku a ohneme ji kolmo ke stonku. Mladé části rostlin jsou křehké, takže se čistě ulomí, poškození je minimální a nepřicházíme zbytečně o větší část rostliny než je nutné. Pokud ohýbáme/lámeme, pak je třeba dát si pozor na úplně ulomení. Je rozdíl mezi zlomenou a ulomenou větví. Zlomená větev nemá poškozené vnější pletivo a dokáže dále růst. Ulomená větev nedrží vůbec nebo drží jenom na kousíčku lýka a po pár dnech uschne. Velmi mladé a velmi staré části rostlin jsou křehké, takže lámeme nejméně dvacet centimetrů pod vrcholkem rostliny, u větších rostlin to může být i více. Lámeme tak, že vezmeme stonek mezi prsty a párkrát ho zmáčkneme, aby trochu povolil a byla menší šance na úplné ulomení. Potom ho v místě pomačkání pomalu ohýbáme směrem dolů. Rostlina má velkou sílu takováto poškození napravit, takže je třeba větve skutečně zlomit tak, aby směřovaly kolmo k zemi a volně visely na vnějším pletivu stonků. Ohýbání je naproti tomu praktika, při které k poškození nedochází vůbec. Při ohýbání můžeme tvarovat i čerstvé větve, ale je třeba to dělat postupně, například s použitím kolíku zapíchnutého v zemi a postupného přitahování provázku, který je uvázán kolem větve.

Nesmíte se bát kytičky oholit důkladně.

Divočina

Tady není moc co povídat. Divočinou zde myslím kytku rostoucí bez jakýchkoliv zásahů. Většina odrůd nabývá tvaru vánočního stromečku, který je protáhlejší u sativ a baňatější u indik. Většinou dává dobrý výnos a nejlepší využití je v terénu, kde se ke kytkám často nedostanete. Rostliny sázíme v odstupech nejméně 50 centimetrů. 

A takhle to vypadá po pár dnech.

Klasika

Jedná se jen o mírně upravenou divočinu. Vylepšení je v tom, že odstraníme několik pater spodních větví, na kterých se beztak nic moc neurodí a jen se vytváří zbytečné stonky. Tímto ušetříme rostlince energii, kterou pak může dát do vrcholků. Přesný postup je takový, že na začátku fáze květu odstraníme rostlině každou větev, nad kterou se nachází nějaká větší. Nejspodnější patro větví tak budou tvořit nejsilnější větve a pod nimi nebudou žádné neužitečné spodky. Výnos je velmi podobný jako u divočiny. Výhoda je v tom, že místo několika desítek gramů nekvalitních paliček dostaneme o to větší hmotu vrcholků.

Takhle má vypadat koule, některé odrůdy to ale zvládnou s jedním zastřižením.

Gorila

Pokud klasiku rozvineme dál, dostaneme se ke gorila pěstování. To spočívá v odstraňování všech větví až do začátku květu. Výnos na jednu rostlinu jde rapidně dolů, ale výnos na osázenou plochu naopak stoupá. Na každé rostlině vyroste jen jedna souvislá centrální palice, na kterou je radost pohledět. Rostliny se sází velmi blízko sebe, jen asi 15 centimetrů.

Sice malinká gorilka, ale pro představu přesná.

Násobná gorila

Základní myšlenka je stejná jako u gorily, jen na každé rostlině uděláme několik hlavních větví. Rozumný počet jsou tak 4. Rostlinku tedy zastřihneme asi nad pátým patrem, odstraníme všechny větve až na horní dvě patra (tedy 2 x 2 větve) a pak u každé z nich aplikujeme postup z gorily. Získáme tak na každé rostlině 4 vysoce kvalitní souvislé palice. Rostlinky sázíme v rozestupech kolem 30 centimetrů. Alternativou je ohnutí rostlinky k zemi se čtvrtým patrem a dotvarování nůžkami po nějakých dvou týdnech, když se kytička srovná.

Čtveřice rostlinek bez jakéhokoliv zásahu.

Klasika se zastřižením

Jedním zastřihnutím kolem desátého patra docílíme toho, že rostlinka bude širší, kmen robustnější a nepotáhne se tolik do výšky. To se hodí, když si nemůžeme dovolit maximální výšku rostlin nebo když rostlina stojí v otevřeném terénu a obáváme se poškození větrem. Sázíme s větším odstupem než u klasiky, asi tři čtvrtě metru.

Okolík s jediným zastřihnutím.

Okolík

Název tohoto střihu odkazuje na tvar květu miříkovitých rostlin, jako je kerblík, mrkev nebo bolševník. Takový tvar rostliny, tedy jakýsi obrácený kužel, umožňuje maximální záchyt světla při přesně kontrolované výšce. Trochu připomíná indoorovou metodu ScroG (viz. box), ale tam se větve vplétají do sítě, která je v jedné rovině udrží. Bez podpory pletiva je takovéto tvarování náročnější, ale dá se zvládnout. Rostlinku zastřihujeme asi od pátého patra na každém druhém patře až do požadované výšky. Jakmile požadované výšky dosáhneme, zastřihneme všechny větve v jedné rovině a v ní je pak dále udržujeme. Když nějaká větev přeroste ostatní, prostě ji odstraníme. Při tomto extrémním stříhání raší uvnitř rostliny spousta tenkých vytáhlých větviček, které průběžně vystřiháváme. Pokud je v některém místě moc větví najednou, nebojíme se je vystříhat, protože by jen zbytečně zvyšovaly riziko plísně. Tento způsob úpravy se hodí do skleníků, na balkóny a na další místa, kde je důležitá přesná výška. Patří ale k těm náročnějším, takže ho nedoporučuji začátečníkům a určitě ho neprovádějte na rostlinách, ke kterým nebudete mít častý přístup, protože tvarování je třeba provádět alespoň jednou týdně. Takto stříhat rostliny je možné prakticky jen pokud rostliny stojí odděleně nebo v řadě, jinak bychom se k těm uvnitř pořádně nedostali. Alternativou k průběžnému stříhání je lámání a ohýbání větví v cílené rovině. Takto tvarované rostliny budou mít spoustu malých paliček, které ale budou mít všechny téměř stejnou kvalitu, protože to budou vršky. Výnos na plochu je zde maximalizován.

U samonakvétacích odrůd připadá v úvahu jedině divočina.

Koule

Kouli děláme pouze z rostlin, které rostou samostatně. Začít můžeme dvěma způsoby. Buď třikrát zastřihneme vrchní patro, nebo rostlinku s pátým patrem přitáhneme nějakým provázkem nebo drátkem k zemi. Při přitažení k zemi je třeba dát pozor, abychom nic nezlomili. Rostlinka pozná, že směr „nahoru“ se změnil a všechny větve začnou růst, jako kdyby byly tou hlavní. Když rostlina dosáhne asi metrového průměru, znova zastřihneme všechny větve, které viditelně vyčuhují z útvaru. To můžeme provádět i nadále, ale jednou by to mělo úplně stačit. Potom už jen občas mrkneme dovnitř a vystříháme větývky, které jsou evidentně moc slaboučké na to, aby na nich něco pořádného vyrostlo.

Závěr

Konopí je velmi odolná a tvárná rostlina, takže se dá tvarovat prakticky libovolně, jen je třeba dodržet určitá minimální pravidla. Nebojte se experimentovat, protože rostlinku přinejhorším zpomalíte. Vzpamatovat se často dokáže i z oholení až na stonek. Základní způsoby tvarování, které jsem zde nastínil, používám já osobně a rozhodně nejsou jediné možné. Berte je spíše jako inspiraci než jako pevná pravidla.

ScroG 

Zkratka vychází ze slov Screen of Green (zelená síť) a jedná o techniku zejména pro indoor pěstitele, kdy se rostlinky velmi často zastřihují. Na začátku květu se do výšky vrcholků přidá sí či pletivo (proto screen), do kterého se pak jednotlivé vrcholky vplétají za účelem vytvořit souvislou plochu a maximálně tak využít světelnou energii i omezený prostor.

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!