Aktuální článek
Odešel malý bojovník s velkým srdcem

Odešel malý bojovník s velkým srdcem

  • Cash „Cashy“ Hyde byl zřejmě nejmladším a nejznámějším dětským onkologickým pacientem na světě, kterému bylo dovoleno legálně užívat léčebné konopí. Během krátkého života se mu i díky marihuaně podařilo dvakrát porazit rakovinu mozku, ale na třetí souboj již neměl dostatek sil. Ve středu 14. listopadu Cashy, obklopen milující rodinou, zanechal boje a opustil tento svět. Byly mu teprve čtyři roky a pět měsíců.

Malému Cashovi poprvé diagnostikovali rakovinu, když mu bylo pouhých dvacet měsíců. Ostatní děti se v tomto věku obvykle učí chodit a mluvit, avšak Cashy musel bojovat s agresivním mozkovým nádorem. Od té chvíle strávil většinu času v nemocnicích, kde podstupoval nekonečné a bolestivé chemoterapie a ozařování. Legální utrpení, jež lékaři považují za moderní formu léčení, mu ulehčovala zakázaná marihuana. Cashovi rodiče Kali a Mike Hydeovi tím ale de facto porušovali federální zákony a vystavovali se potenciální hrozbě dlouholetého vězení za podávání jedné z „nejnebezpečnějších drog“ mladistvé osobě (marihuana je podle federálního zákona stále řazena vedle heroinu jako „Schedule 1 substance“).

Mike ani Kali ovšem nehleděli na špatné zákony a jako každé správné rodiče je zajímalo pouze to, jak synovi účinně pomoci při boji s nemocí a zároveň ho ušetřit velkých bolestí spojených s chemoterapií a ozařováním. První nádor se podařilo odstranit i díky těmto procedurám, ovšem za cenu nesmírného utrpení a mnohaměsíčního pobytu v různých nemocnicích. Když se rakovina objevila podruhé, rozhodli se rodiče zapojit do léčby i různé přípravky vyrobené z konopí.

Ve státě Montana, kde Hydeovi žijí, je naštěstí lékařská marihuana legální. Mike si tedy mohl poměrně snadno obstarat konopný výtažek, sušenky a další produkty, jež jsou vhodné i pro aplikaci u malých dětí (na rozdíl od kouření). Díky tomu byl Cash koncem roku 2011 při druhém souboji s nádorem mnohem silnější a opět se uzdravil. Tentokrát strávil v nemocnici méně času, průběh léčby nebyl tak vysilující a ani nepřišel o vlasy.

I v druhém kole tedy Cashy dokázal zvítězit – tentokrát za výrazného přispění konopí. V té době se příběh malého bojovníka a jeho ilegální medicíny začal dostávat do povědomí široké veřejnosti, protože rodinu začaly navštěvovat televizní štáby z různých koutů Spojených států. Cashův příběh, pozorně sledovaný veřejností, se brzy stal dokladem toho, jak pozitivní účinky může mít užívání konopí na smrtelně nemocné dítě. Rodiče založili nadaci Cash Hyde Foundation (www.cashhydefoundation.com), která se snaží informovat rodiče a změnit postoj moderní medicíny k onkologickým onemocněním u dětí. Podle Mikea Hydea bude tato nadace fungovat i nadále coby odkaz a památka na statečného Cashe.

Bohužel i tento příběh má své záporné „hrdiny“. V důsledku zpřísnění zákonů ohledně produkce léčebného konopí v Montaně přišli letos na jaře Hydeovi na více než dva měsíce o možnost obstarat si potřebnou medicínu. Ačkoli v červnu byl Cashy stále ještě „zdravý“, začátkem léta se mu znovu velice přitížilo a tentokrát se nádor šířil rychleji než předtím. Kvůli tomu nyní mnoho konopných aktivistů po celých Spojených státech (zejména na sociálních sítích) obviňuje tyto zákony a jejich předkladatele v Montaně z vraždy. Jejich rozhořčení je bezpochyby pochopitelné, ovšem na druhou stranu je zřejmé, že nikdy nebude možné dokázat, zda by nepozastavený přísun kanabinoidů z konopných produktů dokázal zabránit návratu tak agresivního nádoru. Stejně tak zůstane nezodpovězenou otázkou, nakolik se na jeho zhoršeném stavu podílela předchozí agresivní léčba v nemocnicích.

Pro Cashovy rodiče však neplatilo žádné „co by bylo, kdyby“. Nádor byl prostě zpět a před celou rodinou stálo další veliké dilema. Nakonec synovi slíbili, že už nebude muset znovu podstupovat bolestivou léčbu v nemocnici pomocí prášků, ozařování a injekcí. Rozhodli se, že se pokusí chorobu zkrotit přírodní cestou, anebo alespoň dají Cashymu možnost zažít na chvíli normální, šťastný dětský život. Tak, aby si mohl hrát se starším bráškou, užít si Halloween a poznat malou sestřičku, která se jim narodila během roku.

Kali k tomu dodává: „Ráda bych zdůraznila, že doma neměl žádné bolesti a bylo mu dobře. Týden před odchodem trval na tom, že bude spát se starším bráškou v posteli. Leželi spolu několik nocí vždycky skoro až do tří ráno, kdy Colty vstal a přišel nám říct, že Cashy se už chce vrátit do postele k rodičům. Byly to krásné chvíle a já jsem vděčná za to, že Colty bude mít takovou vzpomínku na svého mladšího sourozence.“

Dokud Cashy nezemřel, měl možnost opravdu žít. A to jen a jen díky svým rodičům, kteří byli natolik odvážní, že se postavili špatným zákonům a riskovali vše pro to, aby svému synovi skutečně pomohli.

Blízký rodinný přítel k tomu dodává: „Všichni doufáme, že Cashyho utrpení a úmrtí pomůže informovat lidi o léčivých vlastnostech konopí a o současné absurdní situaci, kdy je nemocným odepírán přístup k této bezbolestné a netoxické medicíně. Přitom zrovna Cashymu prodloužila a zlepšila život. Cash dokázal rakovinu v nerovném souboji dvakrát porazit. Mnoha lidem otevřel oči a ukázal jim, co je opravdu důležité. A teď už ho nic netrápí.“

Boj je u konce, Cashy. Na nebi teď září tvoje hvězda a dole na zemi se o tobě vyprávějí příběhy… tak se rodí legendy.

Zdroje:

http://cashhyde.blogspot.cz/

http://data.opi.mt.gov/bills/2011/billhtml/SB0423.htm

http://blogs.sfweekly.com/thesnitch/2012/11/cash_hyde_dies_marijuana.php

 

Nahoru
Je vám více než 18 let?
Tak pojďte dál!